4. MIESIĘCZNE PLANY PRACY - GRUDZIEŃ - 4 latki.doc

(29 KB) Pobierz

Plan pracy dydaktyczno – wychowawczej na miesiąc grudzień –

4 latki

 

I TEMAT: „W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU – RADOSNE SPOTKANIE Z GWIAZDOREM”

 

1.            Słuchanie opowiadania nauczycielki na temat, w jaki sposób powstał las, przyglądamy się ilustracjom przedstawiającym jak wyglądał las dawniej. Dowiemy się, że las rośnie bardzo długo, należy go chronić. Bawimy się w zabawę „rośnie las”. Ruchem staramy się odzwierciedlić opowiadanie nauczycielki.

2.            Słuchamy opowiadania nauczycielki połączonej szeregiem ilustracji na temat pracy leśnika. Dowiemy się jak nazywa się dom leśniczego, dowiemy się, jakie czynności wykonuje leśnik (ochrona zwierząt, sadzenie i ochrona drzew).

3.            Podczas spacerów obserwujemy wygląd otaczającej przyrody, krzaków, drzew – bogacimy swoje wiadomości przyrodnicze.

4.            Zabawy z kolorową chustą: „chodzenie po falach”, „rekin”, „przebieganie pod chustą”.

5.            Rozmawiamy na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, co kojarzy nam się z tymi świętami – swobodne wypowiedzi dzieci, staramy się prawidłowo budować zdania.

6.            Słuchamy piosenki „Na gałązce choinkowej”, określamy charakter piosenki, naśladujemy ruchem treść piosenki, gramy na instrumentach perkusyjnych.

7.            Zabawa „List do Gwiazdora” – rysując prosimy Gwiazdora o upragniony prezent.

8.            Podczas spacerów przyglądamy się, jak przygotowują się do świąt ludzie – zakupy, mycie okien.

9.            Zabawa ruchowa „samolot” – ruchem naśladujemy lot, warczenie silnika, zapinanie pasów.

10.        Ćwiczymy śpiewanie piosenek i recytację wierszy, które przygotowujemy na Święto dziadków.

11.        Spotkanie z magikiem, podziwiać będziemy jego zręczność, a przede wszystkim piękne popisy iluzjonistyczne.

12.        Dzielimy się wrażeniami i przeżyciami po obejrzeniu występów czarodzieja – opowiadamy o tym, co najbardziej utkwiło nam w pamięci.

13.        Radosne spotkanie z Mikołajem, cieszymy się z otrzymanych słodkości.

14.        Zabawy na dywanie pod kierunkiem nauczyciela: „ciuchcia”, „ratatatum”, „sałatka owocowa”.

15.        Zielony gość – wspólnie ubieramy choinkę w sali, wieszamy kolorowe bombki, łańcuchy, dostrzegamy różnice i podobieństwa choinki z lasu i choinki udekorowanej. Swobodne rozmowy na temat, „która choinka bardziej mi się podoba i dlaczego? – krótko uzasadniamy swój wybór. Opowiadamy o kształcie, kolorze bombek, wybieramy swoim zdaniem najładniejsze z nich.

16.        Świąteczne zagadki – rozwiązujemy zagadki o tematyce związanej z nadchodzącymi świętami.

17.        Tworzymy i przeliczmy zbiory bombek. Porównujemy liczebność zbiorów. Używamy pojęcia „tyle samo”, „mniej o...”, „więcej o...”, „dużo”, „mało”. Kształtujemy spostrzegawczość tworząc zbiory bombek takiego samego koloru.

18.        Słuchamy opowiadania „Dziewczynka z zapałkami” wg baśni Andersena – bawimy się w teatrzyk. Wykorzystujemy sylwety dziewczynki i chłopca, kupca i prowadzimy swobodne rozmowy w oparciu o treść wysłuchiwanej bajki.

19.        Zabawa ruchowa „Pada śnieg” – umiejętnie poruszamy się po określonej powierzchni, reagujemy na sygnał dźwiękowy.

20.        Podczas spacerów po okolicy obserwujemy świąteczny wystrój sklepowych wystaw jako oznaki, że zbliżają się święta.

21.        Dokarmiamy ptaki okruchami chleba, ryżem, aby pomóc przetrwać im trudny czas w odnajdywaniu pożywienia.

22.        Przeglądamy różnokolorowe kartki pocztowe – wyszukujemy wśród nich te, które związane są ze zbliżającymi się świętami.

23.        Słuchamy opowiadania I. Salach pod tytułem „Upominek” – swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza, prawidłowo formułujemy zdania. Zapoznajemy się z tradycją robienia gwiazdkowych upominków dla najbliższych osób.

24.        Bawimy się w teatrzyk – samodzielnie wykonujemy sylwety do opowiadania „Upominek”.

25.        Słuchamy piosenki „Gawron” – określamy charakter piosenki. Bawimy się w zabawę „Dzieci i ptaki”. Wykonujemy proste rytmy za pomocą klaskania, tupania, uderzania dłonią o podłogę.

26.        Wydzieranie z kolorowego papieru na temat „Ziarenka dla ptaków” – naklejamy małej wielkości ‘ziarenka” na uprzednio przygotowany karmnik – dobieramy odpowiednią ilość kleju do małego kawałka papieru.

27.        Świąteczne wypieki – z masy solnej wykonujemy pierniczki, formą wyciskamy kształt pierniczków i ozdabiamy je kolorową plasteliną, drobnym makiem.

28.        Podczas pobytu w ogródku przedszkolnym szukamy oznak zbliżającej się zimy.

29.        Bierzemy udział w radosnym spotkaniu z Gwiazdorem. Oglądamy bajkę, otrzymujemy upominki od Gwiazdora. Dzielimy się wrażeniami i przeżyciami z otrzymanych prezentów.

30.        Zabawa dydaktyczna według Bogdanowicz „Którą zabawkę sprzedałem” – utrwalamy nazwy i wygląd zabawek na choinkę. „Hałabała i choinki” – opowieść ruchowa. Zabawy na śniegu – jazda na nartach, jazda na łyżwach, lepienie kul śniegowych, rzucamy się śnieżkami.

31.        Łańcuch choinkowy – prawidłowo łączymy oczka łańcucha, nakładamy odpowiednią ilość kleju, zawieszamy łańcuch na choince.

32.        Zapoznajemy się ze słowami i melodią piosenki „Chłodno choince” – określamy jej tempo, charakter.

33.        Wykonujemy świąteczne laurki dla pań z przedszkola.

34.        Słuchamy kolęd nagranych na taśmie magnetofonowej w wykonaniu polskich artystów: zespołu Mazowsze, chóru Stuligrosza.

35.        Snujemy plany, w jaki sposób spędzimy nadchodzące święta, jakie są nasze marzenia (co dostaniemy od Gwiazdora).

36.        Wspólnie spożywamy świąteczny obiad, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie świąteczne życzenia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin