DŁUGOŚĆ OKRĘGU I POLE KOŁA - SCENARIUSZ.doc

(71 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI

 

 

Nazwa i nr programu: Matematyka z plusem DKW –4014 – 139/99

 

Temat zajęć: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.

 

Klasa: II ilość godzin: 1

 

Cel ogólny zajęć:

rozwiązywanie zadań związanych z obliczaniem długości okręgu i pola koła


Cele szczegółowe zajęć:
 

Uczeń:

·        oblicza długość promienia koła

·        oblicza długość średnicy koła

·        definiuje i oblicza pole koła

·        oblicza długość okręgu

 

umiejętności ponadprzedmiotowe:

 

§        Umiejętność efektywnego i skutecznego współdziałanie w grupie.

§        Umiejętność skutecznego porozumiewania się

 

Metody i techniki pracy:

 

·        Praca w grupach: gra „Prawda – fałsz”

·        Praca samodzielna

·        Dyskusja

 

środki dydaktyczne:

 

-         Papierowa plansza A4 na której znajduje się  5 pól: „KARTY”, „PRAWDA”, „FAŁSZ”, „BRAK DECYZJI” i „?”

-         Zestaw kart z działaniami (zał. 1).

 

Przebieg zajęć

 

Faza wstępna:

Czynności organizacyjne. Nauczyciel dzieli klasę na 4 osobowe grupy. Wyjaśnia zasady gry „Prawda – fałsz”. Rozdaje plansze do gry i karty z zadaniami.

 

Faza właściwa:

 

Uczniowie przypominają wzory na pole koła i obwód okręgu. Przystępują do gry.

Po upływie określonego czasu grupy prezentują  swoje wyniki

Wspólnie wyjaśniane są wszelkie wątpliwości, szczególnie przykłady z tych kart, które zostały położone na pola „BRAK DECYZJI” i „?”.

 

Ewaluacja

 

Nauczyciel rozdaje karty samooceny. (zał. 2)

 

Uczniowie uzupełniają karty samooceny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK 1

 

 

1.      

Promień koła o średnicy 12,4 cm jest równy 6,2 cm.

 

2.      

Koło o promieniu 3,5 dm ma średnicę równą 7 dm.

3.      

Średnica koła o promieniu 4 m jest równa 2 m.

4.      

Promień koła o średnicy 3 cm jest równy 6 cm.

5.      

Pole koła o promieniu 4 cm równa  się cm.

6.      

Pole koła, którego promień jest równy cm  wynosi 3 cm2

7.      

Obwód koła o polu równym wynosi .

8.      

Pole koła, którego promień jest równy cm  wynosi  9 cm.

9.      

Pole koła o promieniu 4 jest cztery razy większe od pola o promieniu

10.  

Okrąg o promieniu 5,8 cm ma długość 11,6 cm.

11.  

Obwód koła o polu 0,25   mm2  wynosi mm.

12.  

Pole koła o obwodzie 0, 12 mm jest równe 0,36 mm.

13.  

Średnica koła o obwodzie wynosi .

14.  

Różnica między długością okręgu o promieniu 15 m a obwodem koła o   promieniu  3 m mniejszym  jest równa .

15.  

Koło o polu cm2 ma większy promień od koła o obwodzie .

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK  2

 

Karta samooceny

 

 

Imię i nazwisko ucznia.............................................................                     klasa    II.......

Tematyka: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.

 

 

Czy potrafię:

Obliczam ale często popełniam błędy

Czasami popełniam błędy

Prawie zawsze wykonuję bezbłędnie

Obliczać promień koła, gdy dana jest średnica?

 

 

 

Obliczać promień okręgu, gdy dane jest pole?

 

 

 

Obliczać promień okręgu gdy dany jest obwód?

 

 

 

Obliczać średnicę koła, gdy dany jest promień?

 

 

 

Obliczać obwód koła, gdy dana jest średnica?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin