Księżna Daisy Hochberg von Pless.doc

(77 KB) Pobierz
Księżna Daisy Hochberg von Pless, jedna z najciekawszych osobowości jej czasów


Charles Cornwallis 1738 1805.
Księżna Daisy Hochberg von Pless, jedna z najciekawszych osobowości jej czasów. Była perłą wśród dam na początku XX wieku. Urodziła się w 1873 roku w Anglii. Dzieciństwo spędziła w zamku Ruthin w północnej Walii oraz w dworku w Newlands. Pochodziła ze znanej rodziny Cornwallis-West. Jej dziadek, Charles Cornwallis,
Księżna Daisy
walczył w Ameryce Północnej z oddziałami Washingtona, późniejszego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Była jedną z trójki dzieci Williama i Mary Cornwallis – West. Podczas balu maskowego w Domu Holenderskim poznała swojego przyszłego męża Hansa Heinricha XV, księcia von Pless. W roku 1891 poślubiła Hansa Hochberga. Było to małżeństwo raczej z rozsądku niż z miłości. Jak pisała w swoich pamiętnikach, Hrabia Hochberg pouczył ją iż miłość przyjdzie z czasem. Jednak jak sama pisze, nigdy nie doczekała się tej chwili. W małżeństwie przetrwali do 1923 roku, podczas których doczekali się jednej przedwcześnie zmarłej córeczki i trójki synów. Gdy pojawiła się w Książu była zdegustowana i zawiedziona atmosferą, warunkami higienicznymi i sztywną etykietą dworską jakie panowały w ówczesnych Niemczech. Próbowała zaadaptować niektóre ze zwyczajów będących w jej kraju, ale nie zawsze potrafiła przełamać zwyczaje tutaj panujące. Próbowała wprowadzić więcej higieny w zamku, co częściowo jej się udało, bo dzięki niej, przy każdym pokoju gościnnym powstały łazienki. Nie mogła znieść przepychu, z jakim obnosili się Hochbergowie, ale najbardziej brakowało jej ciepła rodzinnego. Była osobą ciepłą, przyjaźnie nastawioną do otoczenia. Podczas pierwszej wojny światowej pomagała rannym żołnierzom w szpitalu polowym, pomagała żołnierzom niezależnie po której stronie walczyli. Fakt ten jak i jej  angielskie pochodzenie sprawiły, że próbowano zakazać jej działalności charytatywnej. Gdy po wojnie do władzy doszła partia nazistowska nie poddała się fali uwielbienie dla Hitlera. Wraz ze swoimi synami przeciwstawiała się bezmyślności polityki Hitlera, za co zostali surowo ukarani. Podczas drugiej wojny światowej starała się pomagać więźniom obozu koncentracyjnego Gross Rosen dostarczając im paczki żywieniowe.


Mauzoleum
     

 

    Umarła najprawdopodobniej w 1943 roku w dzień po swoich urodzinach. Nigdy nie odnaleziono jej grobu. Jedna z legend głosi, że gdy Rosjanie zbliżali się do Wałbrzycha, jej służący przeniósł jej ciało do innego grobu, aby wojska radzieckie nie zbezcześciły jej ciała.

 

 

   
Daisy

Była wielką osobowością, piękną kobietą i jedną z największych dam XX wieku. Mimo to pamięć o niej wygasła, miasto w którym mieszkała zapomniało o niej. Władze miasta nigdy nie uczciły tej wielkiej damy, zarówno w czasach komunistycznych jak i teraz. Ale mimo to,  legenda o niej przetrwała i miejmy nadzieje pozostanie. Być może znajdzie się kiedyś miejsce wśród Panteonu gwiazd naszego regionu i z należytym szacunkiem rajcowie naszego miasta uczczą Księżnę Daisy Hochberg von Pless, panią na Książu i Pszczynie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin