175.doc

(65 KB) Pobierz

Tezy wykładu na Studium Podyplomowym Wyceny Nieruchomości.

 

Wartość jako kategoria obiektywna i subiektywna

 

1. Wartość w ekonomii.

 

1.1. Dominujące postacie wartości w praktyce gospodarczej.

 

q       Wartość wymiennarelacje ( najczęściej mierzone w pieniądzu) w jakich różne towary są wzajemnie wymieniane; wartość ta odpowiada relacjom w dniu ustalenia i powinna ona – po wykluczeniu przypadków ekstremalnych – odpowiadać przeciętnym relacjom występujących w danym dniu;

 

      Cechy wartości wymiennej:

       - jest wielkością zmienną w czasie (wielkość dynamiczna

         konieczność analizy zmian w czasie , tzw. trendu czasowego),

       - kształtuje się silnie pod wpływem pod wpływem występującej 

         relacji popytu i podaży,

       - istotny wpływ na jej kształtowanie mogą mieć inne czynniki

         (np. moda ).

 

q       Wartość użytkowa  - oznacza zdolność danego dobra do zaspokajania potrzeb ( im zdolność ta jest wyższa tym większa jest wartość użytkowa),

 

    Cechy wartości użytkowej:

      - wartość obiektywna ( uwzględnia potrzeby akceptowane przez 

        zbiorowość  a nie indywidualne),

      - zdolność do zaspokajania potrzeb jest postrzegana jako

        zdolność przeciętna ( po wykluczeniu potrzeb ekstremalnych).

 

 

1.2. Sfery kształtowania się wartości ekonomicznej:

 

q       W sferze wytwarzania:

– wycena wartości opiera się na kosztach zużycia czynników produkcji do stworzenia danego dobra ; nakłady na wytworzenie nie należy rozumieć historycznie ale jako wartość czynników produkcji niezbędnych do wytworzenia danego dobra w danym momencie,

-uwaga: wycena wartości w sferze wytwarzania  ( wycena oparta o nakłady) prowadząca do określenia tzw. wartości odtworzeniowej nie odzwierciedla sytuacji rynkowej w aspekcie proporcji między zgłaszanym zapotrzebowaniem a ilościś danych dóbr na rynku.

-wniosek: poziom wartości rynkowej może znacznie się różnić od wartości odtworzeniowej szczególnie gdy istnieje nadwyżka podaży nad popytem.

 

q       W  sferze wymiany

w tej sferze kształtuje się tzw. wartość rynkowa jako wynik sądów uczestników rynku o poziomie wartości danego dobra ( w ekonomii nie bada się słuszności takich sądów , bada się ich istnienie  - „rzeczoznawca majątkowy powinien się z pokorą pochylić nad rynkiem nieruchomości i zidentyfikować te sądy” )

- wartość rynkową można określić

  1) na podstawie rzeczywistych, aktualnych, cen podobnych dóbr

      na analizowanym rynku lub rynkach konkurencyjnych;

  lub

   2) na podstawie obecnej, w dniu wyceny, wartości przyszłych

       dochodów uzyskiwanych z tego dobra.

 

     

 

2. Rynek, cena, wartość, koszt.

 

2.1. Definicje:

 

q       Rynek – zbiór warunków i ustaleń na podstawie których dochodzi do transakcji między kupującym i sprzedającym za pomocą mechanizmu cenowego.

 

q       Cena – kwota, jaką konkretny kupujący zgadza  się zapłacić a konkretny sprzedający zgadza się przyjąć w warunkach danej transakcji ;

 

 

q       Wartość najważniejszym jej wyrazem jest wartość rynkowa rozumiana jako najbardziej prawdopodobna cena możliwa do osiągnięcia na  w warunkach rynkowych  w dniu wyceny.

 

q       Koszt -  wielkość nakładów niezbędnych na odtworzenie dobra w obecnym jego stanie .

 

2.2 Uwagi dotyczące kształtowania się ceny i wartości

 

q       cena może się kształtować pod wpływem czynników deformujących faktyczną wartość nieruchomości ( „oderwać się”  od wartości ), takich jak np.

              - oddziaływanie czynników pozaekonomicznych

                deformujących cenę (  np. interwencja administracyjna,

                monopol),

              - warunki zawierania transakcji (np. strony mogą być od

                siebie zależne , działać pod przymusem)

              - forma obrotu ( np. przetarg, licytacja),

              - sztuka negocjacji ( „kupić tanio, sprzedać drogo”),

             -  nieracjonalne zachowanie uczestników rynku ( np.

                zachowanie snobistyczne);

 

q       cena jest miarą wartości ekonomicznej , ale wartość nie zawsze musi być równa cenie ; w sensie pojęciowym obydwie te kategorie ekonomiczne  są różne;

 

q       rozróżnienie między ceną a wartością stwierdza także ustawodawca, m.in. w art. 67 ustawy o gospodarce nieruchomościami : „Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego”.

 

 

 

3. Wartość rynkowa nieruchomości jako wartość obiektywizująca

    rynek.

 

3.1. Definicja wartości rynkowej w Standardach Zawodowych

      Rzeczoznawców majątkowych.

 

Wartość rynkowa jest to najbardziej prawdopodobna cena

możliwa do uzyskania na rynku przy przyjęciu następujących złożen:

a)    strony umowy są niezależne od siebie  i działają niezależnie w sposób racjonalny nie kierując się szczególnymi motywami;

b)    strony maja stanowczy zamiar zawarcia umowy;

c)    strony mają świadomość współistniejących okoliczności mających wpływ na wartość nieruchomości;

d)    strony nie działają w sytuacji przymusowej;

e)    wystąpił okres niezbędnego wyeksponowania nieruchomości na rynku przy zastosowaniu odpowiedniej reklamy oraz czas potrzebny do wynegocjowania warunków umowy, biorąc pod uwagę charakter nieruchomości i stan rynku.

 

        Uwaga:

        W ustawie o gospodarce nieruchomościami zamiast „najbardziej prawdopodobna cena” używa się określenia „przewidywana cena”. W obu przypadkach oznacz to , że jest to szacunkowa kwota za jaką najczęściej dokonywane są najczęściej transakcje określonego typu nieruchomości.

 

3.2. Kontrowersyjne wątki w dyskusji o wartości rynkowej rynkowej nieruchomości we współczesnym rzeczoznawstwie majątkowym :

 

q       sformułowanie podstawowego określenia wartości rynkowej, jako:

 

(1)„najbardziej prawdopodobna cena”dla określonego sposobu użytkowania ( patrz pkt. 3.3)

 

czy

 

(2) „najwyższa cena” tzn. wycena optymalnego sposobu wykorzystania – najlepsze i najefektywniejsze wykorzystanie nieruchomości , rozumiane jako realne i zgodne z prawem , fizycznie możliwe, finansowo wykonalne i dajace najwyższą wartość

W Polsce na razie przypadek (1).

 

q       określenie czy w procesie szacowania powinny być uwzględnione warunki finansowania.

     Uznano, że w procesie wyceny powinny być przyjęte typowe dla danego rynku warunki finansowania

W Polsce aktualnie w wycenach przyjmuje się, ze nieruchomości są nabywane za gotówkę ( nie uwzględnia się kosztów kredytów na budowę).

 

q       ustalenie co jest nośnikiem wartości : nieruchomość czy prawa do nieruchomości.

    Ustalone zgodnie na świecie ( w Polsce też ) , że szacunek wartości rynkowej stanowi zawsze wycenę określonych praw do nieruchomości a nie jej fizycznej „skorupy” 

 

 

 

3.3. Rodzaje wartości rynkowej.

 

q       Wartość rynkowa dla optymalnego wykorzystania – patrz wyżej pkt. 3.2

 

 

q       Wartość rynkowa dla aktualnego sposobu użytkowania – założenie, że nieruchomość będzie nadal wykorzystywana zgodnie z aktualnym sposobem jej użytkowania.

 

q       Wartość rynkowa dla alternatywnego użytkowania – oznacza perspektywiczne wykorzystanie nieruchomości do celów innych niż aktualne ; rzeczoznawca majątkowy nie może przyjmować bezpodstawnie nierealnych założeń dotyczących zmiany aktualnego wykorzystania/

 

3.4. Rodzaje wartości nierynkowej ( uwaga: w naszych Standardach

      zaliczone aktualnie do wartości rynkowej) 

 

q       Wartość dla przymusowej sprzedażywartość szacowana przy założeniu , że  istnieją ograniczenia czasowe lub inne dla sfinalizowania wyceny .

 

q       Wartość dla przyszłej sprzedaży – wartość szacowana na datę  sprzedaży nieruchomości, różnej od dnia wyceny; dokonując wyceny rzeczoznawca majątkowy, oprócz całokształtu okoliczności istniejącej w dniu sporządzania operatu, bierze pod uwagę przyszłe okoliczności które może i powinien przewidzieć.

 

 

4. Wartość indywidualna jako wartość subiektywna.

 

4.1. Definicja wartości indywidualnej.

 

Wartość indywidualna ( nazywana często wartością inwestycyjną) prezentuje wartość konkretnej nieruchomości dla konkretnego inwestora. Jej określenie oparte jest na indywidualnych  wymaganiach i kryteriach inwestowania ( np. wymagany zysk, założony sposób kredytowania inwestycji wraz z kosztem kredytu itp.).

 

4.2. Porównanie wartości rynkowej z wartością indywidualną:

 

q       Wartość rynkowa opiera się na typowych (najczęściej występujących)cenach transakcyjnych , stawkach czynszu, stopach kapitalizacji; odwzorowuje typowy poziom pustostanów, typowy poziom wydatków związanych z użytkowaniem nieruchomości , typowe umiejętności i procedury negocjacyjne uczestników transakcji. Opiera się na bezstronnych danych i założeniach rynkowych. Wyznaczanie wartości rynkowej jest więc próba obiektywizacji rynku.

 

 

q       Wartość indywidualna odzwierciedla cenę , jaka inwestor skłonny jest zapłacić za konkretna nieruchomość , przy uwzględnieniu przewidywanej jej zdolności do zaspokojenia jego oczekiwań. Klient uczestniczy więc w procesie wyceny, formułując dod niej określone założenia i swoje wymagania. Wyznaczanie wartości indywidualnej ma więc określone elementy subiektywne , nie brane z rynku.

 

 

5. Czynniki wpływające na wartość.

 

q       Kształtowanie się relacji popyt podaż ( sytuacja gospodarcza , inflacja , bezrobocie, poziom oprocentowania kredytów, popyt potencjalny i realny,  dostępność terenów pod budowę itp.)

 

q       Typ nieruchomości ( lokale mieszkalne, apartamentowce budownictwo jednorodzinne, biura , handel i usługi, magazyny , pomieszczenia produkcyjne).

 

 

q       Lokalizacja ( przeznaczenie w planie miejscowym,ogólna w mieście, szczegółowa – charakter najbliższego otoczenia w nawiązaniu do charakteru nieruchomości, jakość sąsiadujących użytkowników, walory otaczającego środowiska społecznego i przyrodniczego , itp.).

 

q       Stan funkcjonalno techniczny nieruchomości.

 

 

Opracował: dr inż., Jerzy Filipiak,

28.04.2006 r.

 

 

7

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin