Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola - dzień I
Temat: „My jesteśmy krasnoludki” – spotkanie w sali
Rodzaj: zajęcia adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy
Forma: praca z całą grupą, indywidualnie
Pomoce: wizytówki, mazaki, kredki, kolorowy papier, krepina, klej, nożyczki.
Cele:
· stwarzanie okazji do integracji rodziny z przedszkolem
· eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego
· poznanie dzieci i rodziców
· przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem
· zapoznanie z szatnią, salą i łazienką – przydzielenie znaczków indywidualnych.
Przebieg:
o Odszukanie znaczka indywidualnego (próba zapamiętania)
o Zmiana obuwia – zachęcanie do samodzielności
o Wypisanie wizytówek
o „Mam na imię” – przedstawienie się
o Próby zapamiętania miejsca ustawienia zabawek, zachęcanie do odkładania na miejsce
o Podczas zabaw spontanicznych nauczyciel prowadzi rozmowy z rodzicami, i dziećmi w celu pozyskania informacji dotyczących dziecka, zachęca dzieci nieśmiałe, rozwiązuje ewentualne spory.
My jesteśmy krasnoludkiHop sa sa, hop sa saPod grzybkami nasze budkiHop sa sa, hop sa saJemy mrówki, żabie łapkiOj tak tak, oj tak takA na głowach mamy czapkiTo nasz znak, to nasz znakGdy ktoś zbłądzi to trąbimyTru tu tu, tru tu tuGdy ktoś senny to uśpimyLu lu lu, lu lu luGdy ktoś skrzywdzi krasnoludkaO jo joj, o jo jojTo zapłacze niezabudkaA ja jaj, a ja jaj
o „Taniec robotów”- dziecko staje na stopach dorosłego i wspólnie tańczą do muzyki.
o „Tunel”- rodzice stoją „gęsiego” z rozstawionymi nogami, dzieci na czworaka przechodzą przez tunel.
o „Kołyska”- zabawa wyciszająca – rodzic siedzi na podłodze, dziecko wtulone pomiędzy nogi i ręce, delikatnie kołyszą się razem.
o tworzenie z kartek technicznych czapek i ozdabianie ich według pomysłu.
renata.misia