Kuchareczki.doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 26.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Mali kucharze

Temat dnia: Kuchareczki

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wie, na czym polega praca kucharki,

- nazywa sprzęty i urządzenia znajdujące się w kuchni,

- naśladuje czynności związane z gotowaniem,

- rozpoznaje za pomocą smaku degustowany produkt,

- wskazuje na ilustracji odpowiednie warzywo,

- wzbogaca swój słownik językowy,

- ćwiczy mięśnie języka,

- samodzielnie ozdabia czapkę kucharską,

- czerpie radość ze wspólnej zabawy.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: obserwacja, metoda własnych doświadczeń, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, elem. dramy, słuchanie, reagowanie na bodźce słuchowe oraz wzrokowe, aktywność ruchowa, wyklejanie, taniec.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka tematyczna, wydawanie poleceń, pokaz, objaśnianie, śpiew, zadawanie pytań, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: plakat schematu kuchni („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 40), obrazek kucharki wraz z emblematami różnych zawodów („Nauczycielka Przedszkola 2009, nr 35), piosenki: „Kuchareczki”, „Zuppa Romana” oraz nagranie „Mały kucharz”, tarka, garnek, drewniana łyżka, starta marchewka i jabłko, opaski na oczy, rolki papieru toaletowego, zwinięte kartki papieru, emblematy warzyw, szablon czapki kucharskiej dla każdego dziecka, kolorowy papier, nożyczki, klej.

Przebieg zajęć:

1. Zwiedzanie kuchni przedszkolnej, zapoznanie dzieci z pracą pani kucharki. Rozpoznawanie i nazywanie urządzeń wykorzystywanych w pracach kuchennych.

 

2. Rozmowa tematyczna „Kuchnia”

Po powrocie do sali dzieci dzielą się swoimi obserwacjami, omawiają co zobaczyły. Następnie porównują kuchnię przedszkolną do kuchni przedstawionej na plakacie.

Rozmowa na temat:

- Jakie urządzenia, które widzieliście znajdują się też w waszych domach?

- Do czego służą te przedmioty i kto ich używa?

 

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „W kuchni”

Dzieci naśladują następujące czynności proponowane przez nauczycielkę:

- ubijanie piany trzepaczką,

- ugniatanie, a następnie wałkowanie ciasta,

- krojenie warzyw na desce,

- tarcie sera na tarce, itp.

 

4. Zabawa dydaktyczna „Czego potrzebuje pani kucharka?”

Na środku umieszczamy duży emblemat kucharki, a naokoło rozkładamy małe kartoniki, przedstawiające różne przedmioty potrzebne do wykonywania czterech rodzajów zawodów. Kartoniki są pozakrywane, więc dzieci losują na chybił trafił. Następnie muszą nazwać wylosowany przedmiot i zakwalifikować go do konkretnego zawodu. Jeśli uznają, że pasuje do kucharki – kładą go na obrazku, aż cały się zapełni.

 

5. Słuchanie piosenki „Kuchareczki”

Na słowa refrenu: „puk, puk, puk” – klaszczą

                                  „trach, trach, trach” – naśladują rękoma tarcie na tarce.

 

6. Demonstrowanie przyborów kuchennych występujących w piosence. Omówienie zasad ich używania.

 

7. „Co to za smak?” – degustacja startej marchewki lub jabłka

Nauczyciel związuje dzieciom oczy. Każdemu daje do spróbowania jabłko lub marchewkę. Dzieci odgadują, co zjadły – warzywo, czy owoc?

 

8. Zabawa „Mały kucharz” (wg „Papierowe czary”)

Przed rozpoczęciem zabawy dzieci siadają na dywanie w kole. Każdy otrzymuje rolkę papieru toaletowego oraz zwiniętą w rulon kartkę. Podczas recytacji wierszyka wykonują następujące czynności”

 

Mały kucharz już od rana pichci w kuchni różne dania.              - podwijają rękawy

Trze marchewkę, trze rzodkiewkę.                                                        - kartkę papieru pocierają o rolkę

Kroi też cebulę dzielnie.                                                                      - uderzanie papierem o rolkę

Miesza łyżką wszystko w misce,                                                        - rolka na podłodze, kartką mieszają

Aby danie było pyszne.                                                                      - językiem oblizują się

Trochę przypraw zmielił jeszcze                                                        - ugniatamy kartkę

I doprawił całość pieprzem                                                                      - potrząsanie zmiętą kartką

A-a-a-psik!!!                                                                                                   - wszyscy kichają

 

9. Zabawa dydaktyczna „Gotujemy zupę”

Na środku stoi garnek, obok leży drewniana łyżka oraz ilustracje warzyw. Dzieci powtarzają za nauczycielem wierszyk:

Zdolni z nas kucharze, zupę gotujemy

Garnek z wodą mamy ... (nazwa warzywa) potrzebujemy!

 

Wskazane dziecko musi odszukać wśród ilustracji wymienione warzywo. Podchodzi do garnka, wrzuca do jego wnętrza obrazek i miesza łyżką, mówiąc nazwę zupy, którą ugotował (np. pomidor-zupa pomidorowa). Oczywiście nie może zabraknąć degustacji, więc próbuje swej zupy i oblizuje się w wymieniony przez nauczyciela sposób, a pozostali powtarzają za nim mówiąc „mniam” i głaszczą się po brzuchu. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie języka. Proponowane sposoby „oblizywania się”:

- język do przodu, oblizywanie brody,

- oblizują górną wargę,

- oblizują dolną wargę,

- oblizywanie warg dookoła, itp.

 

10. Praca plastyczna „Kucharska czapa”

Dzieci otrzymują szablony czapki kucharza. Muszą ją ozdobić według własnego pomysłu wykorzystując papier kolorowy, klej i nożyczki. Po skończonej pracy zakładają swoje czapki i tańczą w kole (po środku nadal stoi garnek z zupami) do piosenki „Zuppa Romana”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin