Poezja_śpiewana_gimn..doc

(43 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Scenariusz lekcji muzyki

(klasa III gimn.) czas: 45min.

Temat: Poezja śpiewana. “Niepewność” Marka Grechuty

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Zapoznanie uczniów z pojęciem „poezja śpiewana” i przedstawienie jej w aspekcie historycznym. Wskazanie czołowych przedstawicieli tego gatunku. Wskazanie struktury piosenki. Zwrócenie uwagi na powiązania poezji z muzyką i muzyki z poezją, wskazanie funkcji poezji i muzyki. Ukazanie formy i treści utworów związanych z poezją śpiewaną. Wysłuchanie, zapoznanie się z tekstem i odtworzenie śpiewem piosenki Marka Grechuty pt. Niepewność.

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:

- wyjaśnić pojęcie „poezja śpiewana”;

- wskazać historyczne podłoże poezji śpiewanej;

- wymienić twórców i odtwórców poezji śpiewanej;

- wskazać funkcje poezji w muzyce i muzyki w poezji;

- ukazać treści podejmowane przez autorów poezji śpiewanej;

- wyjaśnić strukturę piosenki;

- omówić tekst i odtworzyć śpiewem piosenkę Marka Grechuty pt. Niepewność.

2. Metoda i forma pracy

Metoda pogadanki z elementami opisu. Praca z książką. Percepcja muzyczna. Odtwarzanie piosenki.

3. Środki dydaktyczne

1. Tekst piosenki Marka Grechuty pt. Niepewność.

2. Nagrania piosenek:

- Marek Grechuta – Niepewność.

- Grzegorz Turnau – Naprawdę nie dzieje się nic.

- Raz Dwa Trzy – W wielkim mieście.

3. Stanowisko do odtwarzania muzyki.

4. Panek W., Świat muzyki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2004.

5. Karta pracy ucznia.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Sprawdzenie obecności.

2. Sprawdzenie wiadomości z trzech ostatnich lekcji poprzez odpytanie jednej osoby.

3. Zaśpiewanie ostatnio poznanej piosenki.

4. Podanie tematu lekcji.                                                                            (10 min.)

b) Faza realizacyjna

1. Metodą opisu zapoznanie uczniów z historią i pojęciem „poezja śpiewana”. Nawiązanie do terminu „piosenka” i wskazanie cech charakterystycznych tego gatunku.

2. Odnosząc się do własnych przemyśleń, uczniowie wskazują znaczenie pojęcia „poezja śpiewana”. Przedstawiają znane im nazwiska wykonawców i twórców poezji śpiewanej, a także piosenki, które istnieją na obecnym rynku muzycznym jako utwory z omawianego gatunku muzycznego. Przedstawienie charakterystycznych cech poezji śpiewanej i wskazanie ich w przykładowych utworach podanych przez uczniów.

3. Uczniowie notują:

Poezja śpiewana w Polsce zaczęła się rozwijać w kabaretach studenckich w latach 60., a szczyt popularności tego nurtu datujemy na lata 70.

Jest to gatunek łączący poezję i muzykę. Czołowymi przedstawicielami są: Marek Grechuta i Ewa Demarczyk. Śpiewali oni poezję m.in. Juliana Tuwima, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana.

Klimat tych wierszy pobudzał wyobraźnię dźwiękową, budował gest sceniczny oraz nastrój występu.

4. Wysłuchanie i percepcja utworu Grzegorza Turnaua pt. Naprawdę nie dzieje się nic, wskazując na obsadę wykonawczą i tekst utworu.

W utworze tym obserwujemy wzmocnioną rolę fortepianu i skrzypiec. Muzyka wspiera słowo, lecz słowo jest tu najważniejsze. Instrumenty pełnią rolę akompaniamentu – nie pierwszoplanową.

5. Słuchamy utworu zespołu Raz Dwa Trzy pt. W wielkim mieście. Wspólnie wskazujemy cechy piosenki charakterystyczne dla gatunku poezji śpiewanej. Metodą pogadanki opowiadamy o składzie zespołu oraz krótko analizujemy tekst piosenki.

6. Słuchamy utworu Marka Grechuty pt. Niepewność, śledząc tekst piosenki.

7. Następuje przedstawienie autora piosenki Marka Grechuty i omówienie sensu, istoty treści utworu. Krótka interpretacja tekstu.                                     (20 min.)

c) Faza podsumowująca

Odtworzenie piosenki Marka Grechuty przez klasę, w formie śpiewu z akompaniamentem pianina lub gitary.                                                      (15 min.)

6. Załączniki

a) Szablon do pracy z uczniem

Tekst piosenki Marka Grechuty pt. Niepewność.

 

b) Zadanie domowe

Nauczyć się na pamięć tekstu piosenki Marka Grechuty pt. Niepewność.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin