Sklepy i ich rodzaje.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

 

 

Temat: Sklepy i ich rodzaje.

 

Cele ogólne:

·         Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami sklepów;

·         Wzbogacenie słownika dzieci;

 

Cele operacyjne:

·        Dziecko potrafi wymienić różne rodzaje sklepów;

·        Wie, jakie towary są w supermarkecie;

·        Wie, jaka różnica jest między zwykłym sklepem a supermarketem;

·        Potrafi powiedzieć z czego robi się różne produkty.

 

Metody pracy:

·         Aktywizujące

·         Czynna

·         Słowna: rozmowa, objaśnienie

·         Oglądowa: pokaz

 

Formy pracy:

·         indywidualna;

·         grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

·         Duża ilustracja supermarketu i różnych rodzajów sklepów;

·         Sylwety towarów;

·         Różne produkty wycięte z kolorowych gazet, klej.

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Sklepy – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego z wykorzystaniem ilustracji różnych sklepów. Omówienie sklepów, o których mowa w wierszu.

 

Sklepy

Napis nad sklepem: OBUWIE, a wyżej bucik z neonu.

Ile w tym sklepie towaru, ile tu różnych fasonów!

Buciki muszą b mocne, muszą być także wygodne.

- Kup mi tatusiu buciki mocne, wygodne i modne. (obuwniczy)

 

Każdy tu przybywa po owoce i warzywa.

Rumienią się jabłka, gruszki, zieleni się liść pietruszki,

leżą  pory, pomidory, a obok nich arbuz spory.

Tej zieleni i czerwieni najwięcej jest na jesieni. (warzywniak)

 

MATERIALY PISMIENNE - taki szyld lśni nad drzwiami.

W sklepie tym są zeszyty i pudelka z kredkami.

Bloki, farby i tusze, długopisy, ołówki...

Tutaj chętnie wydamy, oszczędzone złotówki... (papierniczy)

 

KWIACIARNIA - chyba o tym wiecie -

to najpiękniejszy sklep na świecie!

Kiedy tu wchodzę, oczy mrużę

- Haneczko, kup w kwiaciarni różę!

 

PRZYBORY ELEKTRYCZNE - sklep to ciekawy niezwykle.

W tym sklepie wszystko lśni ślicznie: szkło, porcelana i nikle.

Tu lampa, a tam odkurzacz, rząd pralek lśni pod ścianami...

Lodówka (ach, jaka duża!) można tu stać godzinami. (AGD)

 

Spożywczy SAM, do tego sklepu chodzę sam

po chleb, po mleko. Sklep ten jest niedaleko

W spożywczym SAM-ie kupię masło mamie.

Bez kłopotu przyniosę puszkę kompotu.

Chociaż tu ludzi dużo, wszyscy się sami obsłużą. (supermarket)

 

Pod szyldem ZABAWKI kolorowy światek.

Wiecie kto tu mieszkał? Mały Miś Uszatek!

Mieszka tutaj jeszcze 100 zabawek innych.

Czekają na gwiazdkę i na imieniny. (zabawkowy)

 

  1. W supermarkecie rozmowa z dziećmi o różnicy między supermarketem a sklepami z wiersza z wykorzystaniem dużej ilustracji. Omówienie sposobu kupowania. Na tablicy są również obrazki różnych  produktów. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie towaru na odpowiednie działy: spożywczy, drogeria, konfekcja, obuwie, papierniczy, zabawkowy. Proponowane obrazy: ser, mleko, rogal, sandały, tulipany, zmywarka, telewizor, pantofle, bluza, pasek, torba, farby, blok rysunkowy, gumka, bajki, malowanki, itp.

 

  1. Idziemy na zakupy. Wykonanie koszyków z zakupami. Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi koszami na zakupy oraz mnóstwo różnych obrazków z produktami wyciętych z kolorowych gazet. Wybierają sobie produkty i naklejają je do swojego kosza na zakupy.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin