Ta
DIAGNOSTYKA
wtorek, 13 grudnia 2011
Mioglobina- wartość referencyjna 0-2mg/l na 24h.
Przy wyższym stężeniu obserwujemy barwę ciemnobrązowa a w moczu mogą pojawić się wałeczki mioglobinowe. Mioglobina może pojawić się fizjologicznie po wysiłku a patologicznie przy mięśniochwacie. Mioglobina powstaje w wyniku uszkodzenia Komorek mięśniowych.
Mocznik- 10 do 30g/24h. azot mocznika 5-14g/24h. Zwiększenie wydalania mocznika może nastąpić pooperacyjnie a zmniejszenie w zaburzeniach funkcjach nerek i zaburzenia wątroby.
Temat: Badanie osadu w moczu.
W osadzie moczu można wyróżnić składniki upostaciowione i nieupostaciowione.
1.Elementy upostaciowane- nabłonki Np. nabłonki kanalików nerkowych. Przyczyna ich pojawienia się: kłębuszkowe zapalenie nerek, zwyrodnienie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Nabłonki dróg moczowych. Przyczyna: zapalenia pęcherza moczowego, (charakterystyczne komórki okrągłe i wielokątne). Zapalenie miedniczek nerkowych (charakterystyczne nabłonki ogoniaste).
-Wałeczki: w moczu mogą występować dwa rodzaje wałeczków (właściwe inaczej nazywane nerkowe) do których należą wałeczki szkliste, nabłonkowe ziarniste woskowe z krwinek szkliste i barwnikowe
-rzekome wałeczki z soli bakterii śluzu.
-Elementy morfotyczne krwi krwinki białe prawidłowo może być kilka w polu widzenia (sporadycznie) więcej może być w stanach patologicznych –zapaleniach nerek i dróg moczowych.
Krwinki czerwone- w osadzie moczu prawidłowego mogą występować pojedynczo i powinny być świeże większa ich liczba świadczy o uszkodzeniu układu moczowego. A ich stopień świeżości wskazuje (ilość hemoglobiny) wskazuje na miejsce z którego przedostaje się one do moczu a także na czas przebywania w drogach moczowych (krwinki w moczu mogą mieć zmieniony kształt ponieważ jest inne pH moczu).
Inne upostaciowane składniki moczu to : bakterie, grzyby, pasożyty plemniki.
2.Elementy nieupostaciowane- kryształy (inne powstają w moczu kwaśnym inne w zasadowym). W moczu o odczynie kwaśnym krystalizują: szczawian wapnia. Fizjologicznie może się pojawić u wszystkich gatunków w śladowych ilościach. Patologiczne zwiększenie jego ilości może występować w cukrzycy w przewlekłych zapaleniach nerek. Niektórych chorobach układu nerwowego. Mogą one tez występować przy zatruciu glikolem i roślinami liliowatymi.
Kwas moczowy-jest normalnym składnikiem moczu zwierząt mięsożernych. Normalny składnik moczu zwierząt mięsożernych u roślinożernych mogą występować w przebiegu ciężkiej niewydolności nerek i głodzeniu (są to jedyne kryształy które są rozpuszczalne w 60 stopniach Celsjusza).
Tyrozyna, cystyna i leucyna są to aminokwasy. Pojawienie się kryształów cystyny i tyrozyny może świadczyć i uszkodzeniu wątroby. A tylko cystynowe nie powinny być diagnozowane ( u jamników jest wrodzone wystepowanie kamieni cystynowych).
Kryształy w moczu o odczynie obojętnym:
-zazwyczaj krystalizują takie same składniki jak w moczu o odczynie kwaśnym.
Kryształy w moczu o odczynie zasadowym:
-Fosforan amonowo-magnezowy pojawia się w moczu w przebiegu zapalenia miedniczek nerkowych lub zapaleniach pęcherza moczowego
-węglan wapnia- jest stałym składnikiem moczu zwierząt roślinożernych.
Brak węglanu wapnia u zwierząt w moczu jest charakterystyczny w przypadku chorób przebiegających z gorączką, chorób zakaźnych, zapaleniu nerek i ochwatu. Natomiast pojawienie się węglanu wapnia u zwierząt mięsożernych towarzyszy chorobom pęcherza i miedniczek nerkowych.
-Fosforany wapnia i magnezu: występują w zwiększonych ilościach w przebiegu nieżytowego zapalenia pęcherza moczowego i zaburzeń metabolizmu wapnia i fosforu.
Inne upostaciowione składniki osadu moczu:
-cholesterol (rzadko występujący) charakterystyczne płytki (pojawia się w tłuszczowym zwyrodnieniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych)
-bilirubina: kryształy bilirubiny mogą występować w moczu podczas przebiegu niektórych chorób wątroby
-tłuszcz: w postaci kulek, pojawia się w niedoczynności tarczycy, cukrzycy, otłuszczeniu lub przekarmieniu nasilonym białkomoczu.
Profile narządowe badań
Grupują oznaczenia charakterystyczne dla sprawdzania sprawności danych narządów i układów.
Badania te obejmują:
-badania produktu, czyli substancji wytwarzanej
-efektu (krwi)
tech_wet