Jedność w wielości - różne wyobrażenia Boga. Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI
Cele: uczeń:- poznaje różne wyobrażenia Stwórcy ( plastyczne, poetyckie) (p) - wypowiada się na temat utworu (p) i popiera swoje zdanie cytatami (pp)- wyszukuje podobne motywy w różnych tekstach i porównuje je ze swoimi wyobrażeniami (pp)- wskazuje środki poetyckie (p)Metody i techniki: praca z tekstem, rozmowa kierowana, technika skojarzeń – słoneczko, technika niedokończonych zdań.Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.Środki dyd. : podręcznik (reprodukcja, wiersze), słownik wyrazów bliskoznacznych, arkusze papieru, karteczki, tekst z lukami.Przebieg lekcji:Wprowadzenie:1. Sprawdzenie pracy domowej.2. Podanie celów lekcji.3. Ćwiczenia słownikowe :a) Słoneczko skojarzeń – uczniowie na karteczkach wypisują po 3 rzeczowniki i po 3 przymiotniki określające Boga. Kartki naklejają na wspólny plakat – ramiona słoneczka stanowią takie same skojarzenia. Następnie podają inne określenia korzystając ze słowników i dopisują je do plakatu.b) Technika niedokończonych zdań – uczniowie kończą zdania :Gdybym miał namalować Pana Boga użyłbym barw:...................................Gdybym miał opisać Pana Boga użyłbym przymiotników............................Gdybym miał skomponować muzykę przedstawiającą Boga, byłaby...........4. Zapis tematu:- To są wasze skojarzenia na temat Boga, a jak ukazali Go artyści – malarze i poeci sprawdzimy na lekcji.Temat: Jedność w wielości – różne wyobrażenia Boga.2. Opracowanie nowego materiału – analiza tekstów kultury:a) Ustny opis witraża Stanisława Wyspiańskiego ,, Bóg Ojciec – Stań się” (podręcznik s. 211-212). W jakich barwach ukazany jest Bóg? Co robi? Kim jest? Jakich przymiotników użyjemy opisując Go? Wraz z wypowiedziami powstaje na tablicy wykres. BÓGW plastycznej wizji Wyspiańskiego: (barwy, kto, co robi, jaki)b) Analiza wierszy ,,W Dolinie Pięciu Stawów” i ,,Ogród świata” s. 224-225- Sprawdzimy, czy taki sam obraz Boga ukazany jest w wierszach.Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy. Każda grupa analizuje inny wiersz. Wyniki pracy zapisują na plakacie według wzoru z tablicy. Uczniowie prezentują pracę podpierając się cytatami z wiersza.- Jakimi środkami poetyckimi poeci budują obraz Boga?Uczniowie podają przykłady uosobienia i epitetów.3. Podsumowanie:- Jakie wspólne określenia znajdziemy w tych tekstach?- Czym się różnią te opisy?- Proszę zredagować notatkę na temat tych trzech wizji wykorzystując zgromadzone słownictwo. Dla uczniów słabszych – tekst z lukami.Uwaga: Jeżeli uczniowie wykonają zadanie w krótkim czasie, mogą zapoznać się jeszcze z przysłowiami dotyczącymi Boga, korzystając z dostępnych słowników.4. Ocena lekcji.5.Praca domowa – do wyboru:· Napisz wiersz o Panu Bogu. Możesz wykorzystać pomysły z lekcji.· Z dostępnych źródeł ( Internet, własna płytoteka, lekcje muzyki) dobierz muzykę do wybranego dzieła omawianego na lekcji.· Zapisz 5 przysłów dotyczących Boga i wyjaśnij, jak rozumiesz jedno z nich.· Dla chętnych : Przygotuj prezentację multimedialną zawierającą obrazy z różnymi wyobrażeniami Pana Boga. Na slajdzie umieść tytuł obrazu, autora, wiek powstania dzieła. Uszereguj slajdy chronologicznie. Masz na tą pracę tydzień.
prosze