Psychologia
rozumienia
zjawisk społecznych
pod redakcją Bogdana Wojciszke iMariiJarymowicz
Wydawnictwo
Naukowe
PWN
Warszawa
Łódź
1999
Projekt okładki, stron tytułowych i śródtytułów Maryna Wiśniewska
Redaktor
Anna Kotynia-Kosmynka
Redaktor techniczny Jolanta Kuczyńska
Korektor Maria Łoś
TYTUŁ DOFINANSOWANY PRZEZ SZKOŁĘ WYŻSZĄ PSYCHOLOGII SPOŁECZNEJ W WARSZAWIE
Copyright © by Wydawnictwo Naukowe PWN SA Warszawa 1999
ISBN 83-01-12796-1
Wydawnictwo Naukowe PWN SA 00-251 Warszawa, ul. Miodowa 10 tel. (0-22) 695-43-21 faks: (0-22) 826-71-63 e-mail:pwn@,pwn.com.pl htt://www.pwn.com.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Oddział w Łodzi
Wydanie pierwsze
Arkuszy drukarskich 19,75
Druk ukończono w styczniu 1999 r.
Drukarnia Wydawnictw Naukowych SA
Łódź, ul. Żwirki 2
K
siążkę tę napisali uczniowie, współpracownicy i przyjaciele Janusza Reykowskiego — prekursora psychologii politycznej w Polsce, autorytetu w obszarze badań nad społeczną mentalnością. Istotne zasługi profesora Reykowskiego dla psychologii polskiej wykraczają jednak dalece poza tę jedną dziedzinę badań.
Błyskotliwy intelekt i syntetyczny sposób myślenia, otwartość na świat i talent porozumiewania się, zaciekawienie myślami innych i umiejętność pokazania interlokutorowi nieoczekiwanych konsekwencji jego własnych idei, żywe reagowanie i wspieranie mniej doświadczonych kolegów — te cechy Janusza Reykowskiego sprawiają, że zawsze gromadził wokół siebie dziesiątki uczniów i współpracowników. Jego dorobek, mierzony liczbą doktorantów, późniejszych doktorów habilitowanych i profesorów, zdaje się nie mieć sobie równego w polskiej psychologii (por. „Naukowa Tablica Genealogiczna Samodzielnych Pracowników Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego", w: M. Lewicka, T. Sosnowski i M. Trojan: „Wydział Psychologii Uniwersytetu Waszaws-kiego". Oficyna Wydawnicza Wydziału Psychologii UW. Warszawa 1998). Zawsze wysoko ceniony w środowisku, od 1980 roku kieruje Instytutem Psychologii PAN, jako jego jednogłośnie wybierany dyrektor. Z inicjatywy Janusza Reykowskiego i kilkorga kolegów z IP PAN powołana została w roku 1996 Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, która otworzyła swe podwoje dla tysięcy (już) najmłodszych adeptów psychologii — dyscypliny wzbudzającej wśród młodych żywe zainteresowanie, a przez długie lata dla wielu niedostępnej.
Dookreślenie tego, co w zasługach Janusza niepoliczalne, nie jest łatwe. Rozmowy i dyskusje z Nim to intelektualna przyjemność, często natychmiastowa pomoc w rozwiązaniu problemu, a także źródło inspiracji, które nierzadko dają
0 sobie znać jeszcze po latach. Jak więc opisać to, do czegoprzyczynił się Janusz Reykowski?
„Odkrył dla nas Amerykę" — jak mawiali jego warszawscy uczniowie. Stało się to pod sam koniec lat pięćdziesiątych
1 wpłynęło na zasadniczą zmianę kierunków rozwoju psychologii osobowości i społecznej w naszym kraju. Należał do— początkowo bardzo nielicznej — grupy osób, dziękiktórym polska psychologia nigdy nie była izolowana odświata, tego za niegdysiejszą żelazną kurtyną. Gdy kurtynajuż opadła byliśmy gotowi do badania polskiego społeczeństwa bez konieczności wstępnego doganiania reszty świata.
Podczas z górą czterech dziesiątków lat swojej bardzo aktywnej działalności Janusz Reykowski prowadził podstawowe badania nad emocjami, motywacją, strukturą osobowości i zachowaniami społecznymi. Realizował rozległe programy empiryczne, angażujące zawsze duże zespoły ludzi. Kluczowe pytania o emocje i radzenie sobie z nimi w stresie zaowocowały badaniami i publikacjami, z których do dziś czerpią badacze i studenci psychologii (Eksperymentalna psychologia emocji, Warszawa 1966, KiW; Funkcjonowanie osobowości w warunkach stresu psychologicznego, Warszawa 1965, PWN). Szczególnie szeroki okazał się zakres badań nad zachowaniami prospołecznymi (Motywacja postawy prospoie-cznej a osobowość, Warszawa 1979, PWN): w Zespole Osobowości — powołanym przez Janusza Reykowskiego i kierowanym w latach 1965 — 1980 — powstały koncepcje cytowane do dziś w światowej literaturze dotyczącej altruizmu. Z tej problematyki zrodziło się zainteresowanie orientacjami społecznymi. W połowie lat osiemdziesiątych Janusz nawiązał kontakt z polskimi socjologami (por. Reykowski, Skarżyńska, Ziółkowski Orientacje społeczne jako element mentalności, Nakom 1990), a wkrótce także z badaczami skupionymi w International Society for Political Psychology. Do chwili obecnej jest aktywnym członkiem tej organizacji (ostatnio współorganizował sympozjum z cyklu „Societal Psychology" w Konstancinie k. Warszawy, październik 1998).
Janusz Reykowski jest ceniony w świecie. Był dziesiątki razy zapraszany przez najlepsze uniwersytety USA, a także Izraela, Francji i wiele innych. Ma licznych przyjaciół zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Lubiany, przyjazny ludziom, skromny. Choć bardzo aktywny na forum międzynarodowym, gros uwagi poświęca psychologii polskiej; jej dobro zdaje się być dla profesora Reykowskiego jedną z wartości najbardziej istotnych. Otwarty na świat, utrzymuje kontakty i ma przyjaciół w bodaj każdym psychologicznym ośrodku akademickim w Polsce.
Nie mieliśmy więc trudności w skrzyknięciu autorów w miarę jednorodnego tematycznie tomu, którzy podjęliby się napisania tekstów z myślą o uhonorowaniu Osoby i dorobku Janusza Reykowskiego. Takich tekstów mogłoby być kilkakrotnie więcej — ale książka straciłaby jednorodność merytoryczną, gdyż Jego niegdysiejsi uczniowie i współpracownicy zajmują się niemal wszystkimi dziedzinami psychologii zarówno stosowanej, jak i akademickiej. Dedykujemy Mu wyniki swoich badań i przemyśleń, świadomi inspiracji — i tych świeżych, i tych dawnych, sprzed lat.
Januszowi Reykowskiemu, w podzięce za wszystko, co wniósł do rozwoju polskiej psychologii
— uczniowie, współpracownicy, przyjaciele
Spis treści
Bogdan WojciszkeWprowadzenie , 11
Andrzej Nowak Układy złożone w psychologii: dynamika umysłu i grup społecznych ... 19
Krystyna Skarżyńska
Sprzeciw, poparcie czy „dawanie świadectwa wartościom" — co motywujePolaków do aktywności politycznej? 39
Krzysztof Korzeniowski
Między rewolucją a normalnością. Rzecz o alienacji politycznej na przełomiedekad . 61
Paweł BoskiHumanizm w kulturze i mentalności Polaków 79
Maria Jarymowicz
O godzeniu wody z ogniem: związki kolektywizmu z indywidualizmem . . 121
Bogdan Wojciszke
Grzech czy porażka? Moralne i sprawnościowe kategorie w potocznym rozumieniu świata społecznego 153
Mirosław Kofta, Grzegorz Sędek Stereotypy duszy grupowej a postawy wobec obcych: wyniki badań sondażowych 173
Wiesław ŁukaszewskiMłodzi Polacy o narodach Europy 209
Mirosława Marody
O pewnych osobliwościach polskiej klasy politycznej 243
Grażyna Wieczorkowska-Nejtardt, Janusz Ł. Grzelak
„Nie wiem, nie myślę, jestem z miasta". Wybrane problemy metodologiczneanalizy badań sondażowych : 261
Jerzy Brzeziński
Praktyka społeczna — psychologia — uniwersytet. Nowy model kształceniapsychologów 291
Autorzy
Wprowadzenie
Doc. dr hab. Paweł Boski, Instytut Psychologii PAN, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński, Instytut Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Zakład Podstaw Badań Psychologicznych, członek korespondent PAN, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Janusz Ł. Grzelak, Wydział Psychologii, Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. dr hab. Maria Jarymowicz, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Psychologii Osobowości, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Mirosław Kofta, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Psychologii Osobowości, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Doc. dr hab. Krzysztof Korzeniowski, Instytut Psychologii PAN, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski, Katedra Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Mirosława Marody, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Andrzej Nowak, Wydział Psychologii, Instytut Studiów. Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Grzegorz Sędek, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Psychologii Osobowości, Instytut Psychologii PAN, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska, Instytut Psychologii PAN, prof. Szkoły Wyż...
max-mag1