Rzut_oka_na___ycie_rycerza.doc

(27 KB) Pobierz
Rzut oka na życie rycerza

Rzut oka na życie rycerza

Sposób przedstawiania miłości:

- Stos. erotyczne między kobietą a mężczyzną są ukazane o wiele bardziej jawnie niż w fazie późniejszej.

- Miłość przedstawiana jak wszelkie inne epizody życia rycerza (turnieje, łowy, pojedynki).  -   - Nie ma w tych scenach tendencji do podniecania lub zaspokajania niespełnionych pragnień.

 

- Na popędy i potrzeby emocjonalne nałożone było mnóstwo restrykcji (nie były one jednak zbyt silne):

- rycerz mógł swą agresywność, w przeciwieństwie do chłopa wyładowywać swobodniej właśnie poza obrębem swej warstwy niż wewnątrz niej,

- wyładowania popędu regulował kodeks rycerski

 

- Reakcje emocjonalne ludzi średniowiecznych są bardziej spontaniczne i swobodniejsze niż ludzi późniejszych faz cywilizacji.

- Rycerz jest związany z dworem i w tym dworze przebywa (zamek i posiadłość pańska, drzewa i lasy stanowią naturalne tło jego życia)

- Życie jego wypełniają głównie wyprawy wojenne, turnieje, łowy i gra miłosna.

- Jednak już w XV, a jeszcze wyraźniej w XVI stuleciu wszystko się zmienia- nowa arystokracja powstaje na dworach, od tej pory narzuca się nowe rygory, wymaga się od szlachcica bardziej precyzyjnego regulowania i modelowania zachowań. Żyje więc na dworze, ale nie jest panem na swoim zamku- ale służy księciu, usługuje mu przy stole.

 

(wspomniany jest potem) Stos. ludzi Zachodu do czystości, do mycia się i kąpieli:

-początkowo ludzie myją się ze względu na innych, przede wsyztskim ze względu na osoby stojące wyżej w hierarchii społecznej

-ograniczają utrzymywanie ciała do minimum

-tym co zmusza jednak ludzi do mycia się jest sektor osobniczej jaźni „superego”

-dzisiaj na ogół jeszcze tylko dzieci myją się pod bezpośrednim przymusem zewnętrznym, ale dla dorosłych utrzymywanie ciała w czystości staje się stopniowo potrzebą wewnętrzną, indywidualnym nawykiem

-ludzie uważali, że przez kąpiele wodne można się zatruć, sądzili, że są one niebezpieczne (ludzie właśnie tak tłumaczyli sobie masowe epidemie, które nawiedziły ich kraje), później w XVII a nawet w XVIII wciąż spotyka się ostrzeżenia przed używaniem wody do mycia i kąpieli, uzasadniane szkodliwością dla skóry oraz tym, że można się w kąpieli przeziębić.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin