Lista 2 zad Informat 08-09.doc

(25 KB) Pobierz
RUCH

ZADANIA Z FIZYKI  ( L-2)

 

Zad. 1. Ciało rusza z miejsca ze stałym przyspieszeniem 3m/s2 i porusza się 4s. Jaka jest średnia prędkość ciała w tym ruchu?

Zad. 2. Pociąg jedzie z prędkością 72km/h.  Po włączeniu hamulców można go zatrzymać  w ciągu t = 2min. Zakładając, że ruch pociągu podczas hamowania jest jednostajnie opóźniony, obliczyć w jakiej odległości przed stacją należy uruchomić hamulce

Zad. 3 Ciało puszczono swobodnie w próżni z wysokości  h. Oblicz jego prędkość średnią podczas spadania.

Zad. 4. Jaką drogę przebyło ciało jeżeli w czasie t poruszało się z prędkością v   a następnie w  czasie o połowę krótszym z prędkością 3-razy większą?

Zad. 5. Czas  wjeżdzania windy na wieżę telewizyjną o wysokości h = 322m wynosi 60s. Pierwszą część drogi winda przebywa ze stałym przyspieszeniem do osiągnięcia prędkości v=7m/s. Drugą część drogi przebywa ruchem jednostajnym, a trzecią ruchem jednostajnie opóźnionym.Obliczyć przyspieszenie, z jakim winda rusza z miejsca przyjmując, że jest ono co do wartości bezwzględnej równe opóźnieniu podczas hamowania.

Zad. 6. Narysować wykresy przyspieszenia prędkości i drogi w funkcji czasu dla ruchu jednostajnie opóźnionegoi opisać te wykresy odpowiednimi równaniami.

Zad. 7.  W ciągu pierwszej połowy czasu swego ruchu samochód jechał z prędkością 80km/h, a w ciągu drugiej połowy czasu z prędkością 40km/h. Jaka była średnia prędkość ruchu samochodu?

Zad. 8.  Pierwszą połowę drogi samochód przejechał z prędkością 80km/h, a drugą połowę drogi z prędkością 40km/h. Jaka była średnia prędkość ruchu samochodu?

Zad. 9. Ciało poruszające się ruchem jednostajnie przyspieszonym bez prędkości początkowej przebywa w drugiej kolejnej sekundzie od rozpoczęcia ruchu drogę 3m. Oblicz ile wynosi przyspieszenie w tym ruchu.

Zad. 10. Porównaj średnie prędkości spadania swobodnego ciała z wysokości h odpowiednio na Księżycu i na  Ziemi przy zaniedbaniu wszelkich oporów.

Zad. 11. Łódka płynie po rzece z miejscowości A do B i z powrotem. Prędkość łódki względem wody wynosi v1,  a prędkość wody względem brzegów  v2. Ile wynosi średnia prędkość łódki względem brzegów?

Zad.12. Zależność drogi s przebytej przez ciało od czasu t podaje równanie s =At3+Bt2+Ct+D, gdzie A, B, C, D to parametry ruchu równe odpowiednio: 2m/s3, 1m/s2, 3m/s, 4m. Znaleźć zależność prędkości i przyspieszenia od czasu w tym ruchu. Określ wartość drogi, prędkości i przyspieszenia w tym ruchu po upływie 2s od rozpoczęcia ruchu.

Zad. 13. Odrzutowiec musi osiągnąć prędkość 360km/h na pasie startowym, aby wzbić się w powietrze. Przyjmując stałe przyspieszenie i długość pasa startowego równą 1,8 km, oblicz jakie najmniejsze przyspieszenie (od momentu, gdy odrzutowiec znajduje się w stanie spoczynku) jest konieczne?

Zad. 14. Do badania wpływu dużych przyspieszeń na organizm człowieka stosowane są specjalne sanie o napędzie rakietowym. Jadąc po prostoliniowym torze sanie takie mogą osiągnąć prędkość 1600km/h  wczasie 1,8 s od chwili startu. (a) Założyć należy, że przyspieszenie sań jest stałe i porównać jego wartość z wartością przyspieszenia ziemskiego g. (b) Jaką odległość przebędą sanie w omawianym czasie?

Zad.15. Rakieta porusza się w próżni ze stałym przyspieszeniem równym 9,8 m/s2. (a) Po jakim czasie osiągnie ona prędkość równą 1/10 prędkości światła, jeżeli w chwili początkowej znajdowała się w spoczynku? (b) Jaką odległość przebędzie rakieta w tym czasie?

Zad.16. Z jaką prędkością należy rzucić piłkę pionowo do góry, aby osiągnęła ona wysokość 15m? Jak długo piłka będzie znajdowała się w powietrzu?

Zad.17. Z balonu wznoszącego się do góry z prędkością 2 m/s, na wysokości 80m nad Ziemią upuszczono paczkę. Po jakim czasie paczka upadnie na Ziemię?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin