Anatmonia1.doc

(193 KB) Pobierz
Połączenia miednicy



Połączenia miednicy

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staw krzyżowo- biodrowy. Powierzchnie stawowe. Uchowata powierzchnia stawowa bocznej części kości krzyżowej. Uchowata powierzchnia stawowa trzonu kości biodrowej. Powierzchnia stawowa kości krzyzowej pokryta jest chrząstką szklistą i tylko powierzchowna warstwa chrząstkowa ma budowę włóknistą. Powierzchnia stawowa kości biodrowej pokryta jest chrząstką włóknistą. Torebka stawowa jest krótka i silnie napięta, jama stawowa ma charakter wąskiej szczeliny. Wzmocnienia:

à Więzadło biodrowo- lędźwiowe (19) zaczyna się na wyrostkach poprzecznych IV i V kręgu lędźwiowego lędźwiowego dochodzi dwoma pasmami do grzebienia kości biodrowej i do podstawy kości krzyżowej.

à Więzadło krzyżowo- biodrowe brzuszne i grzbietowe (__ i __); występują na przedniej i tylnej stronie stawu w postaci pasm poprzecznych i skośnych łączących kość biodrową z kością krzyżową, przy czym więzadła grzbietowe są silniej rozwinięte od brzusznych.

à Więzadła krzyżowo- biodrowe międzykostne (22); przykryte przez więzadła krzyżowo- biodrowe grzbietowe i zrośnięte z nimi, przebiegają jako krótkie, mocne pasma pomiędzy guzowatością krzyżową a biodrową.

à Więzadło krzyżowo- guzowe (16); zaczyna się długim przyczepem, ciągnącym się od dwóch górnych kręgów guzicznych wzdłuż bocznej krawędzi kości krzyżowej aż do kolca biodrowego tylnego górnego, górnego kończy się na guzie kulszowym. Część włókien tego więzadła biegnie dalej ku przodowi wzdłuż przyśrodkowego brzegu gałęzi kości kulszowej jako wyrostek sierpowaty.

à Więzadło krzyżowo- kolcowe (26); zaczyna się na górnych kręgach guzicznych i na krawędzi bocznej dolnej części kości krzyżowej, a kończy się na kolcu kulszowym. Oba te więzadła uzupełniają wcięcia kulszowe kości miedniczej, przekształcając je w otwory- kulszowy większy(4) i mniejszy(3).

                            Możliwości ruchowe stawu krzyżowo- biodrowego są nieliczne.

 

Spojenie łonowe. Tworzą zwrócone do siebie owalne powierzchnie kości łonowych, między którymi znajduje się krążek międzyłonowy. W krążku tym, mającym na przekroju poprzecznym kształt trójkąta zwróconego podstawą ku przodowi, znajduje się czasami jama stawowa. Wzmocnienia:

              à Więzadło łonowe łukowe (13); znajduje się na dolnym brzegu spojenia.

              à Więzadło łonowe górne przebiega na górnym brzegu spojenia.

 

              Do pasm wiezadłowych, występujących na miednicy, zalicza się ponadto błonę zasłonową i więzadło pachwinowe>

              à Bona zasłonowa wypełnia otwór zapłoniony.

              à Więzadło pachwinowe (1) powstaje na ścięgnach włókien bocznych mięśni brzucha i biegnie od kolca biodrowego przednio górnego do guzka łonowego. Przy końcu przyśrodkowym odchodzi od więzadła pachwinowego część włókien, które jako więzadło rozstępowi przyczepiają się do grzebienia kości łonowej.

 

 

 

 

 

www.zeroart1987.blog.onet.pl

tekst: „zarys anatomii człowieka” A. Krechwiecki PZWL 1987

schematy: źródło nieznane

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin