Wiosna to czy zima?
Przewidywane osiągnięcia ucznia:
• wyjaśnia zmiany w przyrodzie zachodzące w marcu,
• czyta tekst, zastępując ilustracje odpowiednimi wyrazami,
• komponuje pracę plastyczną, wykorzystując różne materiały i środki ekspresji,
• współpracuje z partnerem w czasie wykonywania ćwiczenia,
• uczestniczy w zabawach ruchowych.
Potrzebne będą:
„Świerszczyk” nr 5/2007,
nagrania utworów muzycznych („Już w szkole” – CD sześciolatka, semestr 2.), elementy z gumowej wycinanki, plastikowe rurki do napojów, kartki z wyrazami z tekstu, blok rysunkowy, tektura falista, bibuła, papierowe kółka o średnicy 2 cm, farby.
Przebieg zajęć:
◙ Zabawa taneczna przy piosence Maszeruje wiosna (CD, nr 23).
Piosenka jest radosna, rytmiczna. Opis zabawy tanecznej znajduje się w „Scenariuszach zajęć dziennych z sześciolatkami” (część 3. s. 185–186).
◙ Rozmowa na temat zmian w przyrodzie w marcu.
• Wyjaśnienie nazwy miesiąca „marzec”: nazwę odziedziczyliśmy po Rzymianach i oznacza ona „miesiąc Marsa”, bo w tym czasie planeta ta świeci najjaśniej.
• „Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz słowo marzec?” – zabawa w skojarzenia. Nauczyciel zapisuje pomysły dzieci wokół nazwy miesiąca.
zimno miesiąc przyroda
przedwiośnie
bazie
deszcz MARZEC
zima wiosna słońce
kwiaty
śnieg ciepło ptaki
• W marcu jak w garncu – ilustracja plastyczna przysłowia.
Uczniowie pracują w parach: kartkę z bloku składają na pół (dwaj uczniowie mają jedną kartkę), nakładają trochę farby, rozdmuchują ją wzdłuż zgięcia i odbijają na obu połówkach: powstanie zarys drzewa lub krzewu. Jeden uczeń w parze otrzymuje od nauczyciela elementy papierowe lub z pianki (dostępnej w sklepach papierniczych), symbolizujące zimę (śnieżynki, chmurki, bałwanka), drugi – wiosnę (zielone listki, kwiatki, słoneczko, krople deszczu). Obydwaj dmuchają na elementy z różną siłą i w ten sposób układają obrazki na dwóch połówkach kartki: zimowy i wiosenny. Na hasło: W marcu jak w garncu! – dmuchają w różnych kierunkach, tak by elementy się pomieszały (jak w marcowej, bardzo zmiennej pogodzie i jak warzywa w garnku z zupą jarzynową).
◙ Rytmizacja wierszyka – czytanie rymowanki zgodnie ze wskazanym przez nauczyciela rytmem, np. w rytmie marsza, w rytmie biegu.
Marcowa pogoda zmienna jest.
To mróz, to śnieg, a czasem deszcz.
◙ „Co czuł pierwiosnek? – scenka dramowa.
• Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną i czyta powoli tekst, a dzieci naśladują czynności opisywane w tekście. Można wykorzystać melodie z „CD sześciolatka” (Muzyka, która leczy – nr 39; Muzyka relaksacyjna: „Floral dance” G. Zamfira – nr 40).
Jest ciemno, cicho spokojnie (dzieci skulone kucają)... Czuję muskające promyki słońca... Jest coraz cieplej... Jakaś siła podnosi mnie coraz wyżej i wyżej... Robi się jasno... Otwieram oczy, unoszę głowę, wyciągam ręce... Witam się ze słońcem, które mnie przyjemnie ogrzewa... Rozglądam się ciekawie dookoła... Słyszę śpiewające ptaki, szumiący wiaterek... Jest tak przyjemnie...
• Po wyciszeniu muzyki dzieci odpowiadają na pytanie: Jaka niespodzianka mogła spotkać pierwiosnka?
◙ Praca z tekstem opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej „W marcu jak w garncu” („Świerszczyk” s. 14–15).
• Nauczyciel czyta słowa, a uczniowie obrazki.
• Rozmowa na temat treści bajki inspirowana pytaniami: Co wiewiórka robiła w marcowy poranek? Z kim rozmawiała? Jak pierwiosnek zareagował na padający śnieg? Co powiedziała wiewiórka o marcowej pogodzie? Jak teraz rozumiesz przysłowie: W marcu jak w garncu?
• Czytanie tekstu z podziałem na role (cztery osoby: narrator, wiewiórka, pierwiosnek, jeż).
• Zabawa ruchowa przy muzyce – dzieci wybierają kartki z wyrazami z tekstu i przypinają je sobie do ubrań; w trakcie słuchania piosenki o wiośnie dobierają się w pary (lub większe grupy), tak by wyrazy do siebie pasowały.
Nauczyciel przygotowuje wcześniej karteczki z wyrazami z tekstu: rzeczownikami i określającymi je przymiotnikami (tyle wyrazów, ile jest dzieci w klasie). Zestaw wyrazów, np.: marcowy poranek, złote promyki, ruda wiewiórka, mały spacerek, mały kwiatek, marcowa pogoda (też: zmienna, okropna, paskudna), białe i mokre płatki, zdumiony pierwiosnek, bielutki i lodowaty śnieg, smakowite orzeszki, stare listki.
• Nauczyciel czyta ponownie tekst, a dzieci sprawdzają trafność wyboru lub dopiero teraz stają obok osoby, która ma odpowiedni wyraz.
• Zapisanie notatki w zeszytach: Mamy miesiąc marzec. Marcowa pogoda jest zmienna.
◙ „Bazie – symbol przedwiośnia” – praca plastyczna.
• Dzieci naklejają na niebieskich kartkach wazoniki wycięte z tektury falistej. Gałązki skręcają z pasków czarnej lub brązowej bibuły. Bazie wycinają z białego lub srebrnego papieru (wycinają kółeczka złożone na pół z zakładką, by przypominały owal). Mogą też pomalować wazonik farbami plakatowymi.
• Wystawka prac i wspólne zaśpiewanie wiosennej piosenki, np. „Maszeruje wiosna”.
Bogusława Arkuszyńska
Aga7675