skala klimatu diagnostycznego R.Moosa.doc

(80 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

                                                                     

Klimat społeczny instytucji jest ważnym, ale nie jedynym, czynnikiem, od którego zależy efektywność procesu wychowania. Występuje on w kontekście innych, obiektywnych czynników współdeterminujących sukcesy i klęski pedagogiczne. 

Dość rzetelnym i trafnym narzędziem pomiaru klimatu społecznego jest skala skonstruowana przez R. Moosa, zwana Social Climate Environment Scale. Wzorując się na niej autor  opracował dziewięć wersji techniki badania klimatu społecznego dziewięciu typów środowisk społecznych, np.: szpitale i ośrodki lecznicze, instytucje korekcyjne, jednostki wojskowe, społeczności: studenckie, szkolne, terapeutyczne itp.

Według R. Moosa klimat społeczny jest swoistą osobowością instytucji. Podobnie do osobowości człowieka każda instytucja wytwarza w ciągu swojego rozwoju własną, niepowtarzalną „osobowość organizacyjną”, która jest zestawieniem różnych zachowań jej uczestników.

Diagnoza klimatu społecznego instytucjonalnego środowiska wychowawczego może być podstawą do formułowania praktycznych zaleceń i dyrektyw ukierunkowujących pożądane zmiany jego wychowawczych parametrów.

              Według R. Moosa klimat społeczny każdej instytucji i jej środowiska ma trzy podstawowe wymiary:

1.       Stosunki interpersonalne w obrębie instytucji

2.      Rozwój osobisty uczestników instytucji

3.      System organizacyjny.

 

Każdy wymiar jest charakteryzowany za pomocą kilku wskaźników inferencyjnych, którym jest przyporządkowanych po kilkanaście wskaźników empirycznych.

 

Typy środowisk

Wymiary klimatu społecznego

Stosunki interpersonalne

Rozwój osobisty

System organizacyjny

Szpitale

Ośrodki lecznicze

Zaangażowanie

Podtrzymywanie

Spontaniczność

Autonomia

Orientacja praktyczna

Orientacja osobista

Porządek i organizacja

Jasność

Kontrola medyczna

Instytucje wychowawczo-korekcyjne

Zaangażowanie

Podtrzymywanie

Ekspresja

Autonomia

Orientacja praktyczna

Orientacja osobista

Porządek i organizacja

Jasność

Kontrola wychowawcza

Koszary

Jednostki wojskowe

Zaangażowanie

Spójność wewnątrzgrupowa

Pomoc oficerska

Status osobisty

Porządek i organizacja

Jasność

Kontrola oficerska

Społeczności studenckie

Domy studenckie

Zaangażowanie

Podtrzymywanie emocjonalne

Niezależność

Orientacja na tradycję

Współzawodnictwo intelektualne

Porządek i organizacja

Jasność reguł

Kontrola nauczycielska

Innowacje

Społeczności szkolne

Zaangażowanie

Afiliacja

Pomoc nauczycielska

Ukierunkowanie na osiągnięcia

Współzawodnictwo

Porządek i organizacja

Jasność reguł

Kontrola

Społeczności terapeutyczne

Spójność grupowa

Pomoc liderów

Ekspresja

Niezależność

Ukierunkowanie na osiągnięcia

Samopostrzeganie

Gniew i agresja

Porządek i organizacja

Kontrola

Innowacje

Społeczności zakładu pracy

Zaangażowanie

Spójność (solidarność)

Pomoc kadry

Ukierunkowanie na osiągnięcia

Współzawodnictwo

Presja pracy

Jasność reguł

Kontrola

Innowacje

Komfort

Społeczności rodzinne (rodziny)

Spójność (solidarność)

Emocjonalne wsparcie

Konflikt

Niezależność

Ukierunkowanie na intelekt, rekreację, moralność

Organizacja

Kontrola

 

Skala klimatu społecznego zawiera dziewięć podskal mierzących nasilenie, składających się na dany wymiar klimatu społecznego.

1.       Podskala „Zaangażowanie” mierzy stopień zaangażowania wychowawców i wychowanków w realizację ich codziennych zadań i obowiązków.

2.      Podskala „Podtrzymywanie” określa nasilenie i rodzaj zachęt stosowanych przez wychowawców w stosunku do wychowanków oraz pozwala na określenie poziomu „wsparcia emocjonalnego” wychowanków przez wychowawców.

3.      Podskala „Ekspresja” umożliwia  określenie stopnia swobody ekspresji, tj. zakresu swobody wychowanków w wyrażaniu uczuć, w tym także uczucia wrogości w stosunkach interpersonalnych.

4.     Podskala „Autonomia” pozwala na określenie stopnia samodzielności wychowanków w codziennym postępowaniu.

5.      Podskala „Orientacja praktyczna” służy do oceny działalności instytucji w zakresie rozwiązywania problemów praktycznych wychowanka, takich jak nauka szkolna czy przygotowanie zawodowe i do samodzielnego życia w społeczeństwie.

6.     Podskala „Orientacja na problemy osobiste” umożliwia ocenę umiejętności wychowanków dokonywania „wglądu w siebie” i pokonywania wewnętrznych trudności motywacyjnych i emocjonalnych.

7.      Podskala „ Porządek i organizacja” pozwala oszacować skłonności wychowawców do postrzegania zewnętrznych przejawów ładu i porządku oraz dyscypliny wewnątrzinstytucjonalnej.

8.     Podskala „Jasność celów, zadań, regulaminów” określa stopień znajomości i zrozumienia przez wychowanków i wychowawców formalnych wymagań stawianych przez instytucję.

9.     Podskala „ Kontrola wychowawcza” dostarcza informacji o poziomie skłonności wychowawców do spełniania funkcji kontrolno-opiekuńczych w procesie wychowania.

 

Przedstawione powyżej podskale składają się na trzy wymiary. Trzy pierwsze podskale  składają się na wymiar zwany „Stosunki interpersonalne”, trzy kolejne należą do wymiaru „Rozwój osobisty”, a trzy ostanie – wymiaru „System organizacyjny”.

Według R. Moosa pozytywny klimat społeczny w opinii członków danej zbiorowości placówki sprzyja rozwojowi osobowemu wychowanków, ich samowychowaniu i samorealizacji.

Skala klimatu społecznego instytucji korekcyjnej R. Moosa jest skalą szacunkową. Zwiera ona 90 pozycji, które odnoszą się do różnych aspektów klimatu społecznego. Ich prawdziwość bądź fałszywość określa się w toku badań diagnostycznych. Każdej pozycji przypisuje się wartość 1 lub 0 w zależności od udzielonej przez badanego odpowiedzi. Za odpowiedź zgodną z kluczem kodowym badany uzyskuje 1 punkt, zaś za odpowiedź niezgodną nie otrzymuje punktu. W każdej z podskal można minimalnie otrzymać 0 punktów, a maksymalnie – 10 punktów. Zakłada się, że im wyższe są one w trzech ostatnich, tym bardziej sprzyjający jest klimat wychowawczy danej instytucji. W wyniku badań przeprowadzonych tą techniką uzyskuje się średnie miary i średnie arytmetyczne w zakresie poszczególnych podskal. Statystyczne opracowanie wyników pozwala na globalne oszacowanie jakości klimatu społecznego instytucjonalnego środowiska wychowawczego. Im większe są rozbieżności w jego ocenie dokonywanej przez wychowanków i wychowawców, tym mniejsze prawdopodobieństwo że klimat społeczny danej placówki sprzyja poprawnemu przebiegowi procesu wychowania. 

 

Skala przedstawiona poniżej służy do pomiaru klimatu społecznego instytucji i środowisk wychowawczych, takich ja: domu dziecka, zakłady wychowawcze, ogniska wychowawcze i zakłady poprawcze.

 

SKALA KLIMATU SPOŁECZNEGO INSTYTUCJI KOREKCYJNEJ

-          WG R. MOOSA

 

     Przekład i adaptacja Lesław Pytka na pdst. Książki Rudolfa H. Moosa : Evaluating Correctional nd Community Settings. A Wiley-Interscience Publication, John Wiley and Sons, New York – London – Sydney – Toronto 1975.

      Skala składa się z 9 podskal mierzących trzy wymiary: stosunki interpersonalne, orientacje kadry  system organizacyjny.

 

Tabela podskal oraz przyporządkowanych im itemów:

Nazwa podskali

Klucz

numery pytań oraz odpowiedzi diagnostyczne

P lub F (prawda, fałsz)

1. Zaangażowanie

1p  10p  19p  28f   37p  46f   55f   64p   73f    82p

2. Podtrzymanie emocjonalne

2f   11p  20p  29p  38f   47p  56p  65f    74p   83p

3. Swoboda ekspresji

3p  12f   21p  30p  39p  48f   57f   66f    75p   84p

4. Autonomia

4p  13p  22f   31p  40f   49p  58f   67p   76f    85p

5. Orientacja praktyczna

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin