Dekorowanie tortów.doc

(32 KB) Pobierz
Dekorowanie tortów

Dekorowanie tortów

 

Upieczone i ostudzone ciasto przekroić się na 2 – 3 krążki, zależnie od wysokości tortu. Można to robić dwoma sposobami, przy pomocy długiego noża lub mocnej nici (ewentualnie żyłki).

Drugi sposób jest dobry dla osób, które obawiają się o krzywe przycięcie ciasta przy pomocy noża. Aby przeciąć ciasto nicią należy najpierw wykonać ostrym nożem płytkie nacięcie dookoła boku ciasta tortowego a następnie włożyć w nie żyłkę (nić) i powoli zaciągając pętlę przeciąć  ciasto.

 

Otrzymane krążki ciasta skropić obficie syropem, ponczem lub rumem w celu uzyskania dostatecznej wilgotności i lepszego połączenia z masą. Po dokładnym nasączeniu krążki smarować równo masą i składać razem, tak aby spód ciasta stanowił wierzch tortu.
Następnie lekko przycisnąć tort w celu wyrównania, wygładzić jego boki, zapełniając nierówności masą i pozostałymi okruszkami.
Przy składaniu tortu krążki przenosić na dwóch skrzyżowanych, szerokich, długich nożach.

Tak otrzymaną bazę tortu należy oczywiście udekorować. Robi się to na wiele sposobów.

 

Dekoracja klasyczna

Tort posmarować po bokach i wierzchu masą (przy przekładaniu trzeba zostawić część masy do dekoracji). Należy wykonać to bardzo starannie, wygładzając powierzchnię. Boki tortu najlepiej obsypać bardzo drobno rozkruszonymi herbatnikami lub orzechami. Do obsypywania boków można wykorzystać również kokos, białe lub uprażone płatki migdałów, posiekane migdały, wiórki czekoladowe, croccant.
Wierzch tortu udekorować pozostałą masą wyciskaną ze specjalnej szprycy lub papierowego rożka.

Dodatkowymi elementami dekoracji tortu mogą być:

·         orzechy, połówki lub drobno posiekane do posypywania

·         obrane migdały

·         suszone owoce

·         gotowe ozdoby czekoladowe (listki, kwiatuszki, ziarenka kawowe, literki, posypka)

·         gotowe ozdoby cukrowe (kwiaty, listki)

·         różne kolorowe posypki

·         owoce kandyzowane

·         kokos

·         płatki migdałowe

·         czekoladowe ruloniki (Roztopić czekoladę w kąpieli wodnej – mały garnek z pokruszoną czekoladą włożyć do większego z gorąca wodą, rozsmarować cieniutko czekoladę na marmurowej deseczce ewentualnie na dużym płaskim talerzu i ostudzić. Jak czekolada zastygnie, zdzierać ją płaską packą albo tępym nożem, trzymając ją prawie płasko. W ten sposób powstają ruloniki.)

·         groszek ptysiowy

·         małe bezy

Kakaowa dekoracja

Wierzch tortu można również posypać kakao, tworząc w ten sposób dowolne wzory a nawet napisy. Potrzebny jest do tego szablon, najlepiej wycięty z tektury.

Galaretka

Ładną dekoracje tortu można wykonać wykorzystując świeże owoce i galaretki owocowe. W tym przypadku warto skorzystać z metalowych obręczy do tortów, które pozwolą na utrzymanie galaretki na wierzchu. W celu wykonania takiej dekoracji należy założyć obręcz na udekorowany po bokach dowolna posypką tort, ułożyć owoce i zalać je tężejąca galaretką.

Polewa lub lukier

Przełożony masą tort połać dowolną polewą lub lukrem.
Wykorzystując lukier najpierw polać tort lukrem i rozprowadzić go po wierzchu i bokach szerokim nożem. Po zastygnięciu powinno się polukrować tort drugi raz rzadszym lukrem, aby sam spłynął. Lukier rozprowadza się wtedy przez poruszanie tortu.
Korzystając z lukru w różnych kolorach można wykonać na wierzchu tortu napisy lub dowolne wzory.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin