Ochrona ppoż
w pytaniach i odpowiedziach cz.1. 31.12.2008
Spis treści
Czy sam możesz omawiać zagadnienia z zakresu ppoż. podczas szkolenia bhp pracowników? 2
Uprawnienia do omawiania zagadnień tematyki ppoż podczas szkoleń bhp 2
Jak eliminować zagrożenia pożarowe? 3
Techniczne środki zabezpieczeń przeciwpożarowych 3
Eliminacja zagrożenia wybuchem i pożarem 5
Zabezpieczenie ppoż. w magazynie 6
Jakie obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej w magazynie ma pracodawca? 7
Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego w magazynie 8
Kiedy nie musisz opracowywać instrukcji bezpieczeństwa pożarowego? 9
Nie zapomnij o przeprowadzeniu próbnej ewakuacji na wypadek pożaru! 10
Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego z dziedziny bhp mogę sam omawiać zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową?
Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom. A zatem osoby prowadzące takie zajęcia w zakładach pracy powinny ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu.
Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki (art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpień 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; Dz.U. z 2002 r. nr. 147, poz. 1229 ze zm.).
Oznacza to, że pracownik służby bhp w celu omawiania zagadnień dotyczących ppoż. podczas szkolenia z zakresu bhp powinien legitymować się ukończonym odpowiednim szkoleniem. Szkolenia takie prowadzą szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej (§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej; Dz.U. nr 215, poz. 1823). Szkolenie takie trwa minimum 72 godzin (1 godzina lekcyjna - 45 min.). Ukończenie takiego szkolenia uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej.
Adam Krawczyńskispecjalista ds. szkoleń w zakresiebezpieczeństwa i higieny pracyw firmie SEKA S.A.
Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego z dziedziny bhp mogę omawiać jednocześnie zagadnienia związane z ochroną ppoż.? W czasie kontroli strażak z prewencji zakwestionował szkolenia z uwagi na brak uprawnień do szkolenia z zakresu ppoż.
Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom. Zatem osoby prowadzące takie zajęcia w zakładach pracy powinny ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu.Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki (art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).Oznacza to, że pracownik służby bhp w celu omawiania zagadnień dotyczących ppoż. podczas szkolenia z zakresu bhp powinien legitymować się ukończonym odpowiednim szkoleniem. Szkolenia takie prowadzą szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej (§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej; Dz.U. nr 215, poz. 1823). Szkolenie takie trwa minimum 72 godziny (1 godzina lekcyjna – 45 min.). Ukończenie takiego szkolenia uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej.
Adam Krawczyńskispecjalista ds. szkoleń w zakresiebezpieczeństwa i higieny pracyw firmie SEKA SA
Podczas przeprowadzania szkolenia bhp, w trakcie omawiania zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej chciałbym uświadomić uczestnikom szkolenia, że przestrzeganie określonych procedur prowadzi do eliminacji zagrożeń pożarowych. Jakie przykłady takich procedur mogę podać?
Jak wynika z praktyki wielu zakładów pracy, eliminacją zagrożeń pożarowych jest przede wszystkim przestrzeganie określonych procedur. W szczególności polegają one na zakazie:
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były naczelnik Wydziału w KG PSP w Warszawie
Techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego to:
(§ 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz.U. nr 80, poz. 563).
Uwaga!Mając na względzie podział technicznych środków zabezpieczenia ppoż. na urządzenia, sprzęt, instalacje czy rozwiązania budowlane zapobiegające powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, nie zawsze można dokonać ich dokładnego rozróżnienia. Jest tak, ponieważ biorąc pod rozwagę na przykład system alarmu pożaru, można określić jako urządzenie - centralę sygnalizacji pożaru, ale także jako instalację - linie dozorowe z czujkami, jak również jako całość uznać za automatyczne urządzenie alarmu pożaru.
Urządzenia przeciwpożaroweUrządzenia przeciwpożarowe to urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie bądź samoczynnie) służące do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, w szczególności:
Nierozłączne urządzenia i instalacje przeciwpożaroweTraktując niektóre urządzenia i instalacje ppoż. jako nierozłączne, należy do nich zaliczyć:
Instalacje przeciwpożaroweJako instalacje przeciwpożarowe przyjmuje się:
· półstałe urządzenia gaśnicze - zraszacze,
· oświetlenie awaryjne i przeszkodowe,
· instalacje wodociągowe przeciwpożarowe (hydranty wewnętrzne i zewnętrzne),
· instalacje odgromowe.
Sprzęt przeciwpożarowySprzęt ppoż. to podręczny sprzęt gaśniczy, mianowicie:
· gaśnice przenośne,
· gaśnice przewoźne (agregaty gaśnicze),
· hydronetki wodne,
· koce gaśnicze.
Rozwiązania budowlaneNatomiast do rozwiązań budowlanych służących zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożarów można zaliczyć:
· stosowanie niepalnych materiałów budowlanych,
· osiągnięcie trudnopalności palnych materiałów budowlanych,
· zabezpieczanie konstrukcji i elementów budowlanych środkami ognioochronnymi,
· stosowanie oddzieleń przeciwpożarowych,
· stosowanie kurtyn przeciwpożarowych,
· uszczelnianie przepustów instalacyjnych,
· specjalną obudowę dróg ewakuacyjnych,
· stosowanie drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych,
· projektowanie przedsionków przeciwpożarowych.
Zbigniew Olejnikoficer pożarnictwa w stanie spoczynku,wieloletni pracownik dydaktyczny SzkołyGłównej Służby Pożarniczej w Warszawie
Gdzie występuje gromadzenie się ładunków elektrycznych i jak mu skutecznie zapobiegać, aby zapobiec zagrożeniom pożarowym oraz wybuchowym?
Ładunki elektryczności statycznej powstają m.in. przy ruchu gazów, a więc także przy rozpylaniu farb podczas malowania natryskowego. Występują tam więc zagrożenia wybuchem i pożarem.
Powstawanie pola elektrostatycznegoŁadunki elektryczności statycznej powstają przykładowo:
Zapobieganie powstawania pola elektrostatycznegoGromadzeniu się ładunków elektrycznych zapobiega się przez:
zmiany procesów technologicznych, np. zmniejszenie szybkości procesów, korektę procesów w celu pozbycia się źródeł generacji ładunków (eliminacja pylenia materiałów sypkich czy rozbryzgiwania się cieczy), prowadzenie procesów w atmosferach obojętnych, dobór tworzyw na wykładziny, konstrukcje maszyn i urządzeń produkcyjnych w celu zmniejszenia elektryzacji stykających się z nimi obiektów oraz materiałów.
Kazimierz Wojciechowskispecjalista ds. bhp, SEKA S.A.
Jakie obowiązki w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego ma właściciel magazynu, w którym składowane są materiały budowlane?
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy magazynów, placów składowych i wiat:
· drogi ewakuacyjne i pomieszczenia, w których w myśl przepisów techniczno-budowlanych wymagane są co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne, w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji,
· miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
· miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
· miejsca usytuowania przeciwpożarowych wyłączników prądu, kurków głównych instalacji gazowej i materiałów niebezpiecznych pożarowo,
· pomieszczenia, w których występują materiały niebezpieczne pożarowo,
· drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki do ewakuacji i miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych;
· nieprzekroczenia maksymalnej powierzchni strefy pożarowej, określonej dla tego obiektu,
· zachowania dostępu do magazynu na wypadek działań ratowniczych,
· nienaruszenia minimalnej odległości od obiektów sąsiednich, wymaganej z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.
Podstawa prawna
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP według ISRS
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy magazynów, czyli na przykład pracodawcy, do których należą magazyny, mają następujące obowiązki w ramach ochrony ppoż.:
Goofer86