tablica dla daltonistów.doc

(1997 KB) Pobierz

Oko ludzkie przystosowane jest do widzenia barw światła o długości fali w zakresie od około 400 nm (barwa fioletowa) do około 700 nm (barwa czerwona).
Jedną z wad wzroku jest daltonizm polegający na złym rozpoznawaniu barw. Nazwa wady pochodzi od nazwiska angielskiego fizyka i chemika J.Daltona, który jako pierwszy opisał ślepotę na barwy zieloną i czerwoną. Może być to wada wrodzona lub nabyta. Daltonizm wrodzony jest wadą dziedziczną, na którą cierpi w różnym stopniu  8% mężczyzn i 0,5% kobiet. Daltonizm nabyty może być wynikiem przejścia choroby siatkówki lub drogi wzrokowej.
Wada ta jest często definiowana jako ślepota na barwę czerwono - zieloną. Występuje także ślepota na barwę czerwoną, rzadziej zieloną i bardzo rzadko na fioletową. W większości przypadków osoby źle rozróżniające barwy od urodzenia nie zdają sobie sprawy z istnienia tej wady, gdyż ostrość wzroku jest zwykle u nich prawidłowa. Całkowita ślepota na barwy jest wynikiem niedorozwoju czopków siatkówki i łączy się ze znacznym obniżeniem ostrości wzroku i trudnością przystosowania się do światła.
Wadę tę wykrywa się na podstawie specjalistycznych badań przy użyciu tablic barwnych pseudoizochromatycznych. W razie konieczności wykonania dokładniejszych badań wykorzystuje się przyrząd nazywany anomaloskop. Pacjent badany anomaloskopem ma za zadanie porównanie dwóch barw.
Przykładowe tablice barwne służące do diagnozowania daltonizmu umieszczone są poniżej. Osoby posiadające wadę daltonizmu powinny zobaczyć na pierwszej tablicy liczbę 21 zamiast prawidłowej 74. Na drugiej tablicy przedstawiona jest liczba 89.

Tablica1
Tablica2 

Osoby źle rozróżniające barwy nie mogą wykonywać wielu zawodów wymagających bezbłędnego rozpoznawania barw, np. kierowca, maszynista kolejowy, lotnik, itp.



Tablica testowa 

 

 

 

 

 

 

     

 

What numbers do you see revealed in the patterns of dots below?

I am color blind, as is about 12 - 20 percent (depending on whose figures you want to believe) of the white, male population and a tiny fraction of the female population. Most of these circles are nothing but spots to me. Below are the correct answers to what a person with normal color vision would see - and what I see (and most people with Red-Green color blindness). When you see what we can't see, you may understand why it's so tough to find the right sox and why we like bright colors, which are often identifiable.

Normal Color Vision

Red-Green Color Blind

 

Left

Right

 

Left

Right

Top

25

29

Top

25

Spots

Middle

45

56

Middle

Spots

56

Bottom

6

8

Bottom

Spots

Spots

Another interesting color blindness test is below

The test to the left is simpler.
The individual with normal color vision will see a 5 revealed in the dot pattern.
An individual with Red/Green (the most common) color blindness will see a 2 revealed in the dots.

Another series of color vision tests can be found

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin