Kuchnia białoruska.doc

(36 KB) Pobierz
Kuchnia białoruska - czyli z wizytą w królestwie uchy i ołatek

Kuchnia białoruska - czyli z wizytą w królestwie uchy i ołatek...

W kuchni białoruskiej królują potrawy gotowane, pieczone, zapiekane i duszone. Przeważnie są bardzo kaloryczne. Do przygotowywania potraw najchętniej używane są ryby, wieprzowina, kasze różnego rodzaju, ziemniaki i grzyby. Z warzyw stosuje się głównie kapustę, marchew, pietruszkę, seler, buraki, cebule, ogórki i pomidory. Typowe zupy to kapuśniaki, barszcze i rosoły, rybne, ziemniaczane i chłodniki. Na szczególną uwagę zasługują zupy mleczne i na zakwasie chlebowym. Najczęstszym dodatkiem do zup są uszka lub bliny, gotowane lub pieczone oraz zacierka. Mięso występuje najczęściej w połączeniu z ziemniakami, słoniną i kaszami. Mięso często wykorzystuje się tez do wyrobu różnego rodzaju farszów. Ziemniaki to jedno z podstawowych dań w tradycyjnej kuchni białoruskiej. Podawane są okraszone słonina jako dodatek do mięs lub stanowią podstawę takich dań jak placki, oładki, babki czy pierogi. Bardzo charakterystycznym daniem dla tej kuchni są bliny robione z różnego rodzaju mąk (pszenne, gryczane, owsiane). Godne polecenia są pieczone ciasta drożdżowe służące w zależności od wykonania jako dodatki do dań głównych lub jako desery...

Krupnik

Składniki: 4 ziemniaki, 1 szklanka kaszy jaglanej, 80 g słoniny, 3 cebule, 1 pietruszka, listek laurowy, sól, zielona pietruszka i koperek, 1,5 litra wody.
Kasze przemyć a później wsypać do garnka z osolona wrzącą wodą. Gotować tak długo aż kasza będzie półmiękka. Następnie włożyć do niej pokrojone w kostkę ziemniaki. Słoninę pokroić w kostkę a cebule w wiórki i usmażyć razem. Na 10 minut przed końcem gotowania przełożyć słoninę z cebulą do kaszy. Dodać liść laurowy i utarta pietruszkę. Po ugotowaniu posypać zieleniną.

Ucha rybacka

Składniki: 40 dkg ryby, 2 ziemniaki, 1 marchew, 1 seler, 2 cebule, sól, pieprz, 1,5 litra wody.
Rybę sprawić, umyć i włożyć do rondla z wodą. Zagotować. Do gotującego się wywaru dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, marchew, seler, cebulę. Szybko doprowadzić do wrzenia, popieprzyć, posolić po czym dogotować na małym ogniu.

Zupa ziemniaczana puree z makiem

Składniki: 1,5 litra wody, 6 ziemniaków, 3 łyżki maku, sól.
Ziemniaki ugotować a następnie przetrzeć i rozprowadzić wywarem ziemniaczanym. Oddzielnie przygotować mleczko makowe: mak umyć, sparzyć wrzątkiem, przecedzić po czym rozcierać w moździerzu aż do pojawienia się białego soku. Wtedy dodać trochę wrzątku i dokładnie wymieszać. Uzyskanym w ten sposób mleczkiem makowym doprawić zupę, posolić i wstawić do piekarnika. Podawać gdy pojawi się na niej rumiany kożuszek

Maczanka włościańska

Składniki: 25 dkg mięsa wieprzowego, 20 dkg kiełbasy, 2 cebule, 10 dkg słoniny, 2 łyżki mąki, listek laurowy, sól, 1 seler, 0,5 litra wody.
Wieprzowinę i kiełbasę pokroić w kostkę i obsmażyć na słoninie. Pół szklanki wody wymieszać z mąką. Resztę wody doprowadzić do wrzenia. Do wrzątku wlać rozrobioną mąkę, podgrzewać mieszając tak aby powstała rzadka polewka. Dodać listek laurowy, pokrojony w kostkę seler i sól. Zagotować, potem dodać podsmażoną cebulę, mięso i kiełbasę. Wymieszać i wstawić do piekarnika na ok. 30 minut. Podawać z chlebem razowym lub gotowanymi ziemniakami.

Wątróbka duszona

Składniki: 60 dkg wątróbki, 50 g tłuszczu (smalec), 2 łyćki mąki, 30 dkg marchwi, 4 ziemniaki, 1/2 szklanki śmietany, zielenina, sól.
Wątróbkę pokroić na kawałki po czym obtoczyć w mące i lekko podsmażyć. Następnie przełożyć do rondla, dodać pokrojoną w kostkę marchew, ziemniaki polać śmietaną i posolić. Wstawić do piekarnika i upiec. Gotowe danie posypać zieleniną.

Tykwiennik

Składniki: 60 dkg dyni, 12 dkg sadła wieprzowego, 1 cebula, 1/2 szklanki śmietany, 1 seler, kminek, sól, zielenina.
Dynie umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę, włożyć do rondla i zalać wodą, dodać sól i gotować. Gdy dynia jest prawie miękka dodać pokrojony seler, podsmażona cebule i roztarte z kminkiem sadło wieprzowe. Gotować ok. 15-20 minut. Gotowe danie polać śmietana i posypać zieleniną. Podawać z razowym chlebem.

Ziemniaki z burakami

Składniki: 5 ziemniaków, 2 buraki, 2 łyżki oleju, 3 cebule, sól.
Ziemniaki i buraki ugotować w łupinach (oddzielnie). Ostudzić, obrać i pokroić w niewielką kostkę. Cebule drobno posiekać i podsmażyć na oleju. Wszystko wymieszać, posolić i zjeść.

Ogórki z miodem

Składniki: 3-4 ogórki 9swieże lub małosolne), miodek.
Ogórki pokroic w ćwiartki lub grube plasterki, maczać w miodku i zagryzać razowym chlebkiem.

Zacierka

Składniki: 2 szklanki mąki, 2 jajka, 7 szklanek mleka (tłuste), 40 g masła, sól.
Przesianą mąke podsmażyć na patelni na złoto (bez masła). Gdy już jest złota dodać masło, posolic i podlac wodą tak żeby zrobiły się bryłeczki ciasta.Te bryłeczki powolutku przesypywać do rondla z gotującym się mlekiem. Gotować chwile mieszając i zjeść .

Wereszczaka

Składniki: 20 dkg słoniny, 3 łyżki mąki, 1 szklanka wody, 1/4 szklanki zakwasu chlebowego, 2 cebule, 1 seler, sól.
Do rondla wlać wodę i zakwas chlebowy i doprowadzić do wrzenia. Mąke podsmażyc na patelni (bez tłuszczu) i gdy będzie zlota rozprowadzić ją lekko wodą poczym wlać do wrzącej wody z zakwasem. Gotowac ok. 5 minut. Słoninę pokroić w kostke, cebulę i seler na wiórki. Słoninę usmażyć z cebulą i selerem po czym przełożyć do rondla. Posolić i dokładnie wymieszać i wstawić na 5-10 minut do nagrzanego piekarnika.

Zakwas chlebowy

Składniki: czerstwy chleb razowy (ok. 75 g), 5 litrów wody, 150 g żytniej mąki, 15 g drożdży.
Kromki chleba pokroić w kostkę i podsuszyć w piekarniku po czym zasypać 100 g mąki i zalać wrzącą wodą i odstawić na dobę. Osobno rozmieszać 50 g mąki, drożdże i odrobię wody (tak żeby było jak ciasto naleśnikowe) i też odstawić na dobę,. Potem połączyć z rozczynem z chleba i zostawić na 3 dni. Po 3 dniach roztwór przecedzić i przechowywać w ciemnym szkle w chłodnym miejscu.

Łokszyny

Składniki: 10 łyżek mąki ziemniaczanej, 1,5 litra mleka, 2 łyżki cukru pudru, 20 g masła, sól, woda,
Mąkę rozprowadzić w wodzie. Dodać sól i cukier i dokładnie wymieszać. Przygotować cienkie bliny , pokroić je w słomkę i lekko podsuszyć. Gdy podeschnąugotować w wodzie jak makaron. Przełożyć do dużej miski, zalać gorącym mlekiem, dodać masło. Wstawić do piekarnika na 10-15 minut.

Kułaga

Składniki: 2 szklanki mąki gryczanej, 1 szklanka borówek brusznic (czerwone) z zalewy, lub pół szklanki suszonych jabłek, 4 szklanki wody.
Mąkę rozprowadzić taką ilością wody aby miała konsystencje gęstej śmietany. Resztę wody zagotować i zaparzyć nią mąkę. Dokładnie wymieszać i dodać zmielone jabłka lub borówki. Masę odstawić w ciepłe miejsce aby się zakisiła (1-2 dni). Zakiszone ciasto przelać do rondla i gotować ok. 1,5 godziny mieszając tak aby nie przywarło do dna. Podawać na zimno z mlekiem.

Babka ziemniaczana

Składniki: 14 ziemniaków, 15 dkg solonej słoniny, 1 łyżka mąki, 3 cebule, sól,
Ziemniaki zetrzeć na tarce (nie odlewać soku). Drobno pokrojoną słoninę i cebulę podsmażyć na patelni na złoty kolor. Następnie wymieszać z masą, dodać mąkę i sól. Zapiekać w piekarniku.

Kułaga z jagodami

Składniki: 40 dkg czarnych jagód, 80 g miodu, 3 łyżki mąki.
Jagody przebrać, umyć i ugotować. Dodać mąkę rozprowadzoną niewielką ilością wody. Zagotować, następnie dodać miód. Podawać z razowym chlebem lub blinami. Zamiast jagód można użyć malin lub truskawek.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin