Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV.doc

(33 KB) Pobierz
Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV szkoły podstawowej lub na zajęcia pozalekcyjne dla zespołu muzycznego dla klas IV-VI

Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV szkoły podstawowej lub na zajęcia pozalekcyjne dla zespołu muzycznego dla klas IV-VI..

 

 

„Potęga kultury bierze się z ducha człowieczego” Jan Paweł II.

 

„Pieśni ludowe oprócz tego, że są arcydziełami sztuki są również przypomnieniem dzieciństwa ludów. I szczęśliwy jest naród , który nie zapomniał swojego dzieciństwa. A biada narodowi który zapomniał o nim” Zoltan Kodóly

.

 

Te słowa przyświecają mi w mojej pracy pedagogicznej.

 

 

Temat: Na krakowską nutę.

 

Treści programowe:

 

- słuchanie muzyki

- wiedza niezbędna do rozumienia muzyki

- muzyka ludowa

- muzyka artystyczna

- śpiew, działania muzyczno – ruchowe

 

Cele lekcji:

 

a. wiadomości

              UCZEŃ:

- zna cechy i charakter krakowiaka

- wie co to jest rytm – rozpoznaje rytmy synkopowe

- wie kto to był Oskar Kolberg

- zna znaczenie słów folklor, etnograf

b. umiejętności

              UCZEŃ:

- rozpoznaje krakowiaka

- rozpoznaje strój krakowski spośród innych strojów

- potrafi samodzielnie zrealizować rytm krakowiaka

- określa nastrój i charakter utworów muzycznych

- opanował słowa i melodie piosenki „Lajkoniku prowadź nas”

c. postawy

              UCZEŃ:

- współpracuje w zespole

- jest zainteresowany polską kulturą ludową

 

Metody:

 

- pogadanka

- dyskusja

- praca z tekstem

- słuchanie muzyki

- recytacja i śpiew

- zabawa muzyczno – ruchowa

 

Formy pracy:

 

- indywidualna

- grupowa

- zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

 

- zapis nutowy do piosenki „Lajkoniku prowadź nas”

- odtwarzacz płyt kompaktowych

- organy elektryczne

- dzwonki chromatyczne, tarki, drewienka akustyczne, trójkąty

- plansze i gazetki z zabytkami Krakowa i strojami ludowymi

 

Przebieg lekcji:

 

Faza wprowadzająca:

  1. Czynności organizacyjne : powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji
  2. Ćwiczenia emisyjne: rozśpiewanie. Przypomnienie poznanych melodii ludowych – śpiew z fonogestyką i zagranie na dzwonkach piosenek na zasadzie echa: Zielony mosteczek, Siedzi sobie zając, Laboga dziewuszki, Czyjeż to konisie?

Faza realizacyjna:

  1. Podanie przez nauczyciela celu zajęć: „Dzisiaj będziemy się uczyć o folklorze ziemi krakowskiej”. Zadanie przez nauczyciela następujących pytań:

- Na jakiej ziemi leży Kraków ?

              - W jakim województwie ?

              - Jak nazywa się lud Krakowa ? (Krakowianie)

              - Co znajduje się na wzgórzu w Krakowie ?

              - Jaki taniec z okolic Krakowa tańczy się w całej Polsce ?

              - Kto opisze jak wygląda strój krakowski ?

              - Co było wizytówką Krakowa i przetrwało w tradycji do dnia dzisiejszego ?

              - Czy znacie zespoły które tańczą tańce narodowe i śpiewają polskie pieśni ludowe ?

       2.   Nauka piosenki: nauczyciel informuje: „Dzisiaj nauczymy się piosenki o Lajkoniku”

              - nauczyciel rozdaje nuty piosenki i czyta tekst

              - po przeczytaniu pyta uczniów czy tekst jest zrozumiały

              - w razie potrzeby wyjaśnia znaczenie niezrozumiałych wyrazów

              - nauczyciel pyta uczniów o czym jest mowa w tekście i czy uczniowie znają legendę 

              o Lajkoniku

              - uczniowie opowiadają legendę

              a. nauka tekstu

              - uczniowie czytają wyraźnie tekst

              - zwrotkę czytają głośno (forte), refren cicho(piano)

              b. nauka melodii

              - przed prezentacją nagrania nauczyciel daje uczniom polecenie: „Zastanówcie się

               jaki jest nastrój utworu i w jakim jest takcie”

              - nauczyciel prezentuje nagranie piosenki

- uczniowie określają metrum, tempo i nastrój piosenki

- nauka melodii fragmentami ze słuchu

              - śpiew piosenki z akompaniamentem

              - śpiew piosenki z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych (drewniane  

                łyżki, pudełka akustyczne, tarki, trójkąty)

            5. Podanie przez nauczyciela informacji o Oskarze Kolbergu (etnograf, zbieracz pieśni

                ludowych

            6. Przypomnienie dzieciom pojęcia synkopa, wykonanie ćwiczeń

       Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w kole tańczą krakowiaka
  2. Wysłuchanie nagrania krakowiaka w wykonaniu kapeli „Złoty Róg”
  3. Nauczyciel ocenia prace uczniów
  4. Zadanie domowe: Poszukaj informacji o Tadeuszu Sygietyńskim i Stanisławie Hadymie

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

Konspekt opracowała mgr Urszula Szymczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

              

Zgłoś jeśli naruszono regulamin