Czy znasz przygody Pinokia – pajaca, który zmienił się w chłopca?
- scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie IV
Cele lekcji:
a) Wiadomości:
- Uczeń zna treść utworu C. Collodiego „Pinokio”.
b) Umiejętności:
- Uczeń odpowiada na pytania dotyczące treści lektury „Pinokio”.
c) Postawy:
Uczeń:
- aktywnie uczestniczy w konkursie,
- współpracuje w grupie,
- przestrzega zasad uczciwej rywalizacji.
Metody:
- metoda aktywizująca: konkurs – skrzynka pytań.
Formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- identyfikatory dla trzech zespołów: zespołu Pinokia, Arlekina, Pulczinelli,
- kartonowe pudełko na identyfikatory,
- stolikowe wizytówki dla zespołów,
- kartki z pytaniami konkursowymi,
- kartonowe pudełko na losy - pytania konkursowe,
- regulamin konkursu,
- magnesy,
- punkty w postaci sylwetek Pinokia, Arlekina i Pulczinelli,
- dyplomy.
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
1. Czynności organizacyjne:
a) Powitanie uczniów.
b) Sprawdzenie obecności.
c) Zapisanie tematu lekcji: Czy znasz przygody Pinokia – pajaca, który zmienił się w chłopca?
2. Przygotowania do konkursu:
a) Postawienie przez nauczyciela na ławce pudełka z pytaniami konkursowymi.
b) Ogłoszenie konkursu.
c) Podział uczniów (drogą losowania identyfikatorów) na trzy zespoły: zespół „Pajaców”,
„Marionetek” i „Kukiełek”.
d) Umieszczenie na stolikach, skupiających poszczególne zespoły, wizytówek zespołów.
e) Zapoznanie uczniów z regulaminem konkursu.
f) Zawieszenie regulaminu na tablicy.
II. Faza realizacyjna – konkurs wiedzy z lektury „Pinokio”.
III.Faza podsumowująca
1. Podanie przez nauczyciela odpowiedzi na ewentualne pytania, na które uczniowie nie znali
odpowiedzi.
2. Podliczenie punktów zdobytych przez poszczególne zespoły, ogłoszenie wyników konkursu.
3. Wręczenie dyplomów (wszystkim grupom).
4. Dzielenie się wrażeniami z konkursu.
5. Pożegnanie uczniów.
Załączniki
Regulamin konkursu
Zestaw pytań konkursowych
Opracowanie: Dorota Frątczak
Odpowiedzi:
sowa52