Ugotowani S01 E08.docx

(1915 KB) Pobierz

Monika:

Przystawka: Sałatka z truskawkami  w sosie balsamicznym

Czas przygotowania: 20 min.

• garść rukoli
• garść młodych liści szpinaku          
• mix sałat
• świeża bazylia            
• 4 dojrzałe truskawki pokrojone na połówki
• 5 plastrów sera mozzarella
• 5 kostek sera gorgonzola 
• garść łuskanych pestek słonecznika           
• świeżo zmielony czarny pieprz
• 2 kostki/łyżeczki brązowego cukru 
• ocet balsamiczny
• oliwa z oliwek

 

Sos balsamiczny 
20 ml octu balsamicznego wlewamy do naczynia. Naczynie stawiamy na ogniu i podgrzewamy, cały czas  mieszając. Następnie dosypujemy 2 łyżeczki brązowego cukru. Mieszamy, aż cukier się rozpuści.

Sałatka
Szpinak, rukolę, mix sałat osuszamy i odcinamy twarde łodyżki. Układamy na talerzu, skrapiamy oliwą z oliwek, ewentualnie sokiem z cytryny. Dodajemy pokrojone w plastry truskawki, mozzarellę oraz ser gorgonzola. Dodajemy pestki słonecznika, które wcześniej smażymy ok. 5-7 min na suchej, rozgrzanej patelni. Posypujemy pieprzem i doprawiamy listkami świeżej bazylii. Całość polewamy sosem balsamicznym.

Danie główne: Łosoś ze szpinakiem na tagliatelle

Czas przygotowania: 25 min

Łosoś:
• 1 kawałek świeżego łososia, 150g
• 2 łyżki oliwy z oliwek
• 1/2 cytryny
• świeży koperek
• sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz

Zielone Tagliatelle:
• 100-150 g tagliatelle
• 2 łyżki oliwy z oliwek
• bulion z oliwą z oliwek z ziołami
• sól morska

Szpinak:
• 3 garście świeżego szpinaku o małych liściach
• 3 łyżki oliwy z oliwek
• 15 g sera gorgonzola
• 1/2 filiżanki płynnej śmietanki do sosów 18%
• 5 ząbków czosnku
• sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz, zioła prowansalskie, oregano, świeża bazylia.

·         Łosoś:

Łososia suszymy i usuwamy z niego ości. Filet układamy na folii aluminiowej. Następnie nakłuwamy go widelcem, po czym polewamy sokiem z cytryny. Całość zawijamy szczelnie w folię tak, aby do środka nie wlewała się woda. Napełniamy patelnię do połowy wrzącą wodą i kładziemy na niej zawiniętą rybę. Dusimy na parze przez ok. 10 minut. Należy uważać, aby nie przesuszyć łososia. Powinien być miękki w środku i rozpuszczać się w ustach jak mus czekoladowy.

·         Tagliatelle

Do 1 litra gotującej wody wrzucamy 100 gram makaronu. Dodajemy kostkę bulionową z oliwą z oliwek i solimy. Można dodać trochę oliwy, która zapobiegnie przywieraniu oraz sklejaniu się makaronu. Gotujemy do uzyskania al dente. Odcedzamy i mieszamy z kawałkiem masła lub odrobiną oliwy.

·         Szpinak:

Szpinak myjemy, dokładnie osuszamy i wrzucamy na patelnię. Dodajemy rozdrobnione ząbki czosnku i doprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy oliwę i lekko podsmażamy, cały czas mieszając. Całość podgrzewamy na średnim ogniu, aż szpinak zmięknie. Na koniec dodajemy śmietankę i pokrojony ser gorgonzola (można ewentualnie doprawić solą, pamiętajmy jednak, że gorgonzola sama w sobie jest dosyć słona).

Talerze podgrzewamy (np. w gorącej wodzie) i układamy na nich porcję makaronu, starając się nadać mu ładny kształt. Na wierzch kładziemy szpinak i porcję łososia. Talerz skrapiamy oliwą, tworząc wzór dookoła potrawy. Posypujemy solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Dekorujemy świeżą bazylią i podajemy z kawałkami cytryny.

Deser: Gruszki w czekoladzie

Czas przygotowania: 15 min

• 2 gruszki
• butelka białego, słodkiego wina
• 1/2  tabliczki gorzkiej/słodkiej czekolady
• 1 łyżka masła
• 2 łyżki prażonych płatków z migdałów

Gruszki obieramy ze skórki, pozostawiając ogonek. Kroimy je na pół, usuwamy gniazda nasienne. Owoce gotujemy na małym ogniu na parze w winie lub w syropie z wody i cukru - dosyć krótko, aby owoce się nie rozpadły. Rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Gorące gruszki polewamy ciepłym sosem i posypujemy uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi. Serwujemy na ciepło.

Darek:

Przystawka: Tatar źrebięcy

Czas przygotowania ok. 40 min.

0,5 kg źrebięciny
4 jajka (przepiórcze lub kurze)
ogórek kiszony
masło lub oliwa
1 cebula
wędzone sardynki lub szprot w oleju
2 łyżki musztardy
pieczywo (sugeruję ozdobny pumpernikiel)
świeżo mielony pieprz
kminek

Mięso mielimy w maszynce na drobnym sitku minimum 3 razy. Ze zmielonego mięsa formujemy na każdym talerzu niewielkie gniazda. Do każdego z nich kładziemy oddzielone od białka żółtko z jaja przepiórczego lub kurzego. Następnie siekamy na drobno obranego ogórka kiszonego i cebulę. Umieszczamy go razem z cebulą na talerzu, obok mięsa i małej kosteczki masła. Podajemy z rybą, pieczywem oraz resztą przypraw (musztardą, posiekanym drobno kminkiem, pieprzem i oliwą).

Danie główne: Hosomaki i futomaki w cieście tempura

 

Czas przygotowania: ok. 2 godz.
ryż do sushi
zaprawa do sushi (własnego wyrobu lub gotowa)
wodorosty nori
mąka tempura
woda gazowana
rzodkiew japońska
tykwa
ogórek długi szklarniowy
2 dojrzałe avocado
ryba: łosoś, tuńczyk,
paluszki krabowe surimi
krewetki
japoński chrzan wasabi (zielony proszek lub gotowa pasta)
biały i czarny sezam
sałata karbowana
serek do smarowania
sos sojowy
imbir marynowany
sos teriyaki
płatki migdałów
Potrzebne przybory:
matka bambusowa (owinięta najlepiej w folię streach)

 

3 szklanki ryżu dokładnie płuczemy w zimnej wodzie i wsypujemy do garnka. Dodajemy 4 szklanki wody i gotujemy doprowadzając do wrzenia. Całość gotujemy na małym ogniu około 10 minut pilnując, by ryż nie przywarł do dna garnka. Po tym czasie wyłączamy gaz i pozostawiamy na 15 minut. Następnie przekładamy ryż do dużej misy i wlewamy ok. 15-17  łyżek stołowych zaprawy do ryżu. Wszystko mieszamy. Przykrywamy misę wilgotna szmatką, żeby ryż nie wysechł.
Kroimy w długie pasy tykwę, rzodkiew, ogórka, avocado, tuńczyka lub płaty łososia.
Kładziemy nori na macie. Formujemy mokrą ręką kulkę ryżu i wgniatamy ją mniej więcej w 1/3 powierzchni nori. Układamy składniki według uznania, wzdłuż poziomej krawędzi. Dobrze by w każdym sushi był przynajmniej jeden składnik mięsny. Wszystkich składników nie powinno być więcej niż 5.
Zwijamy matę razem z nori, ryżem oraz składnikami w środku. Koniec nori pocieramy mokrym palcem lub pędzelkiem, aby nori się lepiej kleiło. (Można też potrzeć ogórkiem). Po zwinięciu rulonu kroimy go mokrym nożem na pół, następnie każdą z połówek jeszcze dwa razy na pół. Kawałki posypujemy uprażonym sezamem. Do innych sushi do środka można dodać sałatę uprzednio smarując ryż serkiem. Możemy również posmarować ryż wasabi.
Do sushi w cieście tempura należy przygotować ciasto. Do zimnej, mocno schłodzonej wody gazowanej dolewamy mąkę tempura, tak by uzyskać gęste ciasto, podobne do tego, które przygotowujemy na naleśniki. Sushi należy zwinąć tak, jak polskiego krokieta. Następnie dobrze obtaczamy w cieście tempura i posypujemy płatkami z migdałów. Smażymy kilka minut w głębokim oleju we frytkownicy – w temperaturze180°C.
Usmażone sushi ostrożnie wyjmujemy, odczekujemy aż odcieknie i kroimy na 4-5 części.
Sushi podajemy z imbirem, małą kulką wasabi oraz sosem sojowym. Sushi w tempurze jemy, gdy jest jeszcze ciepłe i chrupiące. Najlepiej smakuje ze słodkim sosem teriyaki.

 

DESER: Mgławica M13

 

Deser "Mgławica M13" należy do potraw kuchni molekularnej wykorzystującej w gotowaniu wiedzę naukową. Jednym ze składników deseru jest ciekły azot, dlatego jego przygotowanie jest bardzo niebezpieczne i wymaga szczególnej ostrożności. Deser ten może być przygotowany wyłącznie przez profesjonalistę z użyciem odpowiednich środków zabezpieczających. W związku z tym redakcja programu "Ugotowani" zdecydowała się nie zamieszczać przepisu na stronie internetowej. Autor tego deseru jest z wykształcenia fizykiem, zatem wiedza, którą dysponuje pozwalała mu na bezpieczne przygotowanie deseru "Mgławica M13".

             

Rafał:

Przystawka: Panierowane krewetki podane w sałatce z trzema sosami

Czas przygotowania: 30 min

·         krewetki (24 sztuki, najlepiej Tiger Prawns czyli krewetki Tygrysie, ze względu na rozmiar)

·         mąka kukurydziana

·         2 jajka

·         4 pomidory

·         brokuły

·         sałata

·         2 marchewki

·         sól, pieprz

·         sosy (chilli, miodowy, pepper sauce)

Krewetki zanurzamy w panierce (zmieszane jajka i przyprawy), a następnie obtaczamy je w mące kukurydzianej. Odstawiamy na kilka minut. Wrzucamy krewetki na rozgrzany olej, podsmażamy ok.10 minut. W tym czasie komponujemy sałatkę. Kroimy świeże warzywa i mieszamy je ze sobą. Usmażone krewetki wyciągamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Krewetki układamy na talerzu, dodajemy sałatkę, a w sosjerkach podajemy sosy.

Danie główne: Gan Kua Kai czyli kurczak w sosie red curry podany w mleku kokosowym

Czas przygotowania: 30 min

Wersja Sai Sapparot czyli serwowana w ananasie

·         2 piersi z kurczaka

·         1-2 łyżki stołowe pasty red curry

·         0,5 l mleka kokosowego

·         parę kropel sosu rybnego

·         1-2 łyżki stołowe cukru

·         4 ananasy

Przecinamy ananasa na dwie części, tak aby powstało nam "naczynie" i "przykrywka”. Drążymy ananasa, aby w środku był pusty. W garnku gotujemy mleko kokosowe, a następnie wrzucamy pastę red curry i mieszamy. Po chwili dodajemy sos rybny, cukier (wedle uznania) i pokrojonego kurczaka. Gotujemy 10 minut. Pod koniec gotowania dorzucamy papkę ananasową (wydrążoną wcześniej ze środka ananasa). Zawartość garnka przelewamy do wydrążonego ananasa, przykrywamy czupryną ananasa i podajemy na stół.

Deser: Sałatka owocowa z bakaliami

Czas przygotowania: 10 min

·         4 banany

·         4 brzoskwinie w syropie

·         4 kiwi

·         serek waniliowy

·         rodzynki

·         orzechy laskowe

·         polewa czekoladowa

Owoce kroimy w małe kawałki, dodajemy serek waniliowy oraz bakalie. Całość polewamy polewą czekoladową.

Monika:

Przystawka: Mozzarella z pomidorami

Czas przygotowania: 10 min.

kilka pomidorków cherry

ser typu mozzarella

garść rukoli

ząbek czosnku

olej arachidowy

1 łyżka soku z cytryny

sól

pieprz

sos słodki chilli

 

Pomidorki kroimy na plastry. Czosnek tłuczemy w moździerzu i dodajemy sól, pieprz, olej arachidowy  oraz sok z cytryny i słodki sos chilli. Kroimy mozzarellę na plasterki i układamy ją na talerzu naprzemiennie z pomidorami. Przyozdabiamy rukolą i listkami bazylii.

Danie główne:  Zupa meksykańska

 

Czas przygotowania: 2 godz.


1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasoli
mrożony mix warzyw
2 cebule
przecier pomidorowy
czosnek
papryka zielona
papryka czerwona
papryka żółta
500 g mięsa mielonego, najlepiej indyczego
sól
pieprz
kostka rosołowa
przyprawa do zup
ser żółty

 

Podsmażamy pokrojoną cebulę z mięsem mielonym, następnie całość wrzucamy do garnka. Resztę składników kroimy i również umieszczamy w garnku. Dodajemy przecier pomidorowy. Całość zalewamy wodą, dodajemy kostkę rosołową, sól i pieprz do smaku. Gotujemy aż składniki będą miękkie, od czasu do czasu mieszając. Zupę posypujemy sporą ilością startego sera i podajemy ze świeżym i chrupiącym pieczywem, najlepiej bagietką.

 

Deser: Tiramisu

 

Czas przygotowania: 40 min.

·         1 serek mascarpone

·         4 żółtka

·         1 śmietana 300 ml 36%

·         1/3 szklanki cukru pudru

·         paczka cukru wanilinowego

·         1 paczka biszkoptów do tiramisu

·         50g koniaku lub grappy

·         1 szklanka posłodzonej kawy ekspresowej

·         2 łyżeczki kakao

Ucieramy mikserem żółtka z cukrem na kogel mogel...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin