sprawko.doc

(1023 KB) Pobierz
1

1. Schemat układu

 

 

2. Wyznaczenie częstotliwości rezonansu fazowego

 

 

 

 

 

3. Analiza parametryczna

 

Dla R2=0,5Ω

 

Dla R2=10Ω

 

Dla R2=20Ω

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Analiza rozpływu prądu dla f≠f0.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Wnioski

              Ćwiczenie miało na celu symulację układu przedstawionego na schemacie w stanie rezonansu fazowego (równoległego). Częstotliwość rezonansową można wyznaczyć z wykresów dwoma sposobami. Wyznaczając wykres sumy faz prądów obu gałęzi w funkcji częstotliwości. Częstotliwość, dla której fazy są zgodne jest częstotliwością rezonansu fazowego (równoległego). Drugim sposobem jest wykreślenie sumy części urojonych prądów obu gałęzi w funkcji częstotliwości. Częstotliwość, dla której suma ta jest równa 0 jest częstotliwością rezonansu fazowego (równoległego). Wyznaczona wartość była zbliżona do tej, obliczonej przez nas.

              W następnej części ćwiczenia przeprowadziliśmy symulację z analizą parametryczną. Parametrem była dla nas wartość R2, która przybierała wartości 0,5Ω;10 Ω i 20 Ω. Wartości wyznaczone z przebiegów pokrywały się zgrubnie z wartościami przez nas wyliczonymi.

              Kolejna część ćwiczenia przewidywała analizę rozpływu prądów przy częstotliwości różnej od częstotliwości rezonansowej. Wykreślając Przebiegi prądów dla obu badanych gałęzi układu można zauważyć początkową destabilizację przebiegu prądu, która maleje z czasem. Układ znajduje się wtedy w tzw. stanie nieustalonym. Aby pomiary były wiarygodne należy je przeprowadzać, gdy układ przejdzie do stanu ustalonego. Niestety Obliczone przez nas prądy nie pokrywają się z tymi wyznaczonymi na przebiegach. Wynika to najprawdopodobniej z błędów popełnionych przez nas w czasie obliczeń.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin