scenariusz świat przed.plastyczny.doc

(39 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH.

 

TEMAT: „WOKÓŁ JAJA

 

POJĘCIE: WIELKANOC

 

CEL OGÓLNY :

 

Kształtowanie umiejętności dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 

  1. Znają i potrafią omówić zwyczaje rodzinne w okresie świąt wielkanocnych  (obszar fioletowy)
  2. Czytają proste teksty ze zrozumieniem (obszar pomarańczowy)
  3. Współdziałają z rówieśnikami ( obszar zielony)
  4. Posługują się wyobraźnią twórczą i odtwórczą w wykonywaniu różnych prac plastycznych ( obszar żółty)
  5. Dokonują analizę i syntezę wyrazów ( obszar pomarańczowy)
  6. Oceniają swoją pracę wykonaną indywidualnie( obszar zielony)
  7. Przeliczają liczebnikami głównymi w zakresie dostępnym dzieciom ( obszar pomarańczowy)
  8. Znają zapis graficzny cyfr , liter(obszar pomarańczowy)
  9. Sprawiają sobie i innym radość z pozytywnego zachowania w czasie zabaw ruchowych (obszar żółty)

METODY:

 

Czynna- zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń.

Słowna-  rozmowa, czytanie ,instrukcja

Oglądowa- ilustracje, pokaz

 

FORMA:

·         przez całą grupę

·         w zespołach

·         indywidualnie

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:        

szarfy w 4 kolorach , 4 wielkie jaja w różnych kolorach z napisami imion dzieci, 4 małe jaja z cyframi dla zespołów,2 obrazki do opowiadania, 4 koperty z obrazkami, karty z literami, kaseta z piosenką i muzyką, czerwone i niebieskie kartoniki, pojemniki po jajkach z niespodzianki z wyrazami, cyfry –klocki, plansza z napisem Wielkanoc, karty pracy, glina, długie wykałaczki , klej kredki

PRZEBIEG :

          

I  WSTĘP

Zgromadzenie się na dywanie przed planszą , przeliczcie z ilu liter składa się ten wyraz

                                                                         W-wielki piątek

                                                                          I- indyk

                                                                          E- elegancki ubiór

                                                                          L- lany poniedziałek

                                                                          K- kraszanki

                                                                         A- alleluja

                                                                         N- nastrój świąteczny

                                                                          O- ozdobne jajka

                                                                          C- cukrowy baranek

Rozmowa o zwyczajach wielkanocnych związanych z napisanymi słowami.(W, R 1,2,7)

 

II ZADANIA EDUKACYJNE

·         Dzieci wybierzcie sobie jajko i wyjmijcie z niego kartkę . Przeczytajcie ją i powiedzcie ile ma sylab wasze słowo. Przylepcie je na ogromnym jaju (W ,R 2,5,7)

·         Zabawimy się przy piosence „kłótnia wielkanocna” na zwrotkę dziewczynki łączą koło i drugie łączą chłopcy na refren naśladujecie dźwiękiem i ruchem występujące zwierzęta.( W,E,4,3, 9)

·         Przeczytajcie opowieść kury z pokazywaniem na planszach  (W, E 2,3,4)

 

1 ZADANIA ZESPOŁÓW

 

·         Odnajdźcie swoje imię na wielkim jaju załóżcie szarfę właściwego koloru jak jajko i poszukajcie małego jajka w klasie z cyfrą zespołu (E, R 2,8,)

·         kopertę z cyfrą zespołu weźcie i otwórzcie , nazwijcie to co znajduje się na obrazku, podzielcie na sylaby i cyfrą ilość wskażcie. (W, E, R,2,5,8,3)

·         Z wybranych kart z literami wymyślcie słowo rozpoczynające się na nie i ułóżcie z kartoników czerwonych i niebieskich ten wyraz. (W ,E 5,3)

·         Będziecie kurczątkami na muzykę mówię jaki zespół wstaje i porusza się w rytm muzyki na ciszę siadacie na miejscu (W, E, R 7,4,9)

 

2 ZADANIA INDYWIDUALNE.-

1.       Narysuj w pustym okienku to co przeczytałeś w okienku po lewej stronie

                                                   (W, E 2,4)

2.       Połącz każdy obrazek z literą oznaczającą ostatnią głoską jego i pokoloruj obrazek.                      (W, E 2,5,4)

3.       Z gliny stwórzcie płaskorzeźbę jajka i wyryjcie na niej pierwszą  literę swojego imienia            ( W, E 5,4)

 

III PODSUMOWANIE

 

po każdym wykonaniu zadania :

·         Opowiedzcie czy sprawiły wam zadania trudności(W, R 6,)

·         Zaznaczcie w tabeli wasze spostrzeżenia- kolorem POMARAŃCZOWYM oznacza że zadanie było łatwe a kolorem CZARNYM, że zadanie było trudne.(R,E,6,)

·         Zaznaczcie wykonanie zadania na tablicy przepięciem kwiatka o kolorze stolika przy jakim je wykonałeś.( SAMOOCENA)

          Opracowanie i  przeprowadzenie                                                   Wioletta Rola

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin