Nigella przepisy z serca domu.doc

(1265 KB) Pobierz

NIGELLA PRZEPISY Z SERCA DOMU

 

 



KOKTAJL MLECZNY NA START

1 obrany zamrożony banan pokrojony na ćwiartki

150 ml mleka

1 łyżka miodu

4 łyżeczki rozpuszczalnej czekolady granulowanej

1 łyżeczka granulowanej kawy rozpuszczalnej (albo ½ łyżeczki espresso w proszku).


Wszystkie składniki wkładamy do blendera, miksujemy na gładką masę i gotowe.
Wyjątkowo łatwe i szybkie przygotowanie.

 



IRLANDZKIE BUŁECZKI OWSIANE
12 bułek:

400 g mąki z pełnego przemiału, najlepiej ekologicznej, z młynów wodnych

100 g płatków owsianych (nie błyskawicznych), najlepiej ekologicznych, i dodatkowo 2 łyżeczki

2 łyżeczki soli morskiej w płatkach lub 1 łyżeczka miałkiej soli

2 łyżeczki sody oczyszczonej

300 ml porteru (lub zwietrzałego piwa)

150 ml maślanki lub płynnego naturalnego jogurtu

4 łyżki oleju arachidowego lub roślinnego

4 łyżki płynnego miodu

 

Nagrzej piekarnik do 220 st. C.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia lub silikonową podkładką. W misce wymieszaj mąkę, płatki owsiane, sól i sodę oczyszczoną.
Do dzbanka wlej porter, maślankę (lub płynny jogurt naturalny), olej i miód. Wymieszaj wszystkie składniki drewnianą łyżką. Wlej płynne składniki do suchych i wymieszaj je drewnianą łyżką, żeby się dokładnie połączyły - na początku powstanie coś w rodzaju gęstej owsianki zamiast ciasta. Może się to wydawać zbytnio płynne, ale po chwili, gdy soda zacznie działać, ciasto przybierze najpierw konsystencję pianki, a następnie ciężkiego mokrego piasku.
Na wyścielonej blasze układaj małe garście ciasta; nie przejmuj się ich kształtem, dopóki nie ułożysz wszystkich 12 sztuk. Wtedy zauważysz, które z nich wymagają odjęcia ciasta, a które dodania, aby wszystkie miały podobną wielkość. Kiedy skończysz, wygładź je po kolei, nadając im mniej więcej okrągły kształt o średnicy ok. 7 cm i wysokości 3-4 cm.
Posyp bułki pozostałymi 2 łyżeczkami płatków owsianych (sporą szczyptą każdą z bułek) i włóż do piekarnika na 15 minut. Wyjmuj je po kolei i układaj na kratce do studzenia, żeby troszkę przestygły. Jedz jeszcze ciepłe albo wystudzone do temperatury pokojowej. Chleb na sodzie zawsze powinien być zjadany w dniu upieczenia, chociaż odgrzewanie lub opiekanie może przedłużyć życie bułek lub kromek chleba o dzień albo dwa.
Bułeczki przygotowuje się błyskawicznie. Smakują wybornie posmarowane masłem oraz dżemem lub przykryte żółtym serem.
 

 

 

 



PANDOWDY Z GRUSZEK

Porcje na 6 osób

4 gruszki odmiany Williams

2 jabłka odmiany Golden Delicious

50 g nie solonego masła o temp. pokojowej

50 g miałkiego cukru plus 1/2 łyżeczki do posypania

drobno otarta skórka z 1 cytryny

Na ciasto:

225 g mąki pszennej plus trochę do oprószenia blatu

szczypta soli

75 g bardzo zimnego masła, pokrojonego w kostkę o boku 1 cm

35 g zimnej margaryny

125 ml zimnego mleka pełnotłustego

śmietana kremówka, do podania (według uznania)

żeliwny płaski rondel lub żaroodporna patelnia o średnicy ok. 25 cm

 

Rozgrzej piekarnik do 200 st. C.

Obierz gruszki i jabłka, pokrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, gruszki pokrój na większe kawałki (2 cm), a jabłka na mniejsze (1 cm) i wrzuć owoce do miski.

W rondlu lub na patelni, którą można wstawić do piekarnika, roztop na średnik ogniu, 50 g masła. Wrzuć pokrojone owoce, cukier, skórkę z cytryny i smaż na niewielkim ogniu przez 10 minut, od czasu do czasu mieszając, aż owoce się lekko zezłocą. Zdejmij z ognia i zajmij się ciastem.

Wsyp mąkę i sól do misy miksera z zamontowanym płaskim mieszadłem, dodaj bardzo zimne masło pokrojone w kostkę i dorzuć uformowane łyżeczką małe porcje zimnej margaryny, a potem powoli miksuj tłuszcz z mąką (lub po prostu posiekaj mąkę z tłuszczem ręcznie).

Nie wyłączając miksera ustawionego na małe obroty, dodaj po trochu mleka, tyle, by związać ciasto. Wyjmij masę z misy, zlep razem rękami i wyłóż na oprószony mąką blat, na którym będziesz ją wałkować. Przesuń bliżej rondel z owocami (nie za blisko, by nie ogrzać ciasta) i wałkuj ciasto, aż uzyskasz koło o średnicy mniej więcej takiej jak rondel. Połóż koło z ciasta na wierzchu owoców, wsuwając brzegi do środka; pamiętaj, że niezbyt wyszukany wygląd całości to właśnie to, o co chodzi. Czubkiem ostrego noża zrób 3 nacięcia, posyp 1/2 łyżeczki cukru, wstaw do piekarnika i piecz 25 minut, aż blade ciasto przeobrazi się w jasnozłocistą skorupkę.

Pamiętaj, że rączka będzie okropnie gorąca, więc ostrożnie przenieś naczynie na stół i osłoń rączkę rękawicą kuchenną, najlepiej taką przeznaczoną do patelni i rondli. Podawaj ze śmietaną kremówką.

 



TRUSKAWKI Z MIGDAŁAMI POD KRUSZONKĄ
6 porcji:
500 g truskawek, obranych z szypułek

50 g miałkiego cukru

25 g mielonych migdałów

4 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Na kruszonkę:
110 g mąki pszennej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

75 g zimnego masła, pokrojonego na kawałki

100 g migdałów w płatkach

75 g cukru demerara

śmietana kremówka, do podania

okrągła forma żaroodporna o średnicy ok. 21 cm i głębokości 4 cm (pojemność ok. 1,25 l)

Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Włóż truskawki do naczynia do zapiekania, posyp je cukrem, mielonymi migdałami i skrop ekstraktem waniliowym. Potrząśnij naczyniem raz i drugi, by składniki się wymieszały.
Kruszonka: wsyp mąkę i proszek do pieczenia i palcami wetrzyj w nie zimne, pokrojone masło (możesz też zrobić to w mikserze). Gdy skończysz, mieszanina powinna przypominać nieregularne, blade płatki owsiane. Widelcem wmieszaj migdały w płatkach i cukier. Wysyp to na truskawki, pokrywając je równą warstwą i lekko przyciskając do brzegów naczynia. Postaw naczynie na blasze w piekarniku i piecz przez 30 minut, aż kruszonka nabierze złocistego koloru, a przy brzegach zacznie wypływać i bulgotać różowo-czerwony sos.
Odstaw na 10 minut i podawaj. Koniecznie postaw obok na stole dzbanek schłodzonej śmietany kremówki.


 

MUFINKI CZEKOLADOWO-BANANOWE
12 sztuk:

3 bardzo dojrzałe lub przejrzałe banany

125 ml oleju roślinnego

2 jajka

100 g jasnego cukru trzcinowego

225 g mąki pszennej

3 łyżki kakao najlepszej jakości, przesiane

1 łyżeczka sody oczyszczonej

 

Rozgrzej piekarnik do 200 st. C i wyłóż blaszkę do mufinek papierowymi foremkami. Rozgnieć banany widelcem lub w mikserze. Nadal rozgniatając lub miksując, dodaj olej, a potem jajka i cukier. Zmieszaj mąkę, kakao i sodę oczyszczoną i dodaj tę mieszaninę, lekko ucierając, do bananów i reszty, a potem łyżką przełóż masę do przygotowanych foremek.
Piecz w nagrzanym piekarniku przez 15-20 minut, aż mufinki się przyrumienią, ładnie zaokrąglą i zaczną dumnie wyglądać ze swoich foremek. Odstaw w formie, by nieco przestygły, a potem wyłóż na metalową kratkę.
 



CHLEBEK BANANOWY Z KOKOSEM I WIŚNIAMI

125g nie solonego masła o temp. pokojowej plus trochę do posmarowania formy

4 średniej wielkości banany (ok. 500 g przez obraniem)

150 g miałkiego cukru

2 jajka

175 g mąki pszennej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

100 g suszonych wiśni

100 g wiórków kokosowych

 

Rozgrzej piekarnik do 170 st. C. Wyłóż keksówkę papierową foremką lub wyściel jej dno papierem do pieczenia, a boki wysmaruj masłem. Roztop masło w rondlu i zdejmij z ognia. Obierz banany i rozgnieć w miseczce. W misce zmiksuj cukier z przestudzonym, stopionym masłem, potem dodaj banany i jajka, nadal miksując. Wmieszaj łyżką mąkę, proszę do pieczenia i sodę oczyszczoną. Na koniec dodaj suszone wiśnie i wiórki kokosowe. Wszystko razem dobrze wymieszaj, by składniki się połączyły, a potem przełóż do przygotowanej foremki i wygładź wierzch.
Piecz ok. 50 minut, ale zacznij sprawdzać po 45. Upieczone ciasto będzie odstawać od brzegów formy, a z wierzchu w dotyku będzie sprężyste.
Po wyjęciu z piekarnika pozostaw w formie na 10 minut. Potem ostrożnie wyjmij ciasto z formy (nadal w papierowej foremce) i zostaw na metalowej kratce do ostygnięcia.

 

 

 


 



MUFINKI Z JABŁKAMI I CYNAMONEM
12 sztuk:

2 jabłka

250 g mąki orkiszowej (lub zwykłej mąki pszennej)

2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżeczki mielonego cynamonu

125 g jasnego cukru trzcinowego plus 4 łyżeczki do posypania

125 ml płynnego miodu

60 ml pitnego jogurtu naturalnego

125 ml oleju roślinnego

2 jajka

75 g całych (nie blanszowanych) migdałów

 

Rozgrzej piekarnik do 200 st. C i wyłóż blaszkę do mufinek papierowymi foremkami.
Obierz jabłka i usuń gniazda nasienne, potem pokrój w małą kostkę (ok. 1 cm). Odmierz do miski mąkę, proszek do pieczenia i łyżeczkę mielonego cynamonu. W osobnej miseczce lub w dzbanku zmieszaj razem trzepaczką 125 g cukru trzcinowego, miód, jogurt, olej roślinny i jajka. Posiekaj grubo migdały i wrzuć połowę do miski z mąką, a resztę wsyp do małej miseczki. Dodaj drugą łyżeczkę mielonego cynamonu i 4 dodatkowe łyżeczki cukru trzcinowego. To będzie posypka na wierzch mufinek.
Wmieszaj teraz mokre składniki do suchych. Dodaj posiekane jabłka i lekko wymieszaj, ale nie za długo. Grudkowate ciasto daje lżejsze mufinki. Łyżką przełóż masę do papierowych foremek i oprósz po wierzchu drobną jak żwirek posypką. Wstaw formę do nagrzanego piekarnika i piecz około 20 minut, aż mufinki wyrosną i nabiorą złotego koloru. Wyjmij formę z piekarnika i odstaw na 5 minut, a potem ostrożnie wyjmij mufinki i ułóż na metalowej kratce do studzenia ciasta.
 



FRITTATA Z MORTADELĄ I MOZZARELLĄ
4-8 porcji:

6 jaj

125 g mortaldeli, posiekanej

125 g świeżej mozzarelli w kulce, posiekanej

1 łyżka posiekanej natki pietruszki plus trochę do posypania

1 łyżka świeżo utartego sera Parmezan

płatki soli morskiej i pieprz do smaku

1 łyżka (15 g) masła

odrobina oliwy czosnkowej

 

Włącz grill w piekarniku, żeby się nagrzał. W misce ubij jajka, po czym dodaj pokrojoną w paski lub w kostkę mortadelę i mozzarellę. Wsyp do masy jajecznej łyżkę natki, parmezan, sól i pieprz, pamiętając o tym, że zarówno mortadela, jak i parmezan same są już lekko słone. Rozgrzej masło i olej na patelni (z ognioodporną rączką) lub żeliwnym płytkim rondlu o średnicy ok. 25 cm, a kiedy tłuszcz będzie gorący i pienisty, wlej omletową mieszankę. Smaż ok. 5 minut na małym ogniu, nie mieszając, aż frittata się zetnie od spodu i zezłoci. Przenieś patelnię do rozgrzanego grilla (ustawiając rączkę poza ogniem) i smaż frittatę, dopóki się nie zetnie z wierzchu.
Odstaw patelnię na dwie minuty, po czym za pomocą noża lub szpatułki oddziel brzegi frittaty i zsuń ją na deskę lub talerz. Podziel na 8 trójkątów tak jak tort, posyp resztką natki i podawaj z zieloną fasolką szparagową lub sałatą.

 

 

 


 



CYTRYNOWY KUSKUS Z RUKOLĄ

4-6 porcji
800 ml bulionu drobiowego lub warzywnego (z koncentratu kostek lub granulek), najlepiej ekologicznego

3 łyżki oliwy czosnkowej

500 g kuskusu

skórka i sok z 1 cytryny

4 dymki, pokrojone w cienkie plasterki

100 g liści rukoli

sól i pieprz do smaku

 

Przyrządź bulion, używając wrzątku. Na średniej patelni rozgrzej oliwę, wrzuć kuskus i podsmażaj, cały czas mieszając, przez 2-3 minuty. Wlej gorący bulion i ciągle mieszając, gotuj na najmniejszym ogniu, dopóki kuskus nie wchłonie całego płynu, co potrwa około 5 minut. Zgaś ogień, ale patelnię zostaw na kuchence i przykryj ją szczelnie pokrywką. Odczekaj następne 10 minut (jeżeli gotujesz na gazie, możesz ustawić najmniejszy płomień i podłożyć pod patelnię, dziurkowaną płytę chroniącą przez przypaleniem, jeśli ją masz). Roztrzep kaszkę widelcem i przełóż ją do dużej miski. Ponownie roztrzep widelcem, żeby zlikwidować wszystkie grudki. Posyp skórką startą z cytryny i wlej sok, dodaj pokrojoną dymkę, sól i pieprz do smaku, zanim dołożysz listki rukoli i starannie, ale ostrożnie wszystko wymieszaj.
 



SALSA Z AWOKADO

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin