Jean-Luc Marion Granice fenomenalności.doc

(110 KB) Pobierz
http://kronos

http://kronos.org.pl/

Jean-Luc Marion

Granice fenomenalności

 

Granice fenomenalności (przekład roboczy)

I. Granice a skończoność

1. Istotną własnością wyróżniającą filozofię względem innych nauk i stanowiącą właściwe jej wyzwanie jest nieposiadanie żadnych określonych granic. I faktycznie, jak mogłoby być inaczej, skoro to ona zajmuje się ustalaniem granic dla innych nauk? Ona sama bowiem na rzecz innych bierze na siebie to, co uniwersalne i nieuwarunkowane, ponieważ dyskurs musi ostatecznie podjąć się dla dobra innych nauk, ryzykownego i niebezpiecznego i bez wątpienia niewykonalnego zadania wyznaczenia granic, nakreślenia jakiejś architektoniki wiedzy. Jednak dokładnie z tego powodu, filozofia, gdy podejmuje zadanie ustalenia własnych granic pozostaje sama i ogołocona.

2. Filozofia decyduje zatem w każdej epoce o tym, co może leżeć w przedmiocie jej usiłowań poznawczych, niezależnie od tego czy to rzeczywiście poznaje, czy nie. Prowadzi to również do decyzji dotyczącej tego, co naprawdę oznacza poznawanie. W historii filozofii formułowano takie określenia w różny sposób: jako granicę pomiędzy tym, co nieruchome a ruchem (Platon, Arystoteles, Plotyn), pomiędzy tym, co wieczne i czasowe (św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu), pomiędzy tym, co nieskończone i skończone (począwszy od Dunsa Szkota po Leibniza), pomiędzy tym, co niemożliwe i możliwe (począwszy od ontologii, Clauberga, Wolffa i Kanta, aż po Schellinga), by wreszcie ująć ją jako granicę pomiędzy tym, co doświadczalne i niedoświadczalne (współczesne pozytywizmy, również Nietzsche, Husserl, następnie cała fenomenologia). Zawsze jednak pod różnymi nazwami („filozofia pierwsza”, „metoda”, „metafizyka”, „krytyka”, „teoria wiedzy”, „system”, „ścisła nauka”) kryło się zachowywanie pewnej postawy transcendentalnej. Inaczej mówiąc, zgodnie z definicją Kanta, filozofia usiłowała ustalić warunki możliwości przedmiotów doświadczenia przed i w celu poznania tychże przedmiotów: „Transcendentalnym nazywam wszelkie poznanie, które zajmuje się w ogóle nie tyle przedmiotami, ile naszym sposobem poznawania przedmiotów, o ile ma być ono a priori możliwe” (Krytyka czystego rozumu, B 25).

3. Co oznaczałaby możliwość przedmiotów doświadczenia, gdyby przez to nie rozumiano ostatecznie ich zgodności z samymi warunkami doświadczenia, skoro, wciąż według Kanta, „warunki możliwości doświadczenia w ogóle są zarazem warunkami możliwości przedmiotów doświadczenia”? A jednak to, co istotne kryje się gdzie indziej: co bowiem powinno się rozumieć przez „warunki możliwego doświadczenia” – dla kogo i w stosunku do czego warunkują one doświadczenie? W tymże zdaniu Kant kontynuuje i precyzuje, że chodzi o „warunki myślenia w jego możliwym doświadczeniu” (Krytyka czystego rozumu, A 158/B 197). Lecz znowu, o jakie myślenie chodzi? O myślenie, które jest potrzebne, by przedmiot był mu dany, by go w jakiś sposób pobudził w obrębie przestrzenno-czasowej naoczności zmysłowej; określa on bowiem możliwość doświadczenia jako będącą „przynajmniej dla nas ludzi” (Krytyka czystego rozumu, B 33). Warunki przedmiotów doświadczenia nie spadają z nieba, ani nie są wyryte na marmurze wieczności: zostają one zatem ustanowione przez wymiary i skończoność naszego umysłu. Kartezjusz nie głosił niczego innego gdy postawił tezę, że prawdy wieczne (logiczne i matematyczne) są równie stworzone co nasz własny umysł i że odpowiadają mu dokładnie tylko dlatego, że podzielają tę samą skończoność. – Ustanowienie granic filozofii, a zatem granic doświadczenia, a następnie innych nauk zbiega się z uznaniem i określeniem skończoności człowieka. Dzieje się tak dlatego, że to owa skończoność warunkuje z góry wszelkie doświadczenie, z czego możemy wysnuć przynajmniej tę negatywną, choć dosłownie transcendentalną korzyść: apriorycznego przewidzenia, że coś nigdy nie będzie mogło stać się przedmiotem naszej wiedzy, ponieważ przekracza granice możliwości naszego przyjmowania czy wytrzymałości. Postawa transcendentalna ustala bowiem warunki możliwości tylko wtedy, gdy uprzednio zakłada poza sobą ontyczny warunek swej epistemologicznej możliwości: skończoność jawi się tym samym jako możliwość ufundowania warunków możliwości doświadczenia w ogóle, a zatem przedmiotów. Znaczące, że fundacja i warunek tworzą tu pleonazm, co jasno potwierdza spotęgowanie samej możliwości transcendentalnej możliwością skończoności lub raczej samą skończonością jako możliwością.

4. Staje się zatem decydujące rozważenie statusu skończoności. Można uznać historię filozofii za proces pogłębiania i uniwersalizacji pojęcia skończoności. Poczynając od czysto negatywnego użycia greckiego, staje się ono następnie własnością człowieka jako stworzenia skonfrontowanego z pozytywną nieskończonością Boga. Następnie, na bazie owej skończoności, Kartezjusz mógł ustanowić ego cogito jako stały i niepodważalny grunt, ustanawiając pierwszą sytuację transcendentalną. Kant mógł następnie zradykalizować (ściśle kontynuując „stworzenie prawd wiecznych” Kartezjusza) skończoność transcendentalnego ja ujmując ją jako skończoność rozumu wyznaczoną ostatecznie skończonością naoczności zmysłowej. Dla osiągnięcia celu pomyślenia fenomenu jako zwykłego przedmiotu, Kant nadał całej filozofii charakter transcendentalny, zastępując metodę krytyką. Z kolei Heidegger zdołał (wiernie kontynuując skończoną fenomenalność Kanta) opisać nie tylko skończoną analitykę Dasein, ale doszedł do ujawnienia skończoności samego bycia. Odtąd nie da się pominąć kwestii zapytującej, dokąd sięga radykalizacja pojęcia skończoności? Bowiem faktycznie, w radykalizowaniu się skończoności, nie można jej określić, ani wskazać jej granic: co oznaczałaby określona skończoność, jeśli nie wewnętrzną sprzeczność? Z definicji, skończoność nie może się skończyć. Jako czynnik nadający filozofii granice wciąż przysługiwać jej będzie istotne nieograniczenie.

II. Co daje się poznać jako przedmiot

1. Rozważmy zatem skończoność, która daje nam dostęp do przedmiotów nauk, zgodnie z obiegowym podziałem na tzw. nauki ścisłe i nie-ścisłe. Nauki ścisłe („twarde”) dochodzą do twierdzeń podważalnych, ale i sprawdzalnych dzięki osiągnięciu oczywistości: jako rezultatu formalnej dedukcji lub poprzez powtarzalne tworzenie uregulowanego w empirii procesu. (Krytyka pojęcia oczywistości nie ma sensu, gdyż taką krytykę można jedynie uprawiać w ten sposób, że zastępuje się jedno pojęcie innym.) Z drugiej strony, nauki zwane dawniej „humanistycznymi”, a dziś „społecznymi”, nawet jeśli pretendują do rangi nauk „kognitywnych”, i jeśli także opierają się na obfitym materiale danych empirycznych, poddającym się nawet kwantyfikacji, to nigdy nie osiągną tych samych wyników co pierwsze. Z tego względu, że w istocie nie dotyczą one przedmiotów identycznie powtarzalnych, będących do pełnej dyspozycji, a zatem quasi-permanentnych, lecz dotyczą przygodnych stanów rzeczy, niestabilnych, tymczasowych i wciąż tworzących się zespołów danych. Rozróżnienie pomiędzy dwoma typami nauk (o ile utrzymamy dyskusyjną jednoznaczność tego terminu) nie jest zależne od dokładności procedur, od metod dowodzenia, lecz w sposób bardziej radykalny od istotnej różnicy temporalności: nauki „twarde” mogą osłabić przygodność swych przedmiotów tworząc je powtarzalnie (przynajmniej asymptotycznie), podczas gdy inne nauki muszą pracować z nigdy nietożsamymi pomiędzy sobą i ze sobą przedmiotami: występują one nie tylko w liczbach niewymiernych, ale przede wszystkim w zmiennych okolicznościach, w których tylko tymczasowo można przyjąć tożsamość przedmiotu. Temporalność quasi-historyczna wciąż działa uniemożliwiając obiektywację.

2. Odnajdujemy tu pozostałość trudności właściwej dla nauk dotyczących bytów przygodnych (physis), które zostały opisane przez Arystotelesa i którym odmówiono miana filozofii pierwszej: byt physis zawsze pozostaje w ruchu, nie przestaje być pod nieokreślonym wpływem hyle, która odgrywa rolę „przyczyny potrzebnej do tego, by akcydens zachował się inaczej niż najczęściej” (Metafizyka, E, 2, 1027 a 13-14). Byt physei, nierówny sobie, nieustannie zmienny, nie osiąga nigdy trwałości przedmiotu wiedzy pewnej. Ta trudność powstrzymała w ciągu wieków wszelką próbę matematycznej interpretacji ruchów miejscowych (ruchów ciał fizycznych), uniemożliwiając kwantyfikację natury materialnej w ogóle, ponieważ przywilej matematyki polegający na poznaniu stałych i powtarzalnych idealności ma zawsze swoją cenę w ich irrealności fizycznej, a jej zastosowanie do zmiennych bytów physis stałby ściśle w sprzeczności z ich charakterem fizycznym i nieokreślonym związanym z hyle. Trzeba było, jak wiadomo, pewnego obejścia poprzez teologię chrześcijańską stworzenia, by obrócić czy nawet znieść ową zasadniczą trudność, potrzeba było zamachu dokonanego przez Keplera i Galileusza, polegającego na przypisaniu geometryzacji świata fizycznego samemu Bogu, stwórcy-geometrze, ho theos aei geometrei, inaczej mówiąc zgodnie z Leibnizem: „Cum Deus calculat et cognitionem exercet, fit mundus” (Odręczny przypis do Dialogus de connexione Inter res et verba et veritatis realitate, w: Philosophischen Schriften, red. Gerhardt, t. 7, s. 199). W trosce o bardziej ekonomiczne i eleganckie rozwiązanie, Descartes najpierw podważy to pomieszanie porządków zaprzeczając, by prawdy matematyczne określały tym samym myślenie Boga, zezwalając tym bardziej na to, aby ludzka myśl stała się upoważniona do geometryzacji fizyki i samej hyle. Pozwoliło mu to na dokonanie w miejsce zamachu teologicznego, przewrotu epistemologicznego uznającego, że poznanie oznacza poznanie pewne, a zatem zgodne z matematycznym paradygmatem do tego stopnia, że w jakiejkolwiek dziedzinie bytu usiłowano by coś poznać, to trzeba by postępować zgodnie z owym paradygmatem, który nie zakłada w swych przedmiotach niczego co doświadczenie uczyniłoby niepewnym («...objectum ita purum et simplex versantur, ut nihil plane supponant quod experientia reddiderit incertum») (Regulae ad directionem ingenii, II, AT X, 365; Reguły AT X, 365). Inaczej mówiąc, chodzi zawsze o zniesienie w dziedzinie fizycznej nieokreśloności hyle, wypracowując modus poznania, który abstrahowałby od samej materii, a zatem przekraczałby nieokreśloność przez nią wywołaną. Matematyzowanie, lub dokładniej matematyczna interpretacja bytu fizycznego sprowadza się zatem do zdematerializowania rzeczy przechodzącej tym samym w przedmiot, którego pewność będzie odwrotnie proporcjonalna względem obecności w nim materii. W przeciwieństwie do obiegowych opinii, Descartesowi nie chodzi zatem o promowanie matematyzacji natury, lecz o jej obiektywację: od tego momentu będzie chodzić jedynie o poznanie przedmiotów, a by do niego doszło, najpierw o ich wytworzenie.

3. Ta operacja polega ściśle na konstytuowaniu przedmiotów, na wzięciu w nawias rzeczy celem wyeliminowania z niej hyle, i zachowania z jej doświadczenia jedynie tych elementów, które spełnią jedyny warunek pewności. W terminologii kartezjańskiej, dwa kryteria decydują o tym, co należy zachować z rzeczy celem ukonstytuowania przedmiotu: ordo i mensura. Przez mensura nie należy rozumieć tylko tego, co realnie daje się zmierzyć (co wpisuje się samo z siebie w trzy wymiary przestrzeni euklidesowej), lecz wszystko, co można zredukować do miary przez analogię, transpozycję, wyobrażenie lub wszelką inną transkrypcję: przykładowo czas, prędkość, która wiąże ów czas z przestrzenią, przyspieszenie, które wiąże po raz drugi prędkość z czasem, ciężar, masa, lecz również wszystkie inne kwantyfikowalne jakości. W obręb owych dimensiones (niebezpośrednio przestrzennych), nauczyliśmy się włączyć wszystkie możliwe do pomyślenia parametry, wraz i przede wszystkim z takimi, które mierzą czynniki niematerialne (jak to się odbywa w psychologii, socjologii, ekonomii, ekonometrii, naukach o handlu i finansach itd.). Przez ordo, nie należy rozumieć porządku naturalnego rzeczy samych (lub uznawanego za taki), lecz uporządkowanie (mise en ordre) parametrów i elementów jakiegoś przedmiotu w taki sposób, że zostają one zorganizowane z najwyższą oczywistością dla nas, konstytuując się tym samym zgodnie z logiką nadania im oczywistości (mise en évidence). Chodzi zatem o coś co nazywamy dziś modelem jakiegoś przedmiotu (lub „konceptem” jakiegoś technologicznego i handlowego produktu). Wydaje się, że Kant podejmie ów schemat ograniczając się do jego przekształcenia: parametry (mensura, dimensiones Kartezjusza) odsyłają do przestrzeni (a zatem do czasu, zmysłu wewnętrznego) i uruchamiają kategorie jakości, a ponadto ilości i relacji; podczas gdy model (ordo) zakłada przede wszystkim czas (i metodę schematu) celem zorganizowania konstytucji parametrów w jakiejś całości; uruchamia zatem przede wszystkim kategorie modalności odnoszące przedmiot do umysłu, który je konstytuuje. Czyż należy to podkreślać, że poprzez Kanta, podjęta przez Kartezjusza decyzja dotycząca warunków obiektywacji rozciąga się na całą myśl współczesną: na fenomenologię transcendentalną, pozytywizm (logiczny lub nie), metafizykę analityczną itd.? We wszystkich przypadkach, model wraz z parametrami uprzednio i a priori definiują to, co w doświadczeniu rzeczy w niej samej (rzeczy w sobie), zdoła zaspokoić wymogi pewności i co zakończy się ukonstytuowaniem przedmiotu. Przedmiot fundamentalnie odróżnia się od rzeczy nie tylko dlatego, że redukuje z niej doświadczenie na miarę tego, na ile pewność na to pozwala w materii przygodności, lecz przede wszystkim dlatego, że zastępuje rzecz tym, co parametry i porządek pozwalają z niej ponownie ukonstytuować. Przedmiot nie dostarcza zatem wersji pewnej rzeczy jedynie poprawionej do „poziomu naszego rozumu” (Rozprawa o metodzie AT VI, 14), lecz zastępuje ją ponownym ustanowieniem, ustanowionym na podstawie narzuconej przez kryteria pewności redukcji doświadczenia. Pewności, którą należy zawsze rozumieć jako pewność dla naszego umysłu i jej władz poznawczych. Śledząc w istocie „rewolucję kopernikańską” Kanta, poznajemy przedmiot w sposób pewny o tyle, o ile dosłownie w tej mierze, w jakiej „przedmiot jako obiekt zmysłów stosuje się do konstytucji naszej władzy oglądania”(Krytyka czystego rozumu, B XVII). Bardziej istotna dla przedmiotu niż rzeczy, okazuje się w nim, a dokładniej poza nim, konstytuująca go jako coś poznawalnego władza poznawcza – władza transcendentalnego Ja, już jako ego cogito ustanawiająca nas ludzi „jako panów i posiadaczy natury” (Rozprawa o metodzie AT VI, 62). Tylko wyobcowanie rzeczy względem sprawującego poznanie pewne pozwala na konstytucję przedmiotu. W istocie, mówienie o rzeczy-w-sobie sprowadza się do wyrażenia pleonastycznego: z definicji rzecz jest w sobie, podczas gdy przedmiot jest przez innego faktycznie wyobcowując się względem innego – operującego pewnością. Rozróżnienie pomiędzy przedmiotem a rzeczą, czymś wyobcowanym a czymś w-sobie rozpoczyna się gdy poznanie narzuca inny względem istnienia porządek: „inaczej należy rozważać każdą rzecz poszczególną w stosunku do naszego poznania, aniżeli kiedy o niej rozprawiamy jako o rzeczywiście istniejącej” (Reguła XII, AT X, 418, s. 49). Przedmiot nie dopasowuje się do prawdy istnienia, lecz do uporządkowania pod względem oczywistości.

4. Jedynie owo przejście rzeczy w przedmiot pozwala na rozwój nauk zwanych słusznie ścisłymi, ponieważ tylko zastąpienie rzeczy w sobie wyobcowanym przedmiotem pozwala na spełnienie wymogów pewności. Owo przejście, które pozwala historycznie każdej wiedzy ścisłej na ustanowienie się, musi zostać przez filozofię pomyślane i uprawomocnione. Faktem jest, że nauki ścisłe nie zapominają, że filozofia mogłaby jeszcze rościć pretensje względem nich, bronią zatem czujnie (a czasem wręcz nerwowo) swej autonomii sprzeciwiając się powrotowi takiego rodzaju panowania. To jednak sama filozofia zapomina się, nie pamiętając, że warunki możliwości nauk ścisłych nie zależą od jakiejś, najbardziej ścisłej nauki, lecz od filozofii w swej metafizycznej postaci – niezależnie, czy tego nauki chcą czy nie, czy filozofia współczesna jest w stanie to pomyśleć. Pojęcie przedmiotu i reguły obiektywacji pochodzą z filozofii, a to, że naukowa praktyka często nie dostrzega, że zawdzięcza swą racjonalność pewnemu ustanowieniu (instauratio magna) o wewnętrznie filozoficznej naturze niczego nie zmienia. A skądinąd nie chodzi o to, by to pomyślały, bowiem „nauki nie myślą”, lecz posługują się rachunkiem i dokonują obiektywacji. (Trzeba przypomnieć, że słowa te nie mają w sobie nic obraźliwego, ani irracjonalnego, lecz opisują i powtarzają to, czego nauki zawsze się domagały – i słusznie – jako swego przywileju).

5. Trzeba jednak zauważyć, że gdy sama filozofia zapomina o filozoficznej decyzji, która przewodzi praktykowanej przez nauki ścisłe obiektywacji, to popełnia co najmniej podwójny błąd. Po pierwsze, przyczynia się do swej marginalizacji, czyniąc z siebie zawsze opóźnionego (ptak Minerwy wstaje jeszcze później niż gdzie indziej w dziedzinie filozofii nauk), a często powierzchownego lub anegdotycznego komentatora naukowej praktyki samych nauk ścisłych. Zaniepokojona zebranymi poniewczasie rezultatami, które trudno jej zrozumieć (tym bardziej, że często ci, którzy je tworzą sami ledwie je rozumieją), zdając sobie sprawę z niemożliwości ich syntezy, filozofia zostaje doprowadzona do ukrycia się: nie posiada już własnej dziedziny stawianych kwestii czy prowadzonych badań, a w dziedzinie, która nie jest jej właściwa (i nigdy nią nie była) traci ona we własnych oczach wszelki autorytet, choćby autorytet hermeneutyczny. Filozofia sprowadza się do roli słabo ugruntowanego komentatora, który mówi coś nieznaczącego, czego nikt nie potrzebuje czytać. Powtarzane próby wyniesienia filozofii do poziomu „ścisłej nauki” czy nawet tylko do „teorii wiedzy” systematycznie nie udawały się. Istnieją z pewnością tego powody, filozofia umożliwia nauki ścisłe, ale pod warunkiem, że nie będzie usiłowała stać się jedną z nich. Ten pierwszy błąd filozofii dotyczy jednak jedynie jej samej. Ma miejsce jednak błąd znacznie poważniejszy, ponieważ dotyczący zrozumienia i organizacji samych nauk. W istocie, filozofia od Kartezjusza, a być może od Platona (obchodząc arystotelesowską odmowę nadania matematyce rangi pierwszej nauki) aż po Husserla i Carnapa, nie przestawała opierać się na przywileju matematyki – na dematerializacji – celem ustanowienia swego paradygmatu dla nauki pierwszej. W tym sensie, że skoro ona sama zatwierdziła redukcję wiedzy do nauk obiektywnych, filozofia powinna zatem wziąć na siebie szczególną odpowiedzialność pomyślenia jej statusu, a zwłaszcza płynących z niej konsekwencji. Inaczej mówiąc, jeśli status paradygmatu został przyznany przez filozofię naukom dokonującym największej obiektywacji, jeśli ów paradygmat dotyka wszystkich, nawet niekoniecznie „ścisłych”, nauk, a zwłaszcza w związku z tym, że ów paradygmat ograniczenia wiedzy do wyobcowanego przedmiotu sięga dzisiaj swych granic, filozofia powinna mieć pierwszeństwo wyjaśnienia tego i wytłumaczenia się z tego.
Chodziłoby o zapytanie zatem o modus skończoności, który podtrzymuje projekt i prymat przedmiotu.

III. Co nie daje się poznać jako przedmiot

1. Nauki ścisłe poznają z pewnością to, z czego na podstawie doświadczenia mogą ukonstytuować przedmiot wedle ordo et mensura (modelu i parametru), które każda z nich realizuje zgodnie ze swą metodą i na własnym polu. Jedno pytanie nie może się jednak nie pojawić: co z tym, co nie może zostać ukonstytuowane jako przedmiot, co opiera się obiektywacji?

2. Nie da się uniknąć tej kwestii po prostu ją przekreślając, a w szczególności argumentując, że wcale nie poznajemy tego, czego nie możemy przedmiotowo ukonstytuować w obrębie jakiejś nauki ścisłej, a zatem nie mamy z czego zdawać sprawy, bowiem trudność jest bezprzedmiotowa, nie dotyczy ściśle biorąc niczego. Po pierwsze, filozofia długi czas prowadziła swoją myśl nie dopasowując się do wymogów obiektywności i nie można stwierdzić, że ona w ogóle nie myślała. Po drugie i przede wszystkim, nie przestajemy stale i w obfitości doświadczać nawet tego, co nie daje się ukonstytuować jako przedmiot. Doświadczamy tego o tyle lepiej, o ile to coś niezobiektywizowanego wyłoni się jako pewna zawartość nieredukowalna do zdematerializowanej postaci, w nadmiarze względem obiektywacji, na marginesie wszelkiego poznanego przedmiotu. Bowiem w tej ścisłej mierze, w jakiej physei on daje się zastąpić i ukonstytuować jako przedmiot, wyłania się początkowo w niejasnej postaci i najczęściej w postaci jakiejś aporii, coś czego nie można ukonstytuować jako przedmiotu, sobość rzeczy samej, sobość rzeczy w sobie. Nie chodzi tu o tymczasowe zjawiska, które powinniśmy próbować jeszcze raz sprowadzić do obiektywności, ani o przedmioty z zasady nie dające się zobiektywizować, lecz o efekt nie dającego się opanować oporu w-sobie rzeczy. Przykładów nie trzeba daleko szukać, ponieważ najlepsze pochodzą z tego, co metafizyka pod nazwą metaphysica specialis próbowała ukonstytuować jako swe trzy uprzywilejowane przedmioty (nigdy jednak nie osiągając tego w pełni).

3. Świat rzeczy i świat otaczający powinny dla nas wyczerpać się w (nawet niepełnej) całości przedmiotów, które nauki ścisłe mogą ukonstytuować, czyli przedmiotów możliwych do tworzenia i wytwarzania przez technologiczne środki przemysłowe. Ów świat przedmiotów powinien sam w sobie wypełnić się w przedmiocie globalnym, bez reszty. Otóż świat, którego doświadczamy w rzeczywistości przekracza taką obiektywację, jak o tym świadczy wzorcowo zagrożenie ekologiczne: świat przedmiotów nie jest dokładnie zamienny ze światem rzeczy, lecz go przekracza lub wywiera nań wpływ przez strumień przemysłowych odpadów tak, że rzeczy nie mogą go zlikwidować, zasymilować i znaturalizować. Akumulacja niedających się odzyskać i nieodwracalnych odpadów poświadcza, że obiektywacja jako produkcja nie bierze pod uwagę ani rzeczy tego świata, lecz je podwaja, niszczy i im przeczy. Owej akumulacji odpowiada z pełną zgodnością strata, wyczerpanie się zasobów naturalnych potwierdza w istocie, że przygodność pozostaje nieredukowalna do tego stopnia, że narzuca jakąś historyczność, czy nawet pewną wydarzeniowość historyczności uniemożliwiającą wieczny niekończący się wzrost produkcji przedmiotów technicznych. To podwójne zagrożenie ekologiczne poświadcza paradoksalnie, że rzeczy tego świata, albo lepiej, świat w sobie rzeczy stawia opór pokryciu go przedmiotami.

4. Metafizyka również rozmyślnie pracowała nad przedmiotem boskim, jakimś Bogiem sprowadzonym do jego pojęcia pod następującymi po sobie i zgodnymi ze sobą mianami: causa sui, ens summe perfectum, „bóg moralny”. Rezultatem tego wysiłku, ściśle z tego względu, że sprowadzał on Boga do jednoznacznej racjonalności pojęcia, był idol rozpoznany jako taki przez Nietzschego: „śmierć Boga” bowiem nie wypowiada Bogu żadnej wojny, ani nie zwalnia nas z jego poszukiwań; przeciwnie, stwierdza, że idol, czyli przedmiot ukonstytuowany przez metafizykę pod nazwą Boga, nie może, we wszystkich przypadkach, nie może już nieść ciężaru i chwały tego, co boskie, co jednak nie przestaje nas nawiedzać pod postaciami, nad którymi mniej można zapanować w ich anonimowości. Okres „śmierci Boga” w filozofii (ogłoszone przez Nietzschego dwa wieki nihilizmu) zbiega się bowiem z powrotem niedającego się opanować ognia rzeczy w sobie Boga, wyznawanej z przestrachem przez metafizyczną laickość pod nazwą „faktu religijnego”, stanowiącego idola minimalnego. Takie wypłynięcie nie dającego się odepchnąć boskiego elementu poświadcza, że coś czego nie możemy pomyśleć jako przedmiotu i co umarło jako takie nie przestaje nam narzucać swego doświadczenia.

5. Wreszcie sobość człowieka została sama ukonstytuowana w przedmiot przez metaphysica specialis. Zauważmy jednak, że taka obiektywacja nie dotyczy jedynie, ani przede wszystkim, empirycznego ja, naturalnie dysponowanego do bycia przedmiotem dla fizyki, fizjologii, psychologii, nauk kognitywnych itd. Dotyczy ona w sposób bardziej istotny tego, co uczyniło pojęcie ja empirycznego możliwym: samego rozróżnienia pomiędzy Ja myślącym a mną pomyślanym; takie rozróżnienie w istocie nie rozumie się samo przez się i nie daje się pojąć, o ile nie zobaczy się, że wynika ono z narzucenia samemu człowiekowi warunków obiektywacji. To, czego nie przestaje się powierzchownie (a skądinąd bezskutecznie) odrzucać pod nazwą dualizmu między duchem i materią zależy faktycznie od bardziej istotnego dualizmu pomiędzy nauką domagającą się pewności nawet co do sobości poznania a ową sobością samą, zatem myśl myśląca w akcie opiera się swej obiektywacji jako myśl pomyślana. Ten opór wynika z mocniejszej od przedmiotowej oczywistości: to, że nie jestem (pod jakąkolwiek nazwą) zdwojeniem tego, co obiektywizuje i co zostaje zobiektywizowane, tego doświadczam doznając mojej cielesności (Leib, living body itd.); moja cielesność bowiem sprawia nie tylko odczuwanie tego, co nie jest mną, lecz również odczuwanie, że czuję, a zatem odczuwanie samego mojego źródłowego czucia i dzięki niemu dostęp do mojej autoafekcji. Krótko mówiąc, moja cielesność (chair) poświadcza mi mnie samego jako nieredukowalną do żadnego przedmiotu (włącznie z przedmiotem wytworzonym przeze mnie) – sobość.

6. W ten sposób kwestia ekologiczna, „fakt religijny” i własna cielesność doprowadzają do kryzysu trzy obiektywacje metaphysica specialis. Jest jednak coś więcej: chodzi nie tylko o kryzys pewnych przedmiotów poznania, lecz o kryzys samego poznania w jego całości jako poznania przedmiotowego; odporność na obiektywację rozciąga się na wszystko co metaphysica generalis sprowadza do obiektywności – na wszystkie rzeczy. To, co stematyzowano jako „koniec metafizyki” nie polega na klęsce jej przedsięwzięcia – obiektywacji, przekształcenia bytów w przedmioty – lecz na tak pełnym sukcesie jej technologii, że wywołuje ona w odpowiedzi opór rzeczy samych względem obiektywacji. „Powrót do rzeczy samych” mógłby w istocie oznaczać ową odporność sobości rzeczy na ich wyobcowanie w przedmiocie. „Poza-światy” jakie są przedmiotem krytyki Nietzschego nie dotyczą jedynie moralnych imperatywów, lecz wartości w ogóle, a zatem najpierw pojęć metafizyki i jej kategorii (gdy bowiem chodzi o idole, faktycznie chodzi o podmiot, przyczynowość, wolną wolę w Die Götzendämmerung). A Lebenswelt późnego Husserla wyraża sprzeciw wobec świata nauki tylko o tyle, o ile ten zajmuje się konstytucją przedmiotów, sam ostatecznie ustanawiając się przedmiotem. Nihilizm, przynajmniej ujęty w jego poważnym znaczeniu, ogranicza się do stwierdzenia, że najwyższe wartości, a zatem najbardziej radykalne pojęcia metafizyki, czyli obiektywacji bytu utraciły swą pozycję – inaczej mówiąc, nie sprawują już ani nie umożliwiają racjonalności. Nihilizm ogranicza się do faktu, że obiektywacja nie uruchamia racjonalności, lecz wprowadza ją w stan kryzysu.

7. Znajdujemy się zatem u kresu sytuacji transcendentalnej: w konkluzji Analityki transcendentalnej Kant ustanowił jako najwyższe rozróżnienie przedmiotów, fenomenów i noumenów: wszystko co daje się pomyśleć, jest pomyślane w horyzoncie obiektywacji, lecz dają się pomyśleć jedynie przedmioty, które zostają wypełnione, utrzymane i wystawione przez naoczność zmysłową; ta dystynkcja będzie narzucać się tak mocno, że uprości się wkrótce do postaci ogólnego przeciwieństwa przedmiotów, czyli jedynych fenomenów obdarzonych naocznością zmysłową i nie-przedmiotów, czyli noumenów pozbawionych zmysłowej naoczności, a zatem również rzeczy, których ich sobość czyni ściśle niesprowadzalnymi do doświadczenia, skoro rozumie się je w tym sensie, w jakim obiektywacja od niego abstrahuje – w znaczeniu ordo et mensura, modelu i parametrów. Wydawało by się, że poza umiejscowieniem się w nihilizmie i potwierdzaniem aporii obiektywacji, należałoby rozważyć inną fundamentalną dystynkcję – już nie tę zachodzącą pomiędzy fenomenami a noumenami, lecz dotyczącą wszystkich fenomenów, pomiędzy przedmiotami a nie-przedmiotami. Innymi słowy, należałoby dokonać rozszerzenia rozumu poza granice obiektywacji: rozszerzenia (élargir) w podwójnym sensie rozciągnięcia (étendre), ale także uwolnienia (libérer). Czyniąc to, bez wątpienia zdajemy sobie nic nie robić z podniosłego ostrzeżenia Kanta głoszącego, że„zasady przy pomocy których rozum spekulatywny odważa się wyjść poza swe granice, naprawdę muszą nieuchronnie pociągać za sobą nie rozszerzenie, lecz – gdy się to bliżej rozważy – zacieśnienie naszego używania rozumu” (Krytyka czystego rozumu, B XXIV). By jednak dać odpór temu autorytetowi, znajdą się inne. W jednej ze swych ostatnich prac, Husserl rozpatruje właśnie hipotezę głoszącą, że „dziedzina logiki jest znacznie większa od tej, którą tradycyjna logika zajmowała się aż dotąd”. Ów „szeroki i ogarniający sens”, owo „ogarniające pojęcie logiki i logosu” (Doświadczenie i sąd, 1) stanowi echo, pamiętając o wszelkich różnicach, Nietzcheańskiego żądania rozszerzenia rozumu: „Mówisz »Ja« i jesteś dumny z tego słowa. Lecz przewyższa je coś, w co nie chcesz wierzyć – twoja cielesność i jej wielki rozum (dein Leib und Seine grosse Vernunft)” (Tako rzecze Zaratustra, I, 4).

IV. Filozofia jako „wielka racja”

1. Sytuacja ta prowadzi zatem do podważenia istotnej decyzji powziętej przez Kanta. Stwierdza on w istocie, że, jeśli w metafizyce klasycznej od Szkota do Wolffa, to, co możliwe (w parze z tym, co niemożliwe) stanowi „der Höchste Begriff”, to faktycznie w filozofii transcendentalnej należy dodać pojęcie jeszcze wyższe („noch ein höherer”), przedmiotu (Krytyka czystego rozumu, A 290). Czy dysponujemy odpowiednimi racjami, by przełamać prymat samego przedmiotu? Czy nie należałoby odwrócić ich stosunku i rozumiejąc to, co możliwe w sensie radykalnym i niemetafizycznym, ustanowić z kolei pojęcie wyższe od przedmiotu i jego wyobcowanej rzeczywistości – zgodnie z dość enigmatyczną uwagą Heideggera: „Höher als die Wirklichkeit, steht die Möglichkeit” (Sein und Zeit, 7, s. 38)? Otóż nie tylko nie brakuje nam powodów, by tego usiłować, lecz rozpoczęliśmy już to robić na wiele sposobów.

2. Rozszerzenie racjonalności pochodzi najpierw z horyzontu, jaki przypisujemy fenomenalności (lub ona sama go sobie przypisuje). Otóż to, co faktycznie jawi się w horyzoncie nie zawsze jest wynikiem jego przedmiotowej konstytucji transcendentalnej: może również pojawić się jako byt, który ukazuje się jako taki i począwszy od niego samego. Fenomen oznacza wtedy, przynajmniej wedle Heideggera „das Sich-an-ihm-selbst-zeigende, das Offenbare” (Sein und Zeit, 7, s. 28). W ten sposób mogą się jedynie manifestować byty nie podlegające obiektywacji: przede wszystkim Dasein, dokładnie na przekór metafizycznej interpretacji ens jako cogitabile, jako przedmiot dla ego cogito. Jednak owo samo rozszerzenie zakłada, że to co się ukazuje, ukazuje się wychodząc od siebie zamiast wyobcowywania się związanego z podleganiem nadeszłej skądinąd, bo z ego, konstytucji. W jaki jednak sposób fenomen mógłby dysponować sobą, gdyby nie dysponował w obrębie siebie samego żadną ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin