W oczekiwaniu na przyjście wiosny.doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 16.03.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Nadeszła wiosna

Temat dnia: W oczekiwaniu na przyjście wiosny

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wymienia oznaki wiosny,

- kształtuje umiejętność swobodnej wypowiedzi,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- omawia wygląd Pani Wiosny,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, taniec, aktywność ruchowa, wcielanie w rolę, aktywność plastyczna (projektowanie wybranego elementu sukni Pani Wiosny);

- oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, gra na bębenku, pokaz, czytanie listu, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: piosenka „Oznaki wiosny”, bębenek, gazety, woreczki foliowe, list Pani Wiosny, plakat wiosennej wróżki, kosz, kwiaty, nagranie „Zabawa w Panią Wiosnę”, szablon sukni, papierowe liście, kwiaty oraz ptaki, przybory plastyczne.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Pogadanka tematyczna „Oczekujemy wiosny” (na podst. fragm. opowiadania)

W małym domku mieszka Ania. Ania jest smutna, bo na dworze panuje brzydka pogoda. Dziewczynka nie może wyjść do ogrodu, ponieważ wszędzie jest pełno błota i ciągle pada deszcz. Gdzie jest wiosna? – zastanawia się spoglądając w szyby okna.

Dlaczego jeszcze nie przybyła? A może na dworze już zawsze będzie zimno, pochmurno
i deszczowo? – rozmyśla dotykając nosem szyby.

Aż nagle, ciepłe promienie słońca, wpadają do pokoju. Dziewczynka ubiera buty, zakłada kurtkę i szybko wybiega przed dom. W ogrodzie słychać świergot ptaków. Wieje ciepły wietrzyk a na grządkach  pojawiają się pierwsze kwiaty. Drzewa pokrywają się zielonymi listkami.

 

Ania doczekała się pierwszych oznak wiosny. Choć przyjdzie ona do nas dopiero za kilka dni – 21 marca może i wy widzicie już pierwsze jej oznaki? (swobodne wypowiedzi dzieci).

 

2. Słuchanie piosenki „Oznaki wiosny” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. II, cz. 6)

- o jakiej porze roku była mowa w piosence?

- czy wiosna już do nas zawitała?

- po czym poznajemy wiosnę?

 

3. Zabawa ruchowa do piosenki „Oznaki wiosny”

1. Po czym wiosnę poznajemy, z tej piosenki się dowiemy                            - taniec w parach

Więc uwaga zaczynamy, znaki wiosny teraz przedstawiamy.               - zmiana kierunku obrotów

 

Ref: Pąki na drzewach                                           - podniesienie rąk w górę, kołysanie

Skowronek śpiewa                                                        - naśladowanie trzepotu skrzydeł

Śnieżek gdzie niegdzie jeszcze zalega              - kucanie (naśladowanie padającego śniegu)

Kwiatki już rosną na polnej łące                            - wstawanie, rozłożenie rąk („rozkwit kwiatu”)

Żabka rechocze witając wiosnę                            - jeden obrót wokół własnej osi

 

2. Tak to przyszła już wiosenka, a z wiosenką ta piosenka                             - j.w.

Bo znów wiośnie zaśpiewamy, wesolutko wiosnę witamy                            - j.w.

 

4. Zabawa muzyczno-ruchowa Puk, puk.

Zachęcenie dzieci do próby wywołania wcześniejszego przybycia Pani Wiosny: dzieci poruszają się w rytm bębenka. W przerwie muzycznej przykucają, naśladując pukanie
w podłogę z jednoczesnym wypowiadaniem słów:

Puk, puk... chodźcie dzieci,

wiosna idzie do nas.

 

5. Zabawa „Pobudka” (wg „Papierowe czary”)

Kolejna próba przywołania Pani Wiosny: dzieci zostają podzielone na 2 grupy. Pierwsza otrzymuje foliowe woreczki, a druga gazety. Wraz z recytacją wierszyka wykonują następujące czynności:

 

Słonko!                                                        - uderzają dłońmi o gazety (uderzenie na sylabę)

Obudź się!                                                        - uderzają dłońmi o woreczki foliowe

Chcemy wiosnę!                                          - uderzają dłońmi o gazety

Chcemy z wiosną bawić się!                            - razem wykonują 2 krótkie i 1 dłuższe uderzenie.

 

6. Prezentacja Pani Wiosny

Odczytanie listu od Pani Wiosny:

Witajcie moi drodzy! Jestem szczęśliwa, że już czekacie na mnie z wielką niecierpliwością. Nawoływania i prośby o wizytę w waszym przedszkolu bardzo mnie ucieszyły. Postaram się dotrzeć do was jak najszybciej, ale w najbliższych dniach czeka mnie bardzo wiele pracy. Dlatego postanowiłam przesłać wam za pośrednictwem jaskółki list, a w nim swoje zdjęcie. Mam nadzieję, że wytrzymacie jeszcze tych kilka dni do moich odwiedzin, a moja postać już teraz ociepli wasze serduszka, by zakwitła w nich wiosna.

Z gorącymi pozdrowieniami

– wiosenna wróżka

 

Prezentacja plakatu wiosennej wróżki („Nauczycielka Przedszkola” 2010, nr 45). Omówienie jej wyglądu.

 

7. „Zabawa w Panią Wiosnę” (wg „Wiosenne zabawy przy muzyce”)

Wprawdzie Pani Wiosna nie mogła dziś do nas przybyć, ale mamy w grupie wiele dziewczynek, które mogą stać się Panią Wiosną. Wystarczy, że wręczymy im kosz pełen kwiatów i możemy zacząć zabawę.

Wybrane dziecko z koszem kwiatów podskakuje z nogi na nogę i chodzi wokół swych kolegów. Na hasło „jeden” wręcza wybranej osobie kwiatek i ta dołącza do wiosennego korowodu. Zabawa trwa zgodnie z odliczaniem.

 

8. Suknia pani Wiosny praca zbiorowa

Aby jak najlepiej przywitać Panią Wiosnę w naszym przedszkolu, przygotujmy dla niej prezent – nową suknię.

Dzieci podzielone są na trzy zespoły:

pierwszy – koloruje wycięte z kartonu liście;

drugi – projektuje wiosennego kwiatka;

trzeci – ozdabia bibułą lub piórkami wycięte z kartonu ptaki.

Dzieci po wykonaniu zadania indywidualnie podchodzą do przygotowanej wcześniej, np.
z szarego kartonu, sukni i według własnego pomysłu naklejają przygotowane elementy.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin