Jak widzą zwierzęta.docx

(11 KB) Pobierz

Jak widzą zwierzęta?

Nasi puchaci przyjaciele widza świat inaczej niż my. Na zmysł wzroku wpływają liczne czynniki, są duże różnice gatunkowe.

Narządem zmysłu wzroku jest oko. Oko zbudowane jest z gałki ocznej, mięśni, powiek, spojówek i aparatu łzowego. Bodźce ze środowiska zewnętrznego, odbierane są przez komórki zwane fotoreceptorami - pręciki i czopki. Następnie poprzez nerw wzrokowy przekazywane są do mózgu.

Migający obraz

Reakcja na gwałtownie migające światła powstaje w czopkach. Pomiędzy mignięciami komórki te mają chwilę na zregenerowanie się, co umozliwia im dalsze odbieranie bodźców. Jeśli migotanie jest zbyt gwałtowne nie mają czasu na regenerację i mignięcia zlewaja się w jeden obraz. Przykładem jest tu ekran telewizora, który miga z częstotliwością 50 lub 60Hz. U ludzi reakcje czopków zlewają się przy częstotliwości 45Hz, w związku z tym miganie ekranu odbieramy jako ciągły obraz. Natomiast u zwierząt reakcje czopków zlewają się przy częstotliwości 70-80Hz, dlatego odbierają pojedyncze obrazki i być może dlatego nie są zainteresowane oglądaniem razem z właścicielami wieczornych wiadomości.

Kolory

Za widzenie kolorów odpowiadają fotoreceptory czopków. Im więcej rodzajów czopków posiada zwierzę tym większy zakres kolorów widzi.

Psy posiadają dwa rodzaje czopków - jedne odbierają światło w spektrum niebiesko-fioletowym, inne w żółtym. Dlatego psy widzą kolory, ale nie potrafią odróżnić odcieni kolorów czerwonego i zielonego. Koty posiadają trzy rodzaje czopków, ale również nie są w stanie odróżniać odcieni kolorów.

Noc

Zwierzęta dużo lepiej niż my widzą w nocy. Dzieje się tak za sprawą dużej rogówki i źrenic oraz dzięki błonie odblaskowej.

Duża rogówka i źrenice umożliwiają dostęp większej ilości światła do siatkówki. Dzięki błonie odblaskowej, która działa jak lustro, fotony które nie są wchłaniane przez fotoreceptory są odbijane z powrotem do siatkówki, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będą wchłonięte.

Doskonały odbiór bodźców wzrokowych w nocy zapewnia również duża koncentracja pręcików, które są wrażliwe na fale nawet o bardzo małym natężeniu.

Podsumowując: psy i koty gorzej niż my widzą kolory, mają słabsze widzenie obuoczne, widzą mniej ostro (przez mniejszą koncentrację czopków). Natomiast dużo lepiej widzą w nocy, wychwytują ruch oraz niskie kontrasty.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin