Adwent.doc

(28 KB) Pobierz

Adwent

 

Słowo Adwent w pierwszym momencie może kojarzyć się tylko z czasem postu i umartwienia. Tymczasem Adwent (z łac. adventus oznacza przyjście, przybycie) jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Adwent, przepełniony tęsknotą człowieka za spotkaniem z Bogiem, może objąć i obejmuje każdą płaszczyzną człowieka wierzącego.

 

Od Soboru Watykańskiego II Adwent trwa cztery niedziele i jest to czas radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem. Dzieli się na dwie części: Pierwsza (do 16.12) ma charakter eschatologiczny, oczy wiernych kieruje na oczekiwanie powtórnego przyjścia Jezusa na końcu czasów. Druga (od 17.12) jest czasem bezpośredniego przygotowania do świętowania Bożego Narodzenia.

 

Na Adwent można patrzeć i rozpatrywać go z różnych stron. Jednym z kierunków jest spojrzenie na ten okres liturgiczny od strony przewodników Adwentu, podarowanych wierzącym przez liturgię Kościoła. W sposób szczególny jest to Abraham, Izajasz, Jan Chrzciciel i Maryja. Oni to są w stanie nauczyć nas jak przechodzić  i dobrze przeżywać adwent swojego życia. Jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Jezusem czyli jak przeżywać nasz czas adwentu niezależny od okresu liturgicznego.

 

Pierwszym przewodnikiem wprowadzającym wierzących w Adwent jest Abraham. Ten, który całe swoje życie oparł na wypowiedzianym przez Boga słowie. Usłyszał, uwierzył i całym swoim życiem poszedł za tym słowem. Na początku Adwentu podarowany jako ten, który jest zasłuchany w Słowo Boga i który temu słowu nie tylko wierzy, ale również temu słowu powierza siebie. Uwierzył słowu. Bóg obiecał i Abraham głęboko wierzył, że swoją obietnicę wypełni. W tylko sobie znanym czasie i sposobie realizacji tej obietnicy.  Abraham ojciec wszystkich wierzących wprowadza nas jeszcze głębiej w tajemnicę wary i zaufania.

 

Drugim przewodnikiem Adwentu jest Izajasz. On to przypomina i wprowadza w tęsknotę nie tylko Starego Testamentu za Zbawicielem, ale i każdego człowieka. Mówi: Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: Odwagi! Nie bójcie się! Oto nasz Bóg… On sam przychodzi, aby nas zbawić(Iz 35,1.3-4). Izajasz wlewa nadzieję na szybkie wypełnienie się Bożej obietnicy w życiu Izraela, ale przede wszystkim w życiu każdego potrzebującego Zbawiciela, każdego doświadczającego jakiejkolwiek niewoli. Izajasz dodaje otuchy, nadziei słabnącym z tęsknoty, wołając, że Zbawiciel jest już bardzo blisko.

 

Trzecim przewodnikiem Adwentu jest Jan Chrzciciel. On wzywa do nawrócenia serca i zmiany swojego życia jako już bezpośrednie przygotowanie do spotkania ze Zbawicielem. Pokutnik znad Jordanu nie tylko przygotowuje na przyjście Jezusa, ale wskazuje na Jego obecność pośród nas: Oto Baranek Boży (J 1,36). Jan wzywa do nawrócenia. Tylko sercem czystym i pokornym można dostrzec w swoim życiu obecność Jezusa. Postawa nawrócenia, do której wzywa Jan Chrzciciel daje wewnętrzną radość i otwiera na rozpoznawanie Zbawiciela w codzienności. Pokutnik znad Jordanu uczy wierzących postawy nawracania się, której owocem jest pokój i radość.

 

Czwartym przewodnikiem przez Adwent jest Maryja. Matka Jezusa, Gwiazdą Zaranną Adwentu w tym czasie tak szczególnie uczy postawy zawierzenia i pełnienia woli Bożej. Ona, będąc najbliżej Zbawiciela jest pełna świętego oczekiwania. To oczekiwanie najpiękniej wyraża się w milczeniu miłości i zatopieniu w Bogu wiernym swoim obietnicom. Maryja uczy pełnej miłości służby innym bez uszczerbku tego, co należy do Boga. Ona też bezpośrednio wprowadza nas w atmosferę świętowania Narodzenia Jezusa. Maryja – Pani Adwentu uczy nas właściwie ten czas przeżywać, aby nic z niego nie stracić, a wszystko dobrze wykorzystać. Przeżywaniu Adwentu razem z Maryją sprzyja uczestnictwo we Mszach świętych Roratnych oraz modlitwa Anioł Pański doskonale wyrażająca tematykę tego czasu.

 

Przeżywajmy nasz czas oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem z tymi, którzy nam przewodzą, aby nie stracić najmniejszej okazji do głębszego i owocniejszego życia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin