nr 12 Ja i dźwięki; ciało i przestrzeń.doc

(28 KB) Pobierz
17

17.02.2010

KONSPEKT

 

Temat: Ja i dźwięki. Ciało i przestrzeń – brzuch, plecy, pośladki.

 

Cele:

·        Kształtowanie percepcji słuchowej

·        Stymulowanie aktywnej świadomości poszczególnych części ciała          w różnorodnych warunkach i sytuacjach

·        Uświadamianie dzieciom istnienia i nazewnictwa przestrzeni oraz znajdujących się w sali przedmiotów; kojarzenie dźwięku z określonym elementem przestrzeni

·        Uświadomienie położenie własnego ciała w relacji do przestrzeni, jak również poruszania się w niej

·        Wyrabianie płynności ruchów rąk; usprawnianie manualne

·        Kształtowanie umiejętności poruszania się w przestrzeni w określony sposób

Formy:

·        Grupowa

·        Indywidualna

·        zespołowa

Metody:

·        elementy metod: Kniess’ów, P. Dennisona, W Sherborne, F. Affolter, stymulacji polisensorycznej

·        zabawowo – naśladowcza, pokaz, relaksacja

Środki dydaktyczne:

-         płyta z muzyką, odtwarzacz CD, piłka rehabilitacyjna, klocki rehabilitacyjne, dla każdego dziecka: grzechotki, koce, płyty CD, plastikowy talerzyk – tacka, średnie miski (jedna dla dwójki dzieci), wata, fasola (lub groch), ilustracja zimowego krajobrazu, biała płachta.

Przebieg:

1.     Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2.     „Grająca przestrzeń” – przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone elementy sali: podłogę, ścianę, parapet, drzwi, okna.

3.     „Jak grają...?” – przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone przedmioty: ławeczkę gimnastyczna, piłkę rehabilitacyjną, klocki rehabilitacyjne.

4.     „Gdzie jest...?” – przy piosence dzieci tańczą, poruszają się swobodnie. Na pauzę nauczyciel zadaje pytanie, np.: „gdzie jest Igor?”; za każdym razem pyta o inna osobę, która dzieci musza pokazać.

5.     „Tańczące ręce” – dzieci trzymają grzechotki w każdej ręce, siedzą oparte o rodzica. Na hasło potrząsają grzechotkami do rytmu.

6.     „Ręce w kąpieli” – dzieci siedzą przy miskach z wodą. Rodzice trzymają swoje dłonie na dłoniach dzieci. Kierują dłońmi dzieci na hasło: „ręce pływają” – płynny ruch w wodzie, „ręce odpoczywają” – zanurzenie dłoni, „ręce chlapią” – uderzanie dłońmi w powierzchnię wody.

7.     „Rybka” – dzieci wskazują swój brzuch. Kładziemy dzieci na kocu na brzuchu. Rodzice ciągną koc po całej sali.

8.     „Samochód” – dzieci wskazują plecy; „jazda” na plecach na kocu.

9.     „Spacer na pupie” – dzieci przesuwają się na pośladkach samodzielnie odpychając się rękami lub rodzice ciągną koc.

10. „Bąk na pupie” – „karuzela” na kocu.

11. „Bąk wokół dziecka” – dziecko siedzi lub stoi na złożonym w kostkę kocu, a rodzic trzymając je za rękę lub za biodra spaceruje wokół dziecka. Tak trzymane dzieci obracają się wokół własnej osi.

12. „Skaczące fasolki” – dziecko i rodzic dostają tackę z fasolkami. Rodzic cały czas trzyma swoje dłonie na dłoniach dziecka. Przy spokojnej muzyce przechylają tacki na boki, sprawiając, że fasolki zsuwają się raz  w jedna, raz w drugą stronę. Przy szybszym akompaniamencie podrzucają fasolki tak, by podskakiwały na tackach. Po skończonej zabawie dzieci wspólnie zbierają fasolki do miski.

13. „Śnieg” – dzieci oglądają ilustrację z krajobrazem zimowym. Następnie spacerują wokół białej płachty przy muzyce. Na pauzę kładą się na płachtę i udają śpiące niedźwiadki.

14. „Wirujące płatki śniegu” – dziecko zdmuchuje puszek waty z dłoni rodzica, następnie podnosi watę.

15. „Dziadek mróz” – dziecko chucha na płytę CD. Obserwuje zmieniająca się powierzchnię; można palcem rysować na zaparowanej powierzchni różne wzory.

16. „Kołysanka” – przy muzyce rodzice kołyszą swoje dzieci na boki siedząc za nimi; głaszczą je po głowie, po rękach.

17. „Śpiące misie” – dzieci kładą się na podłodze. Przy muzyce rodzice kołyszą nad nimi białą płachtą.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin