Wprowadzenie do systemów telekomunikacyjnych
Nr 88009
Wtorek 1315
Lista zadań nr 1
Zadanie 2.
Rozwinąć w trygonometryczny i wykładniczy szereg Fouriera funkcje jak F(t) jak na rysunkach:
Wykazać, że przy t®0 funkcje a) i b) i ich rozwinięcia stają się identyczne.
Wiadomo, że każdą funkcję regularną (także okresową) możemy rozłożyć w trygonometryczny szereg Fouriera postaci:
Można użyć także postaci wykładniczej tego szeregu i taką będę się posługiwał gdyż jest ona dla mnie przyjemniejsza w operowaniu.
ad a)
Ponieważ nasza funkcja jest okresowa, o okresie T0 więc wystarczy że znajdziemy jej rozwinięcie w szereg Fouriera w przedziale będącym jej okresem. Rozwinięcie w szereg na tym przedziale będzie identyczne jak rozwinięcie dla całej dziedziny czasu t.
ad b)
Podobnie jak w podpunkcie a) tak i tu mamy do czynienia z funkcją okresową o okresie T0, jednak dodatkowo dla tÎ(t/2 , T0-t/2) funkcja przyjmuje wartość równą zero więc spokojnie możemy rozpatrywać ją ograniczając się tylko do przedziału tÎ(-t/2 , t/2).
A zatem mając już argument cn możemy przejść do wyznaczenia szeregu
Miałem wykazać, że przy t®0 funkcje a) i b) i ich rozwinięcia stają się identyczne. Jeśli chodzi o funkcje to wydaje się to być oczywiste, skoro szerokość impulsu dąży do zera to impuls taki powinien przypominać deltę czyli przebieg funkcji z podpunktu a). Poza tym funkcje mają ten sam okres T0 więc i ich rozwinięcia stają się identyczne. Niestety moje wyniki nie spełniają tego warunku więc prawdopodobnie jeden z nich jest nieprawidłowy
ad c)
Funkcja z tego podpunktu nie jest już okresowa, jej przebieg jest ograniczony do przedziału (0,1) gdzie funkcja określona jest wzorem:
f(t)=At tÎ(0 , 1)
teraz podstawiamy
Wnioski
Rozwinięcie w szereg Fouriera funkcji w zadaniu nastręczyło mi pewnych trudności ze względu na brak widomości z TO 2 na którą nie miałem jeszcze przyjemności uczęszczać, dlatego posiłkowałem się notatkami koligi z tego przedmiotu i książką Martina Rodena „Systemy telekomunikacyjne analogowe i cyfrowe”.
inginiero