Pytania z OCENY ŻYWIENIA- EXAM- 2009
1.Ocena żywienia to interpretacja danych uzyskanych z badań żywieniowych, biochemicznych, antropometrycznych i klinicznych.
2. główne problemy oceny żywienia obejmują dwie grupy zagadnień- racjonalizację żywienia w oparciu o wyniki badań naukowych oraz żywienie w etiopatogenezie chorób cywilizacyjnych.
3. co to są wady żywieniowe i ich podział- wady żywieniowe to nieprawidłowy skład i ilość pożywienia lub jego wykorzystania skutkujące określonymi efektami zdrowotnymi; mogą one mieć charakter pierwotny gdy przyczyna tkwi w ilości i jakości pożywienia, lub wtórny gdy skład pożywienia jest prawidłowy, ale jego wykorzystanie upośledzone wskutek zaburzeń w przyjmowaniu, trawieniu, transporcie, wchłanianiu i wydalaniu.
4. Definicja składowych oceny żywienia spożycie żywności- ilość zwyczajowo spożywanej żywności w ujęciu indywidualnym lub zbiorowym, w przeliczeniu na dzień, względnie w dłuższym kontekście czasowym; sposób żywienia- ile czego, jak często i w jakiej formie człowiek, lub grupa ludzi, spożycia w ujęciu dziennym, tygodniowym lub miesięcznym; stan odżywienia- stan organizmu człowieka wynikający ze zwyczajowego sposobu żywienia(określa on stan zdrowia jednostki).
5.systemy oceny żywienia –przegląd żywieniowy, nadzór żywieniowy, skrining żywieniowy, interwencja żywieniowa.
6.metody doboru próby badawczej
7. co to jest biomarker i typy wskaźnik stanu odżywienia w odniesieniu do spożycia lub metabolizmu składnika pokarmowego.
8. źródła błędów w ocenie żywienia
9. składowe sposobu żywienia- sposób żywienia to uwarunkowane kulturowo i społecznie zachowania człowieka związane z wyborem pożywienia i jego konsumpcją. Składowe: zwyczaj żywieniowy, zachowanie żywieniowe, nawyk żywieniowy.
Dane o sposobie żywienia(zależnie od czasu badania)- retrospektywne: wywiad 24-godzinny, częstotliwość spożycia, półilościowa częstotliwość spożycia, historia żywienia, punktowa; prospektywna: bieżącego notowania, inwentarzowa, wagowa, rejestracyjno-wagowa, chemiczno-analityczna.
Dane o sposobie żywienia(zależne od rodzaju informacji)- jakościowe: metoda Wellnavi, częstotliwości spożycia, punktowe; ilościowe: inwentarzowe, wagowe, rejestracyjno-wagowe, chemiczno-analityczne; jakościowo-ilościowe: wywiad 24-godzinny, historii żywienia, bieżącego notowania, półilościowa częstotliwość spożycia.
Dane o spożyciu żywności: obliczeniowe: bilans żywości, rachunkowa, inwentarzowa; rejestracyjne: rejestracyjna, wagowa; wywiadowcze: wywiad 24-godzinny, historia żywienia, częstotliwość spożycia.
10. podział metod sposobu żywienia: pokarmowe, oceniające spożycie żywności lub składników pokarmowych; medyczne, obejmujące ocenę fizyczną, pomiary rozmiarów i składu ciała oraz biomarkery biochemiczne, funkcjonalne i kliniczne testy stanu odżywienia.
11. wyznaczniki stanu odżywienia podaż żywności, popyt na żywność, rozdział i wykorzystanie żywności.
12. co to jest antropometria żywieniowa- pomiary zmian cech fizycznych i składu ciała człowieka w różnym wieku i przy różnym poziomie żywienia.
13. co obejmują badania antropometryczne- rozmiar ciała, rozwój, skład ciała(zawartość tłuszczu, masa beztłuszczowa).
14. podział metod badań stanu odżywienia antropometryczne, laboratoryjne, medyczne.
15. sposoby wyrażania danych z badań antropometrycznych
16. co obejmują badania laboratoryjne stanu odżywienia- skład ciała, testy statyczne, testy funkcjonalne.
17. metody oceny stanu odżywienia u dzieci
18. jaki materiał biologiczny w ocenie laboratoryjnej- krew(erytrocyty, leukocyty), tk.tłuszczowa, tk.nabłonkowa, wątroba, kości oraz szpik kostny, włosy, paznokcie, mocz, mleko kobiece, ślina, pot.
Lebiod