John Huston.doc

(38 KB) Pobierz
John Huston

JOHN HUSTON

 

John Huston:

·        1906-1987

·        Amerykański reżyser, aktor i scenarzysta filmowy

·        Wielka osobowość amerykańskiej kinematografii. Swoje dzieła filmowe, prawie wszystkie wyjątkowo udane, a kilka wprost wybitnych, tworzył mimochodem, większość energii poświęcając bogatemu i ekstrawaganckiemu stylowi życia.

·        Początkowo był zawodowym bokserem, żołnierzem i dziennikarzem.

·        Ukończył Smith School of Art w Los Angeles.

·        Pisywał krótkie opowiadania

·        Od 1932 pisywał scenariusze filmowe między innymi dla wytwórni Universal oraz Warner Bros:

v     Dla W. Wylera, (Jezebel, 1938)

v     Dla W. Dieterle'a (Juarez,1938, Eksperyment dr. Ehrlicha, 1940)

v     Dla H. Hawska (Sierżant York 1941)

v     Dla R.Walsha do filmu High Sierra (1941), na planie którego poznał Humphreya Bogarta.

·        Swoją pierwszą z licznych nominacji do Oscara Huston otrzymał za scenariusz do filmu biograficznego Dr. Ehrlich's Magic Bullet (1940).

·        Jako reżyser debiutował w 1941 filmem Sokół maltański opartym detektywistycznym kryminale Dashiella Hammetta , otwierając nowy rozdział "czarnego filmu kryminalnego" w dziejach amerykańskiego kina. Film ten ustanowił wzór filmu czarnego i uczynił z Hustona czołowego reżysera (nominacja do Oscara za scenariusz), a z Humphreya Bogarta, z którym Huston jeszcze wielokrotnie współpracował gwiazdę.

·        Następnym wielkim sukcesem okazał się film Skarb Sierra Madre (1948), pełne ironii psychologiczne studium chciwości wśród poszukiwaczy złota. Huston otrzymał tym razem dwie statuetki: za reżyserię oraz scenariusz, a przy okazji Oscara zdobył także ojciec reżysera, aktor Walter Huston, za rolę drugoplanową.

·        Kolejnymi sukcesami Hustona były filmy Key Largo (1948), z Bogartem i Lauren Bacall, oraz przygodowa Afrykańska królowa (1951) o pozornie niedopasowanej parze, starej pannie i awanturniczym kapitanie barki, granych przez Bogarta i Katharine Hepburn. Również za ten film reżysera ponownie nominowano do Oscara za scenariusz i reżyserię.

·        Podczas II wojny światowej John Huston nakręcił także kilka wartościowych filmów dokumentalnych:

-          Report from the Aleutians (1943)

-          The Battle of San Pietro (1945)

-          Let There Be Light (1945)

·        Po wojnie reżyser nawiązał współpracę z wytwórnią MGM, gdzie powstała Asfaltowa dżungla (1950), film noir o grupie kryminalistów dokonującej nieudanej kradzieży klejnotów, który przyniósł Hustonowi kolejną nominację do Oscara za reżyserię.

·        Swoją pasję do malarstwa Huston wyraził w Moulin Rouge (1952), filmowej biografii Toulouse-Lautreca, zainspirowanej paletą barw malarza, z Jose Ferrerem w roli głównej. Również za ten film nominowano Hustona do nagrody Akademii.

·        W 1961 roku powstał jeden z najbardziej poruszających filmów reżysera, Skłóceni z życiem - smutna i liryczna opowieść o społecznych outsiderach, jednocześnie będąca ostatnim filmem Marylin Monroe i Clarke'a Gable.

·        John Huston zasłynął także ze swoich adaptacji klasycznych dzieł literackich, do których należą min.:

-          Szkarłatne godło odwagi (1951), film oparty na klasycznej powieści Stephena Crane'a o amerykańskiej wojnie domowej

-          Moby Dick" (1956) według Hermana Melville'a, z Gregory Peckiem

-          Noc iguany (1964), na podstawie sztuki Tennessee Williamsa, z Richardem Burtonem, Deborah Kerr i Avą Gardner

-          Reflections in a Golden Eye (1967), oparty na kanwie powieści Carson McCullers

-          Wise Blood (1979) na podstawie prozy Flannery O'Connor.

-          Człowiek, który chciał być królem (1975) według Rudyarda Kiplinga z Michaelem Cainem i Seanem Connery.

-          Pod wulkanem (1984) oparty na powieści Malcolma Lowry'ego, z Albertem Finneyem i Jacqueline Bisset - studium alkoholizmu, film został nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

-          W 1983 roku dwie prestiżowe organizacje, American Film Institute oraz Directors Guild of America, przyznały reżyserowi nagrody za dorobek życiowy. Kolejną otrzymał w 1985 roku na festiwalu filmowym w Wenecji.

-          W 1985 roku czarna komedia Hustona, Honor Prizzich, z Jackiem Nicholsonem i Kathleen Turner w rolach mafijnych zabójców, osiągnęła wielki sukces komercyjny. W roli drugoplanowej wystąpiła córka reżysera, Anjelica Huston, zdobywając Oscara za portret namiętnej intrygantki, wnuczki mafijnego bossa.

-          Ostatnim filmem Hustona była udana i subtelna adaptacja opowiadania Jamesa Joyce'a, The Dead (1987), z Anjelicą Huston, według scenariusza syna reżysera, Tony'ego Hustona.

·        Był scenarzystą niektórych swoich filmów (np. Skarb Sierra Madre, Asfaltowa dżungla).

·        Do większych aktorskich osiągnięć Hustona należą

-          Drugoplanowa rola w filmie The Cardinal (1963) Otto Premingera, za którą otrzymał nominację do Oscara

-          Kreacja czarnego charakteru, bezwzględnego Noah Crossa w Chinatown (1974) Romana Polańskiego, która przyniosła mu nominację do brytyjskiego Oscara 

 

SOKÓŁ MALTAŃSKI:

 

Reżyseria: John Huston

Scenariusz: John Huston

Zdjęcia: Arthur Edeson

Muzyka: Adolph Deutsch

Scenografia: Robert Haas

Kostiumy: Orry-Kelly

Montaż: Thomas Richards

Dyrektor artystyczny: Robert M. Haas

Na podstawie: powieści Dashiella Hammetta

Produkcja: USA, Warner Bros

Rok produkcji: 1941

Obsada: Humphrey Bogart(Sam Spade), Barton MacLane, Gladys George,  Lee Patrick, Mary Astor, Peter Lorre, Sydney Greenstreet

·        Arcydzieło czarnego kryminału

·        Jeden z najwybitniejszych filmów kryminalnych w historii kina

·        Wyróżniony 3 nominacjami do Oscara

·        Prywatny detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia bezcennej statuetki.

·        Sam Spade, prywatny detektyw otrzymuje odnalezienia młodszej siostry Ruth Wonderly. W miarę jak Spade zaczyna zgłębiać sprawę okazuje się, że jego prawdziwe zlecenie polega na odnalezieniu niewielkiego posągu przedstawiającego sokoła. Rzeźba ta powstała w roku 1539 i była wyrazem hołdu złożonego przez Templariuszy królowi Hiszpanii. Niestety, w drodze do Hiszpanii galera, która ją przewoziła została zatopiona przez piratów a posągu słuch zaginął. Rzeźba odnajduje się po latach w San Francisco, ale chętnych do jej zdobycia jest wielu.

·        Spade zagrany przez Bogarta, ucieleśni człowieka wymierzającego sprawiedliwość, sam mimo wszelkich przeszkód rozwiązuje zagadkę® Na jego kreacji wzorowano się w następnych filmach czarnej serii
 

ACROSS THE PACIFIC:

 

Reżyseria: John Huston

Scenariusz: Richard Macaulay, Robert Garson

Zdjęcia: Arthur Edeson

Muzyka: Adolph Deutsch, Heinz Roemheld, Clifford Vaughan

Produkcja: USA

Rok produkcji: 1942

Obsada: Humphrey Bogart(Rick Leland), Mary Astor, Sydney Greenstreet, Charles Halton, John Hamilton

·        Rick Leland to amerykański oficer artylerii, który opuszcza kraj w 1941 roku. Przyjmuje prace w Środkowej Ameryce konkretnie w Panamie. Ma za zdanie chronić jej przed atakami. Dowiaduje się, że poprzez Kanał Panamski ma nastąpić atak na Pearl Harbor

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin