morze_baltyckie.doc

(48 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V
 

Dział programu: Morze Bałtyckie – słonowodne środowisko życia.


Autorskie opracowanie konspektu, Rogolin, luty 2006r.
mgr Jolanta Kruślińska
nauczyciel przyrody
w Publicznej Szkole Podstawowej im H. Sienkiewicza w Rogolinie


Temat lekcji: Poznajemy wielokomórkowe glony morskie.
      

Cele lekcji:

Wiadomości – uczeń:

·         Wymieni grupy glonów występujące w Morzy Bałtyckim;

·         Wyjaśni pochodzenie nazw: zielenice, brunatnice, krasnorosty;

·         Umiejscowi na schemacie dna morskiego poszczególne grupy glonów.

Umiejętności – uczeń:

·         Wykaże związek zabarwienia glonów z miejscem ich występowania i dostępnością światła;

·         Przewidzi granice występowania glonów;

·         Uzasadni, że brązowe i czerwone zabarwienie glonów jest przystosowaniem do życia na określonej głębokości.

Postawy – uczeń:

·         Aktywnie uczestniczy w lekcji;

·         Chętnie, samodzielnie zdobywa wiedzę.

Metody nauczania:

·         Słowne: pogadanka, praca z tekstem, metody aktywizujące

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne:

·         Podręcznik, zeszyt ćwiczeń (cz. I)

·         Karta pracy

·         Zdjęcia glonów

Przebieg zajęć:

I. Faza wprowadzająca

 

1.    Zadanie na dobry początek: Uczniowie w parach w ławkach odpowiadają na pytania zapisane na tablicy, nawiązujące do poprzedniej lekcji ( 4min.)

·         Jakie czynniki mają wpływ na życie w Morzu Bałtyckim?

·         Które z nich mają decydujące znaczenie dla roślin?

·         Jakie znasz sposoby odżywiania się organizmów?

·         Jak odżywiają się rośliny?

2.     Czynności organizacyjno porządkowe.( kiedy uczniowie pracują)

3.               Uczniowie metodą ”runda bez przymusu” odpowiadają głośno na zadania przypominające i utrwalające wiadomości z ostatniej lekcji. ( 4 min.)

 

4.      Podanie tematu i celów lekcji.

 

 

 

 

 

 

II. Faza realizacyjna

 

1.            Nauczyciel stwierdza: Rośliny występujące na Ziemi można podzielić na dwie grupy. Te dwie grupy organizmów to plechowce i organowce. Korzystając z podręcznika str. 89, poszukajcie, co oznaczają pojęcia: plechowce i organowce i uzupełnijcie tekst w zadaniu 1 w karcie pracy (5min.)

(Karty pracy są dwupoziomowe: I – trudniejsza, II – łatwiejsza)

2.                  Podział klasy na grupy 2-osobowe, które będą pracować metodą wzajemnego odpytywania się.

a)      Uczniowie przygotowują się indywidualnie, korzystając z tekstu w podręczniku s. 89-91.

( 8 min)

b)     Następnie w grupach opracowują zestaw pytań (minimum 4) do przykładowych zagadnień: ( 10 min) ( zad. nr 2)

3.            Podział na nowe grupy 2- osobowe: teraz ustalcie, która osoba w parze będzie nazywać się A, a która B. Osoby A pozostają na swoich miejscach a osoby B szukają sobie innej pary. W nowej parze osoba B zadaje 3 pytania przygotowane przez swój poprzedni zespół, osoba A na nie odpowiada. Następnie osoba A zadaje swoje pytania a odpowiada osoba B. ( 6 min.)

4.            Metodą „runda bez przymusu” zebranie od chętnych uczniów odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.

 

III. Faza podsumowująca

  1. Uczniowie wykonują zadania podsumowujące ( zad. nr 3) (4 min.) Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
  2. Ocena uczniów, (ewentualne pochwalenie za to, że chętnie, samodzielnie pracowali, zdobywali wiedzę)
  3. Ewaluacja: dokończenie zdania „Dzisiaj na lekcji podobało mi się …”.

Praca domowa

Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8, 9, 12 i 13 str. 56 – 57.

Dla chętnych

Zadanie 10 i 11 str. 56 -57.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy              I                                                                                                  

Temat: Wielokomórkowe glony morskie

 

Zadanie 1.

Korzystając z podręcznika str. 89 uzupełnij tekst: (5 min.)

Do plechowców należą rośliny, które nie mają …………………, ……………............., ani …………………….. . Takimi roślinami są ………………… .

Organowce to rośliny mające organy, czyli ……………………. , ………………………

i …………………… , np. kasztanowce, lipa, stokrotka, trawa.

Glony są organizmami samożywnymi, pokarm zdobywają w procesie ……………………

 

Zadanie 2.

Korzystając z tekstu w podręczniku str.90 – 91 opracujcie w parach pytania do następujących zagadnień, możecie to zrobić pisemnie na tej kartce

 

·                    Przenikanie światła przez powierzchnię wody;

·                    Głębokość zanikania barwy czerwonej;

·                    Głębokość zanikania barw zielonej i fioletowej;

·                    Głębokość docierania światła w Bałtyku;

·                    Pochodzenie nazwy – zielenice

·                    Wyjaśnienie, dlaczego krasnorosty rosną najgłębiej

·                    Budowa ciała morszczynu

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zadanie nr 3.

Wykorzystując podane określenia uzupełnij zdania.( głębokości, zielenic, fotosyntezy, brunatnic, plechowcami, krasnorostów, światła.)

Glony należą do grupy roślin zwanych ………………………. , a ich ciało nazywamy plechą. Plecha glonów morskich - …………………………., ……………………………….  i …………………………… zbudowana jest z wielu komórek. Każda z tych grup glonów ma różne zabarwienie umożliwiające wykorzystanie w procesie ……………………………… różnych barw …………………………. docierających na różne ………………………………. .

 

Praca domowa

Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8, 9, 12 i 13 str. 56 – 57.

 

 

Karta pracy              II                                                                                                 

Temat: Wielokomórkowe glony morskie

 

Zadanie 1.

 

Korzystając z podręcznika str. 89 oraz podanych określeń, uzupełnij tekst:

( korzenia, łodygi, liści, glony, korzeń, łodygę, liście, fotosyntezy)

Do plechowców należą rośliny, które nie mają …………………, ……………............., ani …………………….. . Takimi roślinami są ………………… .

Organowce to rośliny mające organy, czyli ……………………. , ………………………

i …………………… , np. kasztanowce, lipa, stokrotka, trawa.

Glony są organizmami samożywnymi, pokarm zdobywają w procesie ………………….

 

Zadanie 2.

Korzystając z tekstu w podręczniku str.90-91 opracujcie pisemnie w parach odpowiedzi do następujących zagadnień:

 

·                    Jak nazywają się grupy glonów morskich?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

·                    Do jakie głębokości przenika światło w Bałtyku?

………………………………………………………………………………………………….............................................................................................................................................

·                    Jak nazywa się najbardziej znana brunatnica występująca w Morzu Bałtyckim?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 3.

Narysuj glon wielokomórkowy. Podpisz elementy budowy ciała glonu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca domowa

Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8 i 12 str. 56 – 57.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin