SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH-zwiastuny wiosny.docx

(18 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

Data: 26.03.2010

Prowadzący: Magdalena Malinowska

Temat: Witaj wiosno!

Zagadnienia programowe: Kolory wiosny.

 

Główny cel wychowania:

Uczeń dostrzega zmiany w przyrodzie związane ze zmienianiem się pór roku, wzbogaca wiedzę o otaczającym go świecie. Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach, wywiązuje się z powierzonych mu zadań, doskonali umiejętność pracy w grupie.

Cele operacyjne:

-        Uczeń systematyzuje swoje wiadomości o zmianach następujących w przyrodzie wraz z nastaniem wiosny,

-        Uczeń wymienia zwiastuny wiosny,

-        Uczeń rozpoznaje na ilustracjach rośliny i ptaki zwiastujące wiosnę,

-        Uczeń rozwiązuje szaradę i krzyżówkę,

-        Uczeń wykonuje pracę plastyczną metodą origami pod kierunkiem nauczyciela,

-        Uczeń doskonali zdolności manualne i estetyczne,

-        Uczeń dba o porządek na swoim stanowisku pracy.

Formy:

-        Organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

-        Przedmiotowa: poznawcza, zabawowa, plastyczna.

Metody:

-        Wpływu osobistego,

-        Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, problemowa, pracy w grupie, samowychowanie: samoocena, samokontrola.

Środki realizacji:

-        Układanie puzzli — odczytywanie tematu zajęć,

-        Rozpoznawanie prawdziwych informacji — usystematyzowanie wiadomości o wiośnie,

-        Kolorowanie ilustracji,

-        Rozwiązywanie krzyżówki,

-        Wykonanie pracy metoda origami.

Pomoce:

Elementy puzzli, tabelka z informacjami o wiośnie, ilustracje wiosennych kwiatów i ptaków, kolorowanka, krzyżówka, kwadraty do wykonania pracy metodą origami.

Literatura:

Rojewska J.: „Grupa bawi się i pracuje”, Wrocław 2000 r.

Piotrowska D.: „ABC sześciolatka. Przyroda. Zdrowie. Komunikacja”, wyd. WSiP, Warszawa 1999 r.

Jach M.: „Rok w przedszkolu. Scenariusze w oparciu o system ks. Jana Bosko”, wyd. Żak, Warszawa 1997 r.

Dziamska D.: „Cuda w papierowym ogrodzie”, wyd. MAG, Poznań 1999 r.

Czasopismo Supełkowe łamigłówki nr 2/2003.


Przebieg zajęć:

  1. Zabawa integrująca grupę: „Zabawa na przerwę w muzyce” (własna modyfikacja) — uczniowie chodzą po sali w takt muzyki, gdy muzyka milknie uczniowie dobierają się w grupy i wykonują polecenie nauczyciela.
  2. Puzzle — dzieci, w parach, układają ilustracje i odczytują temat zajęć „Witaj wiosno” (zał. 1).
  3. Usystematyzowanie wiadomości na temat wiosny — dzieci dokonują wyboru prawidłowych informacji o wiośnie (zał. 2).
  4. Wiosenne kwiaty — przedstawienie dzieciom ilustracji kwiatów wiosennych, krótka charakterystyka.
  5. Rozpoznanie kwiatów na ilustracjach, kolorowanka (zał. 3).
  6. Krzyżówka — dzieci rozwiązują krzyżówkę i odczytują hasło „Witamy ptaki” (zał. 4).
  7. Rozpoznanie na ilustracjach ptaków przylatujących z cieplejszych krain, krótka charakterystyka.
  8. Wykonanie, pod kierunkiem nauczyciela papierowego modelu przebiśniegu (origami płaskie z kwadratu — zał. 5).

 

                            Opracowała:

                            Magdalena Malinowska

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin