Kajtek zostaje w Polsce.doc

(299 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III c

             Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

 

Krąg tematyczny: Jesień da się lubić

 

Temat dnia : Kajtek zostaje w Polsce

 

Treści edukacyjne :

Edukacja polonistyczna:     Układanie opisu bociana wg planu z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa.                                                                                                                                                                                 Edukacja społeczno – przyrodnicza :Ptaki znajdujące się pod ochroną .Bocian biały i czarny . Tryb życia i sposób odżywiania się ,  odloty jesienią do ciepłych krajów .

Edukacja matematyczna: Powtórzenie dodawania i odejmowania w zakresie   100.Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Edukacja muzyczna :  Śpiewanie piosenki  : „Kle, kle, boćku

Edukacja plastyczna: Rysowanie portretu bociana Kajtka.

 

Cel ogólny :   Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się w  mowie i w piśmie na określony temat .Wzbogacanie wiadomości dotyczących życia bocianów. Wdrażanie do obserwowania przyrody. Usprawnianie techniki  rachunku pamięciowego. Rozwiązywanie  zadań tekstowych .Wyrabianie umiejętności doboru barw przy wykonywaniu prac plastycznych.

 

Cele operacyjne:

Uczeń :

- zna tryb życia i odżywiania bociana białego i czarnego

- potrafi korzystać z różnych źródeł w celu zdobycia informacji

- wypowiada się na dany temat

- rozwiązuje proste zadania tekstowe

- dodaje i odejmuje w zakresie 100

- czyta tekst ze zrozumieniem

- redaguje wypowiedź w formie opisu

- dobierze właściwe  słownictwo do uzupełnienia tekstu z lukami

- wykona pracę plastyczną – bocian Kajtek

- zaśpiewa piosenkę „Kle, kle, boćku…”

- dostrzega konieczność ochrony przyrody

 

Metody pracy:

Słowne                     - pogadanka , rozmowa kierowana , instruktaż, praca z tekstem

Aktywizujące           - drama,  praca w grupach

Oglądowe                 - pokaz, obserwacja

                                                                                                                                                       

Forma pracy  : zbiorowa , grupowa zróżnicowana , ind. jednolita , ind. zróżnicowana .

 

Środki dydaktyczne : plansza z ptakami chronionymi , ilustracja bociana białego , karty informacyjne o bocianie białym i czarnym , mapa świata , sylwety palmy i jabłoni, karty do pracy indywidualnej, „Karty pracy”, dzioby bociana

 

 

 

 

 

Eduka

cja

Tok pracy

Czynności nauczyciela

Przewidywane czynności ucznia

Środki dydakty

czne

Czas

 

Czynności organizacyjno - porządkowe

przywitanie

Uczniowie stoją w kole i śpiewają piosenkę „Powitankę”

 

1 min.

Edukacja matematyczna

Obliczenie działań w zakresie 1000.

N. rozdaje zielone karty nr 1

U. samodzielnie czytają polecenie i wykonują.

HASŁO: BOCIAN

Zielone karty nr 1

5 min.

Edukacja przyrodnicza

Rozmowa na temat wyglądu , trybu życia i odżywiania się bociana na podstawie doświadczeń dzieci.

Wykorzystanie różnych źródeł w celu zdobycia informacji.

 

Nauczyciel:

- gdzie żyje bocian?

- czym się odżywia?

- gdzie buduje gniazda?

 

N. rozdaje materiały i wydaje polecenia każdej grupie:

I – karty informacyjne o bocianie białym.

 

II – karty informacyjne o bocianie

Czarnym

(ZE ZWRÓCENIEM UWAGI NA TRYB ŻYCIA, SPOSÓB ODŻYWIANIA)

 

III – komputer i „Atlas świata”, książka „………”

 

IV – plansza, opisuje wygląd ptaków, pod ochroną

Po 5 minutach każda grupa prezentuje zdobyte informacje

 

Uczniowie:

odpowiadają

 

 

 

 

 

Karty informacyjne o bocianie białym i czarnym, „Atlas świata”, plansza

10min.

Pokazanie drogi przelotu bociana z Polski do Afryki. Wskazanie na mapie świata miejsca zimowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel:

- Kto potrafi pokazać na mapie drogę wędrówki bociana do ciepłych krajów ?

 

Nauczyciel ustawia sylwety palmy i  jabłoni (duże sylwety ok.1m. wysokości).

 

- Pokażcie na mapie Afrykę.(na sylwecie palmy nauczyciel wiesza nazwę „Afryka” i „Egipt”)

 

- Na jakim kontynencie leży Polska?

 

- Pokażcie Polskę leżącą w Europie.( na sylwecie jabłoni nauczyciel wiesza nazwę ”Europa” i „Polska”)

 

 

Uczniowie pokazują na mapie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa świata

2 min.



Edukacja ruchowa – przerwa śródlekcyjna

Drama: Sejm bociani przed odlotem

N. wybiera 2 osoby, które zostają rodzicami bocianów. Reszta uczniów to dzieci.

U. słuchają poleceń rodziców i wykonują ich polecenia, gesty, klekotanie.

Dzioby bociana

1 min.

Edukacja

polonistyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis bociana- wspólne ustalenie planu opisu bociana.

 

 

 

 

Indywidualny opis bociana

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczytanie kilku opisów

 

Nauczyciel:

-zawiesza ilustrację bociana białego.

- zapisuje propozycje opisu bociana

Nauczyciel zachęca uczniów do ustnego opisu bociana , przypominając o trójczłonowej budowie i proponuje swoimi słowami opisać bociana.

Nauczyciel poleca indywidualnie opisać bociana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zebranie opisów do sprawdzenia .

Uczniowie

proponują plan opisu.

 

 

 

 

&#x...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin