Prawa dziecka 3 latki.doc

(29 KB) Pobierz
Białystok 19-01-2009

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

 

 

 

TEMAT: „W krainie zabawek” –mam prawo się bawić.

 

CELE:

 

-          zapoznaje się z podstawowym prawem dziecka do zabawy,

-          budzenie i wyzwalanie do spontanicznej radości poprzez zabawę,

 

CELE:

Dziecko:

-          poznaje swoje prawo do zabawy,

-          tworzy kodeks praw dobrej zabawy,

-          pozbywa się lęku, buduje wiarę w siebie,

-          umie odczytać komunikaty niewerbalne oraz je przekazać,

-          przestrzega normy zachowania podczas zabawy zabawkami.

 

METODY:

-          podające: objaśnienia, instrukcje

-          ekspresyjne: zabawy integracyjne, ruchowe

-          praktycznego działania

 

POMOCE:

-          plakat „Prawo do dobrej zabawy”, farby plakatowe, kartki z piktogramami twarzy-emocje, miś, lalka, pajacyk, sylwety stóp, dowolna wesoła muzyka.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      "Powitanie" zabawa integracyjna.

Dzieci w stoją rozsypce na tle muzyki witają się dowolną częścią ciała (palcami rąk, stopami, główkami itp.).

 

1.      Prezentacja wiersza ruchem i mimiką.

 

1

 


Rączki robią klap klap kap

Nóżki robią tup tup tup

Tutaj swoją główkę mam

A na brzuszku sobie gram

 

Tutaj swoje uszka mam

Oczka patrzą tu i ta

Buzia robi am am am

A na nosie sobie gram

2

 


 

2.      „Tajemnicze ślady” –zabawa ruchowo-badawcza

Dzieci wędrują po śladach tajemniczych stóp na dywanie do ukrytych zabawek. Nauczyciel opowiada, że te zabawki są smutne i samotne (ukierunkowuje rozmowę na temat zabaw)

 

3.      „Prawo do dobrej zabawy”- wspólne tworzenie kodeksu w formie plakatu

Dzieci wśród ilustracji wybierają, te, które przestawiają różne formy zabawy. W śród nich znajdują się również ilustracje o charakterze negatywnym. Dzieci wybrane przyklejają na plakat kodeksu

 

4.      Akceptacja kodeksu

Dzieci po kolei odciskają swój palec umoczony w farbie na plakacie praw.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin