Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z elementami metody R. Labana [002]
Autor: Bożena Forma
MIEJSCE ZABAWY: przedszkolne podwórko.
1. Dzieci maszerują w dowolny sposób w rytmie wystukiwanym na kołatce.
2. Wyczucie własnego ciała.
Dotykanie jedną częścią ciała drugiej:
- ręce witają się ze mną
- ręce witają kolana
- ręce witają nos, uszy, szyję, pięty
- kolana witają się z łokciami.
3. Wyczucie ciężaru i czasu.
Nauczycielka wyznacza miejsce, które dzieci mają zająć oraz to, do którego mają dojść. Dzieci przenoszą "duży kamień", który przeszkadza im na podwórku. Odpoczywają od czasu do czasu - rozluźniając całe ciało.
4. "Nagle nie wiadomo skąd przyleciały dokuczliwe muchy" - dzieci opędzają się od nich (mogą również wykonywać przysiady).
5. Wyczucie przestrzeni - zabawy z piłką.
Toczenie "piłki" w dowolnie wybranych kierunkach.
6. Dzieci rysują patyczkiem literę "o", po której biegają.
7. Rozwijanie poczucia płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i w czasie.
Pokazujemy kolegom i koleżankom jakie figury wykonywał łyżwiarz oglądany w telewizji - pokaz zakończony ukłonem.
8. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera lub grupy.
Ćwiczenie w parach. Jedno dziecko podąża po wyznaczonej linii "drodze", wykonuje różne ruchy. Drugie je naśladuje (np. kopnięcie kamyka, rzut piłką, podskok, przeskok przez przeszkodę).
9. Dzieci przemieszczają się po podwórku w rytmie muzyki. Gdy muzyka milknie dobierają się w pary i każdy dotyka dowolną część ciała partnera, po czym pozostaje w bezruchu do momentu, aż usłyszy muzykę. Ćwiczenie powtarzamy w trójkach i czwórkach.
10. Dzieci wracają do "domu" - żegnają się z kolegami w dowolny sposób.
11. Marsz po obwodzie koła z równoczesnym wykonywaniem głębokich oddechów.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z elementami metody R. Labana [001]
1. Dzieci maszerują jedno za drugim, podchodzą do pojemnika i zabierają po jednej nakrętce od dużych butelek plastikowych (w każdej nakrętce wklejon kolorowe kółko, najlepiej z folii samoprzylepnej).
2. Wyczucie własngo ciała
Dzieci zajmują miejsca w rozsypce. Każde trzyma w prawej ręce nakrętkę. Dotyka nakrętką poszczególnych części ciała zaczynając od głowy (prawa ręka dotyka lewej strony). Następnie przełożenie nakrętki do lewej ręki i dotykanie nią prawej strony.
3. Wyczucie ciężaru
Dzieci kładą nakrętkę na podłodze. Przechodzą do lekkiego rozkroku powoli biorąc nakrętkę w ręce. Ruchy wykonują w taki sposób, jakby nakrętki były bardzo ciężkie. Próbują je przenieść w inne miejsce. Po wykonaniu zadania "bardzo się cieszą", że udało się im przenieść tak duży ciężar - ruchy żywe, wesołe.
4. Ćwiczenie z elementem czworakowania
Przed każdym dzieckiem leży nakrętka. Czworakując dzieci popychają nakrętkę rękami, kierując się w dowolną stronę sali. Co jakiś czas odpoczywają w dowolnej pozycji.
5. Ćwiczenie równowagi
Na środku sali naczycielka umieszcza ławeczki. Każda ławeczka oznaczona jest kolorem zgodnym z kolorem nakrętek (oznaczenie wewnątrz nakrętki). Dzieci zajmują miejsca przed ławeczkami zgodnie z kolorem. Kolejno wchodzą na ławeczkę, popychając stopą leżącą przez sobą nakrętkę.
6. Zabawa bieżna z elementem wyścigu
Ustawienie jak w poprzednim ćwiczeniu. Dzieci kolejno biegną do ławeczki, kładą swoją nakrętkę, obiegają ławeczkę i wracają na swoje miejsce (nakrętki kładą jedna na drugą).
7. Zabawa Oddaj.
Dzieci tworzą pary, siadając twarzami do siebie w dużych odległościach. Jedno dziecko z pary kładzie nakrętki na otwartej dłoni (nałożone jedna na drugą). Zadaniem jest dojście do kolegi z pary w taki sposób, żeby nakrętki nie spadły na podłogę. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy zwracając uwagę, żeby nakrętki były przenoszone raz na prawej, raz na lewej dłoni.
8. Rzuty
Nauczycielka trzyma w rękach dużą obręcz. Za obręczą kładzie materac. Dzieci kolejno rzucają nakrętkę w taki sposób, aby trafiła ona w obręcz i upadła na materac.
9. Skoki
Dzieci wspólnie z prowadzącą układają w poprzek sali linię z nakrętek. Z miejsca pojedynczo przeskakują przez nią.
10. Ćwiczenie wyprostne
Dzieci dobierają się parami. Jedno przechodzi po przysiadu skrzyżnego. Drugie stoi przed nim trzymając w rękach dwie nakrętki i unosząc wysoko ręce. Dziecko siedzące także unosi ręce wysoko w górę, nie odrywając pośladków od podłogi.
11. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie
Dziecko przechodzi do siadu. Nogi swobodnie wyciągnięte w przód. Próbuje palcami raz lwej, raz prawej stopy chwycić nakrętkę.
12. Zabawa Podaj dalej.
Dzieci siedzą w dużym kole. Nauczycielka wystukuje rytm, głośno wypowiadając liczby jeden, dwa. Na jeden dzieci kładą dłoń na nakrętce, na dwa przesuwają ją w stronę partnera znajdującego się po prawej stronie. Tempo reguluje prowadząca.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [001]
1. Zabawy samorzutne na podwórku z wykorzystaniem papierowych samolotów.
2. Na lotnisku - zabawa ruchowa z elementem współzawodnictwa (wcześniej dzieci zostają zapoznane z "drogą" bagażu na lotnisku). Dzieci ustawione w szeregi (ich liczba zależna od ilości dzieci), w niewielkich odległościach jedno od drugiego. Każdy szereg ustawiony jest tyłem do następnego. Przed ostatnim dzieckiem leżą duże klocki, pudła ("walizki"). Na hasło "start" dzieci podają pakunek z rąk do rąk. Pierwsze dziecko, kiedy walizka dociera do niego, układa je obok siebie.
3. Samoloty - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci otrzymują emblematy na szyję z cyframi, np. 6, 7, 8. Nauczycielka wyznacza trzy hangary i oznacza je odpowiednimi cyframi. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach z wyciągniętymi rękami "skrzydłami", równocześnie naśladując dźwięk lecącego samolotu. Na podniesioną w górę czerwoną chorągiewkę "samoloty" zatrzymują się, aby wysłuchać polecenia, np. samoloty nr 8 do hangaru nr 6, itp. Wskazane samoloty lecą do hangaru, pozostałe stoją nieruchomo. Opuszczona chorągiewka pozwala pozostałym samolotom latać. Uwaga! Każda grupa samolotów przez jedną "partię" zabawy odpoczywa.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [011]
2. Zabawa ruchowa z elementem współzawodnictwa (wcześniej dzieci zostają zapoznane z "drogą" bagażu na lotnisku). Dzieci ustawione w szeregi (ich liczba zależna od ilości dzieci), w niewielkich odległościach jedno od drugiego. Każdy szereg ustawiony jest tyłem do następnego. Przed ostatnim dzieckiem leżą duże klocki, pudła ("walizki"). Na hasło "start" dzieci podają pakunek z rąk do rąk. Pierwsze dziecko, kiedy walizka dociera do niego, układa je obok siebie.
3. Zabawa ruchowa Samoloty.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [014]
1. Marsz do przedszkolnego ogrodu.
2. Dzieci podzielone na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje plastikowe znaczki w innym kolorze. Znaczki dzieci przyczepiają do bluzek. Każda grupa zajmuje wyznaczone miejsce, oznaczone chorągiewką w kolorze odpowiadającym barwie znaczków. W rytmie tamburyna dzieci podskakują w różnych kierunkach. Na sygnał zajmują miejsca przed prowadzącą słuchając polecenia:
• ustawiamy się przed swoją chorągiewką w parach
• ustawiamy się przed swoją chorągiewką w kole
• tworzymy przed swoją chorągiewką pociąg
3. Zajmują dowolne miejsca przed prowadzącą. Unoszą ręce w górę i powoli, równocześnie z nią wykonują skłony w przód, przez chwilę pozostają w skłonie, ręce swobodnie opuszczone.
4. Zawody. Dzieci podzielone na dwie grupy, które ustawiają się jedno za drugim na linii startu. Przed każdą grupą znajdują się takie same przeszkody: chorągiewka, szarfa. Na określony sygnał "klaśnięcie", dzieci kolejno pokonują przeszkody i powracają na koniec swojej grupy. Wygrywa ta grupa, w której wszystkie dzieci pierwsze pokonają przeszkody.
5. Zabawa ruchowa "Wilki i zające"
Z długiej skakanki nauczycielka tworzy krąg. W środku znajdują się dzieci "zające". Wybrane dziecko oznaczone szarfą to "wilk", zajmuje miejsce poza okręgiem. "Zające wychodzą na polanę", podskakują, zatrzymują się słuchając czy im nic nie zagraża. Wilk stoi z boku. Na hasło "wilk", uciekają w podskokach do okręgu. Kogo podczas ucieczki wilk dotknie, zamienia się w wilka. Otrzymuje szarfę i wspólnie z pozostałymi "wilkami" poluje na zające.
6.Zabawa Trudna trasa. Nauczycielka rozciąga długą skakankę nadając jej dowolny kształt. Dzieci jedno za drugim, krok za krokiem przechodzą po skakance stawiając stopę za stopą. Starają się nie wypaść na boki.
7. Bieg na palcach za wyznaczonym dzieckiem w rytmie tamburyna, tempo biegu dzieci zmieniają w zależności od uderzeń w tamburyno.
8. Powrót do sali.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [020]
1. Marsz za nauczycielką do przedszkolnego ogrodu.
2. Zabawa ruchowa Wspinamy się na drzewo
Dzieci zajmują miejsca na trawie. Przechodzą do przysiadu. Powoli przechodzą do pozycji stojącej ręce wyciągnięte przed siebie "obejmują pień". Następnie przechodzą do przysiadu.
3. Zabawa ruchowa Pieski w ogrodzie
Na czworakach przemieszczają się w dowolnych kierunkach. Na hasło "pieski szczekają", zatrzymują się przechodząc do przysiadu i naśladują szczekanie.
4. Zabawa ruchowa Zbieramy owoce
Spacerują w różne strony naśladując zbieranie owoców.
5. Zabawa ruchowa Zrywamy owoce
W dalszym ciągu spacerują w dowolnych kierunkach. Naśladują spoglądanie na drzewa i zrywanie owoców.
6. Zabawa ruchowa Jazda samochodem
Kładą się na plecach. Na hasło "jedziemy samochodem", wyciągają przed siebie ręce "trzymając kierownicę". Unoszą nogi w górę i na zmianę raz lewe, raz prawe kolano zbliżają do brzucha.
7. Marsz w kole. Powrót do przedszkola.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [022]
1. Dzieci "marynarze" wychodzą za prowadzącą do przedszkolnego ogrodu w wyznaczone miejsce.
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa Do łodzi.
Dzieci stają przed prowadzącą parami. Nauczycielka ustala kto jest w parze marynarzem 1, a kto marynarzem 2. Dwaj marynarze to załoga łodzi. Dziecko "1" siedzi z przodu, dziecko "2" z tyłu. w różnych miejscach leżą obręcze "łodzie". W rytmie bębenka dzieci biegają między obręczami. Na hasło "do łodzi" dzieci z numerem 1 zajmują miejsca w najbliżej leżących obręczach. Odszukują je dzieci z numerem 2, siadają za nimi. Dzieci chwytają obręcze lewą i prawą ręką. Nauczycielka rozpoczyna liczenie, wówczas dzieci zgodnie przechylają się raz w jedną, raz w drugą stronę, następnie w przód i w tył. Zamiast liczenia można włączyć płytę (kasetę) z nagranym szumem morza.
3. Obserwowanie morza - zabawa wzmacniająca mięśnie tułowia.
Dzieci stają w lekkim rozkroku, unoszą dłonie do oczu robiąc z nich "lornetki" i wykonują obroty tułowiem w obie strony "obserwując morze".
4. Szorujemy pokład - zabawa naśladowcza.
Dzieci wykonują ruchy naśladujące szorowanie pokładu szczotką - energiczne ruchy rękami, przesuwanie się w różne strony sali.
5. Wiatr i żagle - zabawa rozwijająca pojemność płuc.
"Wiatr wypełnia żagle i łodzie płyną w morze - dzieci wciągają nosem powietrze, następnie enegicznie je wypuszczają.
6. Pan kapitan na pokładzie - zabawa z elementm bieżnym.
Swobodny bieg, wykonywanie dowolnych ruchów. Na hasło "pan kapitan na pokładzie" dzieci stają na baczność i salutują.
7. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie.
Pod pokładem w kajutach śpi część załogi, pozostała część pełni wartę. Idziemy więc cicho,aby nie obudzić zmęczonych marynarzy - chód na palcach.
8. Ćwiczenie uspokajające.
Teraz my jesteśmy zmęczeni, wartę będą pełnić marynarze, którzy się wyspali - dzieci kładą się na plecach. Statek dość mocno kołysze, więc i my marynarze kołyszemy się z boku na bok w swoich kojach.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [030]
MIEJSCE ZABAWY: przedszkolne ogród.
1. Spacer do przedszkolnego ogrodu. Wyszukiwanie miejsc odpowiednich do zabawy i przeprowadzenia ćwiczeń.
2. Zjeżdżamy na zjeżdżalni. Zwracanie uwagi na prawidłowy sposób wchodzenia po drabince na zjeżdżalnię.
3. Przejście po ławce. Ćwiczenie doskonalące umiejętność utrzymywania równowagi.
Dzieci wyciągają ręce na boki, kolejno w obecności nauczycielki powoli przechodząc przez ławkę starają się utrzymać równowagę.
4. Strumyk. Zabawa ruchowa.
Nauczycielka rozkłada skakankę. Dzieci stają po jednej stronie. Wykonują przez skakankę przeskok z rozbiegu "skok na drugą stronę strumyka".
5. Zabawa Balonik ze śpiewem piosenki "Baloniku nasz malutki".
6. Sygnały. Zabawa pobudzająco - hamująca.
W rytmie tamburyna bieg w ustalonym kierunku. Mocne uderzenie w tamburyno, dzieci zatrzymują się, wykonują obrót wokół siebie. Kilka mocnych uderzeń, dzieci to "pieski", spacerują na czworakach.
7. Swobodny marsz za nauczycielką.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [039]
Miejsce zabawy: podwórko przedszkolne - zimą, kiedy jest dużo śniegu
1. Dzieci idą "gęsiego" za nauczycielką, wydeptując "śniegowe ścieżki".
2. Prowadząca dzieli dzieci na dwie grupy. Zaznacza między nimi granicę, której nie może przekroczyć żadna z grup. Każda grupa lepi kule i gromadzi je w jednym miejscu. Na umówiony sygnał dzieci rozpoczynają rzuty w kierunku przeciwnika. Zabawa trwa do momentu wyczerpania zapasu kul.
Uwaga! Kulami celujemy poniżej pasa. Rezygnujemy z zabawy jeżeli śnieg daje się zbić w zbyt twarde kule.
3. Zabawa z elementem wyścigu Przeskocz saneczki.
Dzieci zostają podzielone na 3 - 4 grupy. Przed każdą grupą znajdują się sanki. Zadaniem uczestników jest przeskoczenie przez sanki i powrót na swoje miejsce.
4. Dzieci w dalszym ciągu pozostają w grupach. Na określony sygnał przenoszą za pomocą wiaderka i łopatki śnieg w wyznaczone przez nauczycielkę miejsce.
5. Na polecenie prowadzącej dzieci celują w wyznaczone miejsce śniegowymi kulami.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [002]
Zabawa z REKWIZYTEM: duże koperty.
1. Marsz za nauczycielką po okręgu koła.
2. Bieg między kopertami - ćwiczenie z elementem bieżnym.
Przez środek sali w linii prostej w jednakowych odległościach między sobą prowadząca rozkłada koperty. Dzieci biegną za wyznaczonym dzieckiem slalomem między kopertami.
3. Gdzie stoję - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Każde dziecko kładzie przed sobą kopertę. Dzieci wykonują wydane przez nauczycielkę polecenia "stajemy przed kopertą", "stajemy z boku koperty", "stajemy za kopertą", "stajemy na kopercie".
4. Unoszenie koperty - ćwiczenie mięśni grzbietu.
Przejście do leżenia na brzuchu. Wyciągnięcie rąk przed siebie. Chwytają kopertę i unoszą nad podłogę. Trzymają ją przez kilka sekund w powietrzu lekko poruszając.
5. Odpoczynek - ćwiczenie oddechowe.
Leżenie na plecach. Na brzuchach ułożone koperty. Wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami. Koperty lekko unoszą się na brzuchu.
6. Zabawa kopertami - ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Przejście do pozycji stojącej. Wyciąganie rąk przed siebie trzymając koperty. Dzieci naśladują ruchy nauczycielki: koperta w górę, w dół, nad głową, ruchy okrężne rąk trzymających kopertę.
7. Dostałam list - zabawa doskonaląca szybką reakcję na ustalony sygnał.
Podskoki po sali w rytmie bębenka. Każdy w ręce trzyma kopertę. Na hasło "list" zatrzymują się, energicznym ruchem wyciągają rękę w górę jak najwyżej trzymając kopertę (jakby się chciały pochwalić). Powtarzamy zabawę zmieniając rękę.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [003]
POMOCE: różnokolorowe stopy z folii samoprzylepnej, naklejone na podłodze, zarówno parami, jak i pojedynczo.
1. Marsz po sali z omijaniem przyklejonych "stóp".
2. Bieg między "stopami" - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Na umówiony sygnał dzieci zajmują miejsca na "stopie", bądź "stopach". Jeśli dziecku wypadnie zatrzymać się na jednej "stopie" - staje na jednej nodze, kiedy zatrzyma się przed dwiema "stopami" staje na obu nogach.
3. Bieg po "stopach" - zabawa wyrabiająca koordynację wzrokowo - ruchową.
Dzieci ustawione w rzędzie przed metą. Zadaniem każdego dziecka jest stawianie kroków albo tylko na pary "stóp", albo na pojedynczą "stopę" (w zależności od polecenia), w taki sposób by jak najszybciej znaleźć się na wyznaczonym miejscu.
4. Kto tutaj stoi - zabawa rozwijająca sprawność ruchową.
Dzieci dobierają się parami. Jedno staje na "stopach" trzymając przed sobą ręce ugięte w łokciach. Partner uderzając otwartymi dłońmi w dłonie stojącego dziecka usiłuje go zepchnąć ze "stóp". Pamiętać należy o zmianie miejsc.
5. Góra, dół - ćwiczenie mięśni brzucha.
Leżenie tyłem tak, aby stopy znajdowały się na "stopach" (nogi ugięte w kolanach). Lekkie unoszenie bioder w rytm podanej muzyki - tempo reguluje prowadząca słowami "góra - dół".
6. Co robi kolega - ćwiczenie mięśni grzbietu.
Leżenie przodem tak, aby dłonie znajdowały się na "stopach" (ręce lekko ugięte w łokciach). Muzyka jak w ćwiczeniu poprzednim - lekkie unoszenie rąk i głowy do góry.
7. Kto trafi do celu - zabawa z elementem rzutu.
Nauczycielka wyznacza "stopy", na których kolejno stają dzieci, po czym kolejno celują dwoma woreczkami (trzymanymi w lewej i prawej ręce) na inne oddalone stopy. Zsunięcie się woreczka z trafionej "stopy" uważane jest za punkt.
8. Uwaga "stopa" - wyrabianie umiejętności skoków.
Skoki między przyklejonymi "stopami":
• obunóż
• na jednej nodze
• skoki rozwarte
9. Przysiady - ćwiczenia naprężające mięśnie.
Stanie obydwiema nogami na "stopach". Przysiad, następnie przechodzenie do największego wyprostu ciała (tylko ręce zmieniają swą pozycję) tak, aby nie upaść na podłogę. Powolny powrót do pozycji wyjściowej.
10. Stopy pracują - ćwiczenie kończyn dolnych.
Ustawienie jak w powyższym ćwiczeniu. "Zdrapywanie" palcami nóg przyklejonych "stóp".
11. Stopy i dzieci - wyrabianie poczucia rytmu.
Dzieci dobierają się parami. Każda para siada tak, aby pomiędzy nią znajdowała się para "stóp". Zgodnie z rytmem piosenki (utworu instrumentalnego) dzieci dłońmi uderzają w "stopy" tak, aby nie dotknąć rąk partnera (ruchy naprzemienne).
Uwaga! "Stopy" przyklejać na podłodze w bardzo przemyślany sposób i po dokładnym zapoznaniu się z powyższym zestawem.
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [004]
POMOCE: piłki lekarskie.
1. Piłki ułożone w linii prostej w jednakowych od siebie odstępach. Bieg za prowadzącą między piłkami.
2. Gdzie stoję - stosowanie określeń dotyczących położenia przedmiotu.
Przed każdym dzieckiem leży piłka. Dziecko zajmuje odpowiednie miejsce zgodnie z poleceniem nauczycielki (przed, obok, za).
3. Podskoki wokół piłki z nogi na nogę ćwiczenie sprawności kończyn dolnych.
4. Dziki - zabawa z elementem czworakowania.
Dzieci to "dziki", piłki to "drzewa". Dzieci na czworakach przemieszczają się między piłkami - "dziki spacerują po lesie". Na sygnał - uderzenie w bębenek - "dziki" odpoczywają (dzieci zajmują miejsca obok piłek), kładą się na boku i pozostają w bezruchu kilka sekund.
5. Zabawa piłką - doskonalenie umiejętności toczenia piłki.
Dzieci dobierają się parami. Siadają w niewielkiej odległości od siebie, toczą piłkę do siebie.
6. Kto trafi w woreczek - zabawa wyrabiaj...
lewandosia