WIEDZ O UE.doc

(105 KB) Pobierz
Egzamin: napisać pracę seminaryjną w oparciu o wykłady i książke (2 strony, 30 linijek na stronie, 60 znaków na stronie, maszynopis, zakończone 2 lub 3 tezami podsumowania)

Wiedza o Unii Europejskiej              http://otior.w.interia.pl

 

WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA MARKETINGOWEGO I JĘZYKÓW OBCYCH W KATOWICACH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEMESTR:                                          III

WYKŁADOWCA:                            P              ROF. DR HAB. R.UCHAŁA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egzamin: napisać pracę seminaryjną w oparciu o wykłady i książkę (2 strony, 30 linijek na stronie, 60 znaków na stronie, maszynopis, zakończone 2 lub 3 tezami podsumowania).

 

 

Literatura:

Ciamaga i inni „Unia Europejska”

„Atlas Unii Europejskiej”

 

1.      Pojecie Unii Europejskiej.

 

 

Europa to pojęcie geograficzne i polityczne jest ona:

-         przylądkiem Azji (półwyspem)

-         granice na północy, południu i zachodzie łatwe do określenia, za wschodnią granice uznaje się Ural

 

Europa to wspólna humanistyczna wartość, stanowiąca pełną więź, która rosła wraz z naporem innych kultur np. Asyryjczyków.

 

Trzy elementy na które składa się pojęcie Europa jako humanistyczna wartość:

-         starożytne Ateny z demokracją

-         starożytny Rzym wraz z kulturą prawniczą

-         chrześcijaństwo mające korzenie w Judaizmie „Człowiek stworzony na obraz Boga” brak panteizmu, stąd prawa człowieka jako obrazu Boga. TRADYCJA JUDO-CHRZEŚCIJAŃSKA

 

Wspólne humanistyczne wartości tego co składa się na pojecie  Europy poczucie jak swego mimo konfliktów łączący w jeden pień.

 

Europa podejmowała różne próby jednoczenia np.

a)     Cesarstwo Rzymskie, które podjęło próbę jednoczenia.

b)     Tworzy się Święte cesarstwo Narodu Niemieckiego w roku 1806 rozbite przez Napoleona czyli I Rzesza Niemiecka próba odbudowy wspólnoty europejskiej.

c)     W 1815 roku po wojnie Napoleona Kongres Wiedeński podjął próbę scalenia Europy jako 5 mocarstw jako symbolu zjednoczenia Europy (Austria, prusy, Rosja, Wielka Brytania, Francja). W XIX wieku odbywa się koncert mocarstw, które przetrwało do I wojny światowej. Europa nosiła cechy stabilności i jedności nie narzuconej z góry ale powstałej od dołu

 

Obecnie obszar państwa karolińskiego i państw założycielski Unie Europejską się pokrywają mimo różnicy 1200 lat.

Te rożne próby jednoczenia Europy jako czegoś innego były podejmowane ciągle aż do załamania się  w 1914 roku miedzy Niemiec a Francją którzy byli gwarantami.

I wojna światowa była dla Europy szokiem, pochłonęła ogromne nakłady materialne jak i ludzkie. Po wojnie postanowiono że podobnej rzezi da się uniknąć jeśli Francja i Niemcy pogodzą się .

 

 

 

 

 

COUDENHOWE CALERGI opublikował wówczas rady w „Pan Europa”.

Teza że skoro istnieje państwo jak Szwajcaria i jest złożone x małych ........................ i przylegają do państw o tym samym języku a mimo to nie odrywają się od Szwajcarii to można to zrobić z całą Europą. Uważał jednak że Wielką Brytanię i Rosję należy od tej idei odciąć.

Rada Europy istnieje do dziś i w Polsce ma siedzib e w Raciborzu.

 

Po II wojnie światowej powstała druga idea iż należy zbliżyć te społeczeństwa leżące w środku Europy.

Prekursorem tej idei był Włoch ksiądz Julige Sturzo po śmieci zastąpiony przez Alcide de Gasperi, Francuz Robert Szuman (Alzatczyk), Niemiec urzędnik magistracki późniejszy kanclerz Konrad Ademałer.

 

 

2.      Ide Unii Europejskiej.

 

Tezy idei:

1.      Głosili że należy pogodzić Francuzów i Niemców. Mimo iż Niemcy przegrali wojnę i wywołali i wojnę światową nie można w ich wyłączyć z budowy Europy nowej, zjednoczonej, współodpowiedzialnej. Uważali że bez pojednania nie da się Europy zjednoczyć.

2.      Julige Sturzo okazał się kompetentnym w myśli jednoczenia Europy postawi l tezę że Europę da się pojednać i zintegrować jeśli się stworzy jeden rynek gospodarczy. Pojednanie Niemiec i Francji przy wciągnięciu Niemiec jako pokonanego i złoczyńcę wciągniecie ich do współodpowiedzialności i stworzenie wspólnego rynku

 

Wybuch drugiej wojny światowej przyjęli jako potwierdzenie ich postulatów, wojna ta wywołała jeszcze większą rzeź a przyczyna było odgradzanie się państw cłami.

 

Po wojnie jeszcze bardziej naciskali na stworzenie wspólnego rynku i wciągnięcia Niemiec do współodpowiedzialności.

Problemem okazało się jednak podzielone Niemcy (Sowieckie i Wolne).

Postanowiono wciągnąć część demokratyczną, wolnorynkową nie zdominowaną przez ZSRR i właśnie w tej części rozpoczął się ruch dzisiejszej UE.

 

Premier Wielkiej Brytanii Churchill w Curichu stwierdził że należy stworzyć w 1946 r.  Stany Zjednoczone Europy. Trzeba je tworzyć pod okiem USA jako wzoru, które pilnowała by Wielka Brytania.

Kongres europejskich państw upalił że zjednoczyć się mogą państwa , które miały ustrój demokratyczny, gospodarkę wolno rynkową i szanowały praw człowieka.

Następnie w 1949 r. w Paryżu powołano tzw. Radę Europy złożona z poszczególnych państw europejskich spełniających powyższe cechy.

 

 

 

 

 

 

 

Rada Europy główne ciało zgromadzenia parlamentu reprezentowało państwa członkowskie

Rada Ministerialna ciało do którego rządy delegowały swoich ministrów

Konglomerat współpracujących państw

Trybunał Sprawiedliwości do którego mają prawo odwoływać się państwa członkowskie.

 

Do Rady Europy zostały również przyjęte państwa pokomunistyczne, które odrzuciły komunizm i stały się państwami demokratycznymi, wolno rynkowi i przestrzegającymi prawa człowieka. Tak też Polska wstąpiła w latach 90 i do chwili polscy obywatele mają prawo odwoływać się do Trybunały Europy z siedzibą w Strasburgu (nie mylić z trybunałem Unii Europejskiej). Z oporami przyjęto również Rosje aby nie zaostrzać sytuacji.

09.05.1950 roku nurt ten zaczął się 5 lat po wojnie. Robert Szuman minister spraw zagranicznych Francji wystosował list do kanclerza Niemiec Ademałera, który proponuje zaprzestanie waśni i sprawowanie wspólnej władzy nad branżami takimi jak węgiel i stal „wysoka władza która będzie decydować co się w nich ma dziać , upoważnienie tej władzy do podejmowania działań aby te branży nie zagrażały Europie i zjednoczeniu”, było to uznanie Niemiec za partnera. Propozycji takiej przytaknął również Włochy i  Benelux (Belgia, Holandia i Luksemburg), które przyłączyły się do tego układu.

Zawarty został w Paryżu w 1951 roku jako Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWS) a ratyfikacja nastąpiła w 1952 roku. Traktat został zawarty na 50 lat czyli w 2002 roku przestanie obowiązywać. To był pierwszy traktat który otwarł drogę do budowy wspólnej Europy.

 

Następnie pojawił się Hiszpan Spinei który chciał napisać czym ta Europa ma być, na to Jean Monne bliski współpracownik Szumana stwierdził że Europa musi być budowana od dołu. Jest to metoda według której do dziś Europa się rozrasta.

 

W 1951 r. Józef Stalin stworzył idee opanowania Niemiec. Uważał bowiem iż ten który zdobędzie Niemcy będzie rządził Europą.

 

W 1957 r. w Rzymie podpisano dwa traktaty weszły one w życie w 1958 r.:

a)     podstawowy traktat o Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej EWG który prowadził do jednego wspólnego rynku, doprowadzony metodą doświadczalną ma być swobodny przepływ ludzi, kapitalni towaru. EWG to fundamentalny układ którego kompetencje władz miało prawo samo decydować o pewnych dziedzinach nowej Europy

b)     Europejska Wspólnota Energii Atomowej EUROATOM wykorzystanie jej w celu pokojowym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stąd też trzy wspólnoty są fundamentem Unii Europejskiej.

 

Powołano dla nich wspólne organy gdzie kompetencje zostały oddane przez rządy, które zrzekły się suwerenności w pewnych dziedzinach tym trzem wspólnota.

Zaczęto następnie myśleć w jaki sposób zbudować jedną organizację.

W 1961 r. zwrócono się do Francji jak dalej jednoczyć Europę. Fusze przedstawił plan z wyeksponowaniem Francji ale sprzeciwili się pozostałe 5 państw. Degol się obraził i nastąpiła przerwa w jednoczeniu.

Idee Unii to długi proces. Następuje w integracji europejskiej acquis communautaire oznacza to „to czego się już państwa dorobiły i czego nie można zmniejszyć”. Każde państwo przystępujące musi przyjąć aktualne stan acquis communautaire czyli dostosować się do dotychczasowego dorobku dlatego czym późnij się wstępuje tym gorzej i trudniej.

Dopiero po ustąpieniu Degola w 1969 r. nastąpił nowy porządek UE. Zwrócono się do Belgii jak zbudować unię i w 1974 r. Timtemal wskazał plan.

Wielka Brytania zaczyna starania o wstąpienie ale Degol  2 razy stawia veto.

W 1974 zostaje przyjęta Wielka Brytania, Danie, Irlandia, w 1981 r. przyjęto Grecję, w 1985 Hiszpanię i Portugalię a w 1993 r. Austrie, Szwecję i Finlandię.

 

W 1986 r. (wszedł w życie w 1987 r.) uchwalono JEDNOLITY AKT EUROPEJSKI uzgodniony przez państwa członkowskie, który przede wszystkim instytucjonalizuje unię, reguluje stosunek państw członkowskich jak się mają odnosić bezpośrednio.

Do czasu JAE przywódcy państw i rządów zbierali się w sposób nieformalny 2 razy do roku i te spotkania nazywano spotkaniami Rady Europejskiej. Było to ciało niedemokratyczne, nieformalne, spotkania odbywały się przy zamkniętych drzwiach, podawano tylko komunikaty na temat obrad. Postanowiono to zmienić i Radę Europy uznano jako instytucje inspirującą integrację Europy. Przedstawicielami stali się szefowie państw a nie głowy państw członkowskich. Rada Europejka przez JAE została zaakceptowana jako formalna.

 

 

 

 

 

3.      Członkowie Unii Europejskiej.

 

 

 

Członkowie UE (według traktatu z Maastricht) rozumieli że jeśli ma być UE musi się opierać na unii gospodarczej i wspólnej walucie. Wspólną waluta miała być przyjęta przed przyjęciem nowych członków. Jednak stało się inaczej i do wspólnoty przyjęto Austrię, Szwecję i Finlandie. (Unia gospodarczo- walutowa jest nie odwracalna).

Państwa członkowskie uważają że aby poszerzyć swoje grono to należy najpierw osiągnąć pewien poziom, etap aby organizacja ta mogła sprawnie funkcjonować.

 

 

 

 

 

 

Uważają że wspólny pieniądz ujednolici obszar dlatego UE tak dąży do wspólnej waluty.

Fundamentalną teza ideową ma być całe Europa zjednoczona, czyli poszerzanie jest fundamentalną ideą programową UE.

 

Unia gospodarcza jest to przede wszystkim jednolity rynek w ramach którego kapitał, siła robocza, materiały i usługi mogą się swobodnie przemieszczać.

 

Unia walutowa jest czymś dalej idącym ponieważ UW ma wymiar ponadnarodowy, przyjęcie jednej waluty spaja UG (ale waluta jest silnym czynnikiem integracyjnym, tworzy obszar formalny, jednolity na którym może powstawać unia polityczna czyli zmniejszenie roli państw narodowych).

 

Bicie monet jest uznawane za jeden z głównych skłonności i suwerenności państw. Wyrzeczenie się bicia monet to wyrzeczenie się części suwerenności gdyż waluta danego kraju znika.

 

Zawarcie traktatu w Maastricht w Holandii rodzi na długo rozmowy rozpoczęte w 1991 r. a wszedł w życie w 1993r. kiedy podpisały go wszystkie państwa członkowskie.

 

Było w nim;

·        O ważności UGW uściślił warunki dochodzenia do UW (jeż w okresie dyskusji funkcjonowała

-         I faza UGW stabilizacja kursu walut wszystkich krajów UE, istnieje europejski system walutowy)

-         II faza powołanie Europejskiego Instytutu Walutowego  01.01.1994 r. w Frankfurcie nad Menem (miał przygotować rygorystyczne warunki kondegrecji  do przyjęcia wspólnej waluty według sztywnych i nieodwracalnych relacji), miał przygotować Europejski bank Centralny z siedzibą w Frankfurcie, miał zarządzać wspólną walutą i odpowiadać za to co się będzie z nią działo.

-         III faza tej unii rozpoczęła się w 01.01.1999 r. wprowadzenie wspólnej waluty EURO

·        Przyjęcie zasady subsydiarności czyli pomocniczości (wywodzi się z nauki katolickie i społecznej, ogłosił ją Pius XI w encyklice społecznej )
Oznacza to że wszystko co można załatwić na niższym szczeblu to należy na tym  niższym szczeblu załatwić a jeśli nie można to na wyższym np. wychowanie dzieci najpierw w rodzinie potem w szkole a następnie uniwersytety; w administracji najpierw gmina potem powiat, województwo, państwo.
W UE oznacza to , ze co można załatwić na szczeblu regionu UE (państwa lub regionu terytorialnego) to tam załatwiamy, dopiero jeśli nie można tego tam załatwić należy wtedy zwrócić się do szczebla państw narodowych jeśli ta sprawa przekracza możliwości tego szczebla wtedy dopiero wkracza UE np. ochrona środowiska. UE nie dąży do skasowania kompetencji państw centralnych i nie tłumi regionalnych umiejętności rozwiązywania problemów.

 

 

 

 

·        Wspólne obywatelstwo UE dla wszystkich obywateli zamieszkujących państwa UE(oprócz swego paszportu ma paszport UE- wprowadzenie jedno obywatelstwa unii europejskiej).

·        Rada Europejska ważna instytucja utrzymuje podstawy    prawno-międzynarodowe umówienie się państw że RE będzie instytucją europejską prawną. Od Jednolitego Aktu Europejskiego uznano, ze jest coś takiego jak RE i powinna się zbierać i ma do tego prawo. Było to regulaminowe postanowienie. Faktyczne przyjęcie do wiadomości, ze coś takiego jak RE jest i działa na zasadzie umowy między państwami, które umawiają się co do istnienia RE, do RE od TRAKTATU WCHODZI RÓWNIEŻ PRZEWODNICZĄCY Komisji Europejskiej- jako najwyższy urzędnik trzech wspólnot europejskich (EWG, EWWiS, EUROATOM).

·        Rozrzedzenie wspólnych polityk w zakresie

-         ochrony środowiska w myśl zasady subsydiarności

-         transportu (krwiobieg organizmu gospodarczo- politycznego)

·        karta socjalna (od 1989) wszystkie świadczenia socjalne powinny być wspólne, jednolite okazało się że sprzeciwiła się Wielka Brytania. Wspólna karta socjalna dla 11 państw + protokół ujmujący odrębne stanowisko Wielkiej Brytanii zaczęło się ujawniać w rożnych odrębnościach państw, (postanowienia merytoryczne Amsterdam, Nicea).

 

Struktura UE według postanowień traktatu Maastricht:

-         zwiększył głosowania większościowe w RUE- najważniejszym organie UE

-         Parlament może głosować większością 2/3 głosów zdymisjonować całą Komisję UE (Parlament w niedługim czasie skorzystał z tego uprawnienia, zdymisjonował Komisję Jacka Zampera, jeden z członków KUE zatrudnił swojego dentystę jako specjalistę do spraw gospodarczych)

-         Powołał komitet regionu dość ociężałe ciało nie podejmuje decyzji radzi powołany został po to aby wskazywać że Europa rozwija się w ramach regionów przekraczających granice państw w podobnych problemach np. Polska i Czechy

 

Traktat w Maast...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin