zimowe_zabawy super.doc

(40 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 3 – LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 3 – LETNICH

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

Temat:            ZIMOWE ZABAWY

 

Obszar aktywności: językowa, ruchowa, muzyczna.

 

Cel ogólny: rozwijanie poprawnej wymowy, umiejętności językowych, myślenia

                    i umiejętności współdziałania poprzez aktywne uczestnictwo w ofercie         

                    proponowanych zabaw.

 

Cele operacyjne – dzieci:

potrafią– uważnie słuchać ze zrozumieniem przekazu werbalnego

             -  samodzielnie myśleć i wypowiadać się na określony temat

             -  zgodnie współdziałać w grupie i z partnerem

             -  wykazują się umiejętnościami odtwórczymi i aktywnością

             -  znają podstawowe zasady bezpieczeństwa zabaw na sankach, nartach.

 

Metody:

Czynnościowa – zadań stawianych do wykonania,  ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń

Słowna             – rozmowa, ćwiczenia logorytmiczne, instruktaż

 

Formy:

1.      praca z całą grupą

2.      współdziałanie w parach

 

Środki dydaktyczne: duża zimowa ilustracja, ruchome sylwety Kasi, Jasia i bałwanka,

                                 Kartki papieru do ugniatania „ kul śniegowych” (wydruki).  duży biały

                                 Do wykonania bałwana:

                                 duży, biały worek, sznurek, oczy, nos, guziki – koła z papieru  

                                 samoprzylepnego, czapka i szalik.

                                 Nagrania muzyczne zimowych piosenek U.Pakuły.

 

Organizacja:

1.      dzieci siedzą w półkolu na dywanie

2.      dzieci bawią się na całej powierzchni dywanu

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Rozmowa na temat ilustracji zimowej

- jaka pora roku jest na ilustracji?

- co wskazuje na to, że to zima?

 

2. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Przygoda na sankach”, wzbogaconego    

    ruchomymi sylwetami bohaterów i zabawą logorytmiczną.

 

 

 

 

 

             Treść opowiadania z ćwiczeniami logorytmicznymi:

 

Całą nos padał śnieg, zasypał całe podwórko.

Rano Jaś i Kasia wybrali się na górkę, na sanki.

Idą dzieci z saneczkami:

- raz, dwa, trzy                   - N. rytmicznie klaszcze w ręce

- raz, dwa, trzy                   - dz. powtarzają słowa i klaszczą

Śnieżek chrupie pod nogami:

- raz, dwa, trzy                   - N. rytmicznie tupie nogami

- raz, dwa, trzy,                  - dz. powtarzają słowa i tupią

Patrzą, a przy górce ktoś stoi, nie rusza się i nikogo się nie boi.

 

Zgadnijcie dzieci, kto to taki?

- dzieci odgadują:  bałwanek.

 

Bałwanek mały stoi, mrozu, wiatru wcale się nie boi

- fiu......, fiu......fiu.....            – N. na zgłoskach prezentuje ćwiczenia oddechowe

                                              regulujące wydech

- fiu......, fiu......fiu.....            – dz. naśladują wykonując ćwiczenia oddechowe

Bielusieńki ma kożuszek i ze śniegu cały brzuszek.

Główka w śniegu utulona, w stary garnek przystrojona.

Ucieszył się bałwan, gdy zobaczył dzieci. Hej, ho! – zawołał.

Witam Was dzieciaki!

Witamy cię bałwanku, chodź z nami na sanki.

Bałwan na to – ach nie mogę, bo mam tylko jedną nogę !

A to szkoda, zatem pójdziemy sami na saneczki.

Ty bałwanie tu zaczekaj, zobaczysz jak zjeżdżamy z góreczki.

Wyszły dzieci na pagórek:

- raz, dwa, trzy                   - N. rytmicznie klaszcze w ręce

- raz, dwa, trzy                   - dz. powtarzają słowa i klaszczą

Już jadą na sankach:

- szu, szu, szu                     - N. wykonuje skręty tułowia w bok

- szu, szu, szu                     - dz. powtarzają i naśladują ruchy N.

Pędzą z górki na pazurki, nagle:

- bach ! bach !                     - N. zwiększa natężenie głosu

- bach ! bach!                      - dz. powtarzają

- trach ! trach ! bęc !          - N. zwiększa natężenie głosu

- trach ! trach ! bęc !          - dz. powtarzają

 

 

 

Co się stało, jak myślicie ? – nauczycielka zadaje pytanie, dzieci udzielają odpowiedzi, wyrażają własne sądy.

Posłuchajcie i zobaczcie sami ( nauczycielka zmienia sylwety na tablicy).

Jaś i Kasia spadli z sanek, są cali ośnieżeni i zaskoczeni.

Wyglądają jak bałwanki, zaś bałwanek śnieżny panek jedzie na ich sankach.

To ci niespodzianka !

 

3. Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa zabaw zimowych na sankach.

4. Zabawy ruchowe przy muzyce ( na dywanie leżą rozłożone białe kartki):

a) rytmiczne chodzenie w parach po „ śniegu”

b) zaprzęgi w parach, bieg z wymijaniem w tempie zgodnym z muzyką

c) ugniatanie kul śniegowych z papieru, swobodne rzuty w górę.

 

5. Wspólne lepienie bałwana – dzieci zbierają „ śniegowe kule” i wkładają je do worka. Gdy

    wszystkie śnieżki są zebrane, nauczycielka wiąże worek, na górę zakłada czapkę i 

    przewiązuje worek szalikiem. Następnie pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? – dzieci

    odpowiadają. Nauczycielka wybiera chętne dzieci, które naklejają we właściwym miejscu:

    oczy, nos, usta, guziki.

 

6. Zakończenie – podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, udzielenie pochwał i

    zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem „ Panie Bałwanie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin