Osoba chora.doc

(61 KB) Pobierz
Profil osoby chorej dla potrzeb poradnictwa zdrowotnego

 

 

 

 

Profil osoby chorej dla potrzeb poradnictwa zdrowotnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edyta Szewczyk

Pielęgniarstwo I

Grupa V

 

 

 

 

 

 

 

 

              Poddany badaniem został 35-letni mężczyzna, Pan Adam K. Miejscem zamieszkania Adama K. oraz jego najbliższej rodziny jest miasto o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy osób. Badany poświadcza ukończenie kształcenia na poziomie średnim oraz informuje, iż obecnie jest osobą czynną zawodowo.

 

 

Ogólna ocena stanu zdrowia

 

              Pan Adam K. jest osobą, u której zdiagnozowano następujące jednostki chorobowe: zespół nerczycowy oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. W opinii badanego stan jego zdrowia nie jest zadowalający. W skali dziesięciostopniowej, od 1 do 10 rosnącej od najgorszego do najlepszego swoją sytuację zdrowotną określa w przybliżeniu na 4.

 

§         Badany znajduję się pod stałą opieką poradni nefrologicznej, by po konsultacjach ze specjalistą przeprowadzać odpowiednie badania kontrolne oraz zastosować właściwą terapię leczniczą.

§         Respondent deklaruje stałe przyjmowanie leczniczych środków farmakologicznych oraz pozostanie wolnym od nałogu palenia tytoniu.

§         Body Mass Index - współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach wynosi 26,92 i wskazuje na nadwagę badanego.

§         Współczynnik WHR stanowiący wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka wynosi w przybliżeniu 1,09 i wskazuje na sylwetkę typu „jabłko” oraz występowanie otyłości aneroidalnej.

 

 

Oczekiwania w zakresie edukacji

 

Wyniki badania kwestionariuszem dotyczącym oczekiwań jednostki w zakresie edukacji świadczą, iż Pan Adam K. ma dość duże oczekiwania wobec personelu medycznego.

 

§         W opinii mężczyzny edukacją pacjentów na oddziale zajmować się powinien interdyscyplinarny zespół medyczny, po to by zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę i udzielić informacji dotyczących wielu płaszczyzn życia człowieka.

§         Jako formę edukacji, za najbardziej adekwatne badany uznaje pogadankę indywidualną oraz zapoznanie się z pisemnymi materiałami informacyjnymi np. broszurami dotyczącymi właściwej jednostki chorobowej. Jednocześnie wskazuje na chęć powtórzenia oraz poszerzania wiedzy zdobytej na oddziale po powrocie do środowiska domowego poprzez informacje umieszczone na stronie internetowej.

§         Sądzi, iż w przypadku choroby chciałaby uzyskać informacje w zakresie: podstawowej wiedzy na temat jednostki chorobowej, symptomatologii, jej wpływu na życie prywatne i zawodowe, podjętego leczenia oraz sposobów utrzymania lub poprawy jego stanu zdrowotnego. Uważa, że prawdopodobnie chciałby poznać też konsekwencje i zagrożenia wynikające z choroby w tym zwiększone ryzyko zachorowalności na inne jednostki chorobowe oraz możliwe skutki uboczne występujące po zastosowanej farmakoterapii.

§         Respondent  zapewnia, iż oczekuje wsparcia od najbliższej rodziny. Nie wyklucza również wsparcia ze strony zespołu terapeutycznego, z którym chciałby pozostawać w dobrych stosunkach.

             

 

Kwestionariusz orientacji życiowej SOC – 29

 

Wyniki:

 

SOC: poczucie koherencji               150

 

SOC – 1: poczucie zrozumiałości                41

SOC  - 2: poczucie zaradności               59

SOC – 3: poczucie sensowności               50

 

Interpretacja

 

Ogółem w wyniku badania kwestionariuszem SOC – 29 Pan Adam K. otrzymała  150 punktów. Wynik klasyfikuje się do wyników na poziomie przeciętnym, choć zbliżonym do wysokiego, co oznacza iż badany prawdopodobnie ma tendencje do prowadzenia prozdrowotnego stylu życia. Korelacje pomiędzy wynikami poszczególnych składowych kwestionariusza są następujące. Na wysokim poziomie z wynikiem 59 pkt. oraz 50 pkt. klasyfikują się poczucia zaradności oraz sensowności, zaś poczucie zrozumiałości, z najniższym wynikiem, to jest 41 pkt. na poziomie przeciętnym.

 

Na podstawie uzyskanych wyników można wyciągnąć następujące wnioski.

Badany najprawdopodobniej:

§         nie postrzega siebie oraz wszystkich bodźców napływających ze środowiska zewnętrznego jako w pełni uporządkowanych, jasnych i zrozumiałych

§         sądzi, iż nie wszystkie wydarzenia w jego życiu są przewidywalne

§         uznaje życie za sensowne, jest dobrej myśli, ma pozytywne nastawienie, nie obawia się przyszłości,  nie postrzega siebie jako ofiary nadchodzących zdarzeń i osoby bezradnej

§         uważa, że wydarzenia, które będą miały miejsce w przyszłości nawet jeśli nie będą dla niego przewidywalne i w pełni zrozumiałe, bez względu na to czy pożądane czy też nie będą dla niego problemem i że istnieje wysokie prawdopodobieństwo pomyślnego rozwoju wydarzeń, a w najgorszym wypadku konsekwencje niepomyślnych zdarzeń będą możliwe do zniesienia

§         uważa, że w przypadku trudności w jej otoczeniu dostępne są wystarczające do sprostania wymaganiom zasoby, sądzi iż w gronie jego bliskich znajdują się osoby, którym ufa i ma pewność, że udzielą mu wsparcia oraz będą potrafili udzielić niezbędnej pomocy.

§         ma wysoką motywację do działania, uznaje przeciwieństwa losu za wyzwania; uważa, że przeciwstawienie się problemom wymaga i co ważniejsze są warte zainwestowania wysiłku, zaangażowania emocjonalnego i poświęcenia.

             

 

Skala Uogólnionej Własnej Skuteczności GSES

Wyniki

PWS:   33

STEN:  8

 

 

 

Interpretacja

 

Uzyskanie przez osobę poddaną badaniu wysokiego, jak w przypadku Pana Adama K. wskazuje iż, poczucie własnej skuteczności postrzegane jest przez badanego na wysokim poziomie.

Poczucie własnej skuteczności oparte jest na obserwacji podejmowanych działań oraz ich wyników i na zasadzie sprzężenia zwrotnego osiąganie sukcesów oraz pomyślne rozwiązywanie problemów wzmacnia poczucie własnej skuteczności. Może zatem, przypuszczać, iż badany:

§         niejednokrotnie znalazł się w sytuacji trudnej i wykorzystując dostępne zasoby osiągnął zamierzony cel

§         należy do grona osób z głęboka wiarą we własne kompetencje oraz wysoką motywacją do działania

§         nie czuje się bezradny, a podejmowane przez niego działania dzięki efektywnej realizacji wiążą się z pozytywnymi osiągnięciami

§         znajduje się obecnie w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej

§         prowadzi prozdrowotny styl życia oraz w dużej mierze potrafi sobie radzić ze stresem i walczyć z negatywnymi skutkami obciążeń życiowych.

 

 

Wielowymiarowa skala umiejscowienia kontroli zdrowia – MHLC

 

Wyniki

 

W: kontrola nad własnym zdrowiem zależy ode mnie                                                                      25

I:              zdrowie jest wynikiem oddziaływania innych zwłaszcza personelu medycznego               15

P:               o stanie zdrowia decyduje przypadek czy inne czynniki zewnętrzne                                           24

 

Interpretacja

 

Analizując wyniki kwestionariusza MHLC można przypuszczać, iż respondent

§         prezentuje mieszany typ umiejscowienia kontroli zdrowia.

§         uważa, że wpływ na jej zdrowie mają głównie jego zachowania oraz sytuacje losowe

§         uważa, że osoby z jego otoczenia w najmniej znaczący sposób decydują o jego sytuacji zdrowotnej

§         częściowo czuje się odpowiedzialny za siebie, wie, że na pewne aspekty zdrowotne ma wpływ i wiele zależy od jego wysiłku i podejmowanych działań

§         sądzi jednak, iż w jego życiu maja miejsce sytuacje, które są niezależne od jego celowych i świadomych działań i decyduje o tym wyłącznie przeznaczenie

 

 

DS – 14

 

Wyniki

 

NE: negatywna emocjonalność - 8

HS: hamowanie społeczne        - 9

 

 

Interpretacja

 

Interpretując wyniki badania możemy stwierdzić, że Pan Adam K. nie należy do grona osób o typie osobowości D, jako że oba wyniki nie przekraczają 10 pkt. Nie występuje u niego zatem podwyższone ryzyko występowania chorób naczyniowo – sercowych oraz schorzeń psychicznych, w tym depresji.

 

 

Kwestionariusz ogólnego stanu zdrowia – GHQ 28

 

Wyniki

 

SUMA: 31

STEN:   8

 

A: symptomy somatyczne                             12

B: niepokój, bezsenność                             5

C: zaburzenia funkcjonowania              12

D: symptomy depresji                            2             

 

Interpretacja

Badany otrzymał w wyniku badania 31 pkt, czemu odpowiada 8 sten, czyli wynik na poziomie wysokim. Najwyższe wyniki odnajdujemy w skalach A oraz C, co oznacza, że osoba badana sygnalizuje w głównej mierze dolegliwości somatyczne oraz zaburzenia funkcjonowania, prawdopodobnie wynikające ze stanu chorobowego. U pana Adama K. występuje wysokie poczucie choroby, a uzyskany wynik świadczy o problemach psychologicznych. Symptomów depresji u respondenta praktycznie nie dostrzegamy.

 

 

Kwestionariusz do badania zachowań zdrowotnych – IZZ

 

Wyniki

 

ZZ:              93

STEN:              7

 

PN: prawidłowe nawyki żywieniowe                   3,00

ZP: zachowania profilaktyczne                            4,66

PN: pozytywne nastawienie psychiczne              4,00             

PZ: praktyki zawodowe                                          3,83

 

Interpretacja

 

Pan Adam K. otrzymał w wyniku badania kwestionariuszem IZZ 93 pkt., czemu odpowiada 7 sten. Wynik ten świadczy o wysokich zachowaniach zdrowotnych. Zdecydowanie najniższy wynik badany uzyskał w skali oceniającej prawidłowe nawyki żywieniowe. Na podstawie badania można wnioskować, iż Pan Adam K.:

§         stara się prowadzić prozdrowotny styl życia, jednak nie jest konsekwentny i nie zawsze stosuje się do zasad zdrowego stylu życia

§         jest pozytywnie nastawiony do życia

§         stara się zadbać o odpowiednią ilość snu, unika negatywnych emocji, dzięki czemu  jego kondycja psychiczna klasyfikuje się na poziomie dobrym

§         dba o to by jego życie rodzinne i towarzyskie było uregulowane

§         stara się wprowadzać działania profilaktyczne do swojego życia; ma jedynie problem z systematycznym poddawaniem się badaniom kontrolnym

§         mimo wysokiego stopnia świadomości w zakresie zdrowego stylu życia i wpływu własnej osoby na stan zdrowia nie ma wyrobionych prawidłowych nawyków żywieniowych

 

 

Skala AIS

 

Wyniki

 

AKC: 21

 

Interpretacja

 

Badany prawdopodobnie:

§         nie akceptuje w pełni swej choroby, jego akceptacja choroby klasyfikuje się na poziomie średnim

§         odczuwa ograniczenia i trudności narzucone przez chorobę

§         nie podchodzi do choroby w sposób w pełni racjonalny, a jego postawa do choroby nie jest w pełni adekwatna

§         prawdopodobnie nie jest w stanie pogodzić się ze swoją chorobą

 

 

Skala stanu somatycznego

 

Wyniki

 

6 punktów

 

Interpretacja

 

W skali stanu somatycznego badany uzyskał 6 punktów. Świadczy to o występowaniu u niego dolegliwości somatycznych wynikających z choroby, jednocześnie występowaniu tendencji do zamiany objawów somatycznych na dolegliwości psychiczne. 

 

 

Wyniki wszystkich przeprowadzonych ankiet są logiczne i wykazują spójność. Nie występują nieprawidłowości pomiędzy poszczególnymi kwestionariuszami

 

Pan Adam K. ma przeciętny poziom poczucia koherencji co zgodnie z teorią Antonovsky'ego powinno choć w pewnym stopniu odzwierciedlać się w zachowaniach prozdrowotnych badanego. Analizując kwestionariusz do oceny poczucia koherencji dostrzegamy, iż jedynym wynikiem na poziomie przeciętnym jest poczucie zrozumiałości. Może to wynikać z  jego obecnej sytuacji – sytuacji życiowej zmienionej przez chorobę. Jako, że jest młodym człowiekiem i już w chwili już na chwilę obecną zdaje sobie sprawę, iż jest chorym przewlekle, ma prawo odczuwać brak pełnego zrozumienia wobec zdarzeń mających miejsce w jego życiu. Potwierdzają to również wyniki badania umiejscowienia kontroli zdrowia. Respondent prawie jednakową wartość przyznaje własnemu sprawstwu oraz wpływu przeznaczenia i losu na jego sytuację zdrowotną. Pozytywne ze strony badanego jest choć częściowe wewnętrzne umiejscowienie kontroli zdrowia. Jest on świadomy istotności własnego wpływu na sytuację zdrowotną, co pozwoli pielęgniarce przekonać chorego do podejmowania określonych działań celem utrzymania i poprawy jego zdrowia.

 

Poczucie zaradności i sensowności w badaniu kwestionariuszem SOC oraz poczucie własnej skuteczności badanego znajduje się na wysokim poziomie. Jest osobą pewną siebie, potrafiącą wykorzystać dostępne zasoby i podjąć odpowiednie działania, wymagające wysiłku, aby pokonać przeciwności losu i osiągnąć zamierzony cel. Prezentowanie tak pozytywnej postawy do życia ma wpływ na kondycje psychiczną oraz warunkuje wysoką odporność na choroby somatyczne i stres. Jednak analizując wyniki kwestionariusza GHQ-28 zauważamy, iż zasadniczymi problemami zdrowotnymi pana Adama K. są dolegliwości somatyczne oraz zaburzenia funkcjonowania. Dolegliwości somatyczne potwierdzają zarówno badanie skala do oceny stanu somatycznego, jak i sam pacjent. W wywiadzie podkreśla, że jest w ostatnim czasie jest znacznie bardziej osłabiony, charakteryzuje go wzmożona męczliwość, co ma istotny wpływ na jego właściwe funkcjonowanie.

 

Poddając analizie kwestionariusz DS-14 możemy wywnioskować, iż pan Adam K. nie posiada osobowości typu D. Nie należy więc do osób podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych oraz zaburzeń psychicznych począwszy od ciągłego pesymizmu, lęku, rozdrażnienia aż po stany depresyjne. Jest to bardzo ważne w przypadku respondenta, gdyż występują u niego tendencje do przekładania się dolegliwości somatycznych na objawy ze  strony układu psychicznego. Obecnie mimo niezbyt wysokiego poziomu akceptacji własnej choroby potwierdzonego skalą AIS u chorego nie występują symptomy depresji.

 

Prawdopodobnie respondent wie jakie korzyści płyną z zastosowania się do zasad zdrowego trybu życia oraz wprowadza do życia swojego oraz rodziny działania profilaktyczne. Jest osobą żądna wiedzy, w przypadku choroby chce być świadomym swojej choroby pacjentem.

 

Zasadniczym problemem badanego są dolegliwości somatyczne wynikające z choroby utrudniając mu prawidłowe funkcjonowanie. Nie oznacza to, iż chory nie podejmuje już żadnych działań. Jest aktywny zawodowo oraz stara się mimo wszystko dbać o swoją kondycje fizyczną. Ponadto u respondenta mamy do czynienia z brakiem kontroli spożywanych posiłków. Jest to istotny problem, jako że jednostki chorobowe, jakie u niego zdiagnozowano wymagają wprowadzenia leczenia dietetycznego, w tym pewnych zaostrzeń i ograniczeń. Głównym obszarem edukacji powinna być zaś dieta oraz sposoby radzenia sobie z objawami choroby. W przypadku pana Adama K. pielęgniarka powinna:

§         ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin