SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
Temat bloku: JAK TO W RODZINIE
Temat dnia: MOJA RODZINA
Cele ogólne:
· kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat swojej rodziny
· dziecko jako członek rodziny, obowiązki członków rodziny, szacunek wobec rodziców
Cele operacyjne
Uczeń:
· wypowie się na temat rodziny przedstawionej na ilustracji
· rozwiąże krzyżówkę
· opowie o swojej rodzinie
· uzupełni tabelę imionami członków swojej rodziny
· słucha recytacji utworu i wypowiada się na jego temat
· rozumie podział obowiązków w rodzinie
· pisze wyrazy pokrewne do wyrazu rodzina
· potrafi uzupełnić zdania czasownikiem w odpowiedniej formie
Metody wspierania aktywności edukacyjnej dzieci:
· słowna – rozmowa, praca z tekstem
· oglądowe – obserwacja, pokaz
· ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne aktywności edukacyjnej dzieci:
· indywidualna
· zbiorowa.
Środki dydaktyczne w inicjowaniu czynności uczenia się dzieci:
podręcznik „Wesoła Szkoła”, karty pracy, karteczki z rodziną wyrazów, karteczki do zabawy „Zgadnij o kim myślę”, rysunki narysowane przez dzieci
ZAPIS W DZIENNIKU: Opowiadanie dzieci o rodzinie i jej zwyczajach. Obowiązki dziecka w rodzinie. Wyróżnianie w wierszu „Księga domu” obrazów malowanych słowem. Rodzina wyrazów.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Odczytanie pytań i wpisanie rozwiązań do krzyżówki. Odczytanie hasła.
MOJA RODZINA (KP ćw. 1)
2. Oglądanie ilustracji w podręczniku. Wypowiedzi na temat rodziny przedstawionej na ilustracji przy pomocy pytań nauczyciela.
¨ Ile osób liczy ta rodzina?
¨ Kto do niej należy?
¨ Kto jest kim dla kogo? (Podręcznik str. 78-79)
3. Opowiadanie o swojej rodzinie.
¨ Jakie imiona mają członkowie twojej rodziny?
¨ Co powiesz o ich wyglądzie?
¨ W jakim są wieku?
¨ Jakie mają zainteresowania?
¨ Czym się zajmują?
¨ Gdzie pracują? (Rysunki rodziny umieszczone na tablicy)
4. Wpisanie imion członków swojej rodziny do tabeli w karcie pracy.
Zabawa dydaktyczna : O jakiej miłej osobie z rodziny myślę?
(Karteczki z napisanymi członkami rodziny)
5. Słuchanie recytacji wiersza „Księga domu”. Wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu.
· Jakie wydarzenia umieszcza poeta w księdze domu?
· Które zdarzenia należą do miłych, a które raczej do przykrych?
· Jak myślisz, czy księga, o której jest mowa w wierszu, istnieje naprawdę, czy tylko w wyobraźni poety?
6. Tworzenie rodziny wyrazów.
Praca poziomowa
I poziom sam tworzy wyrazy należące do rodziny wyrazów
RODZINA
……………………… ………………………
II poziom podkreśla wyrazy należące do rodziny wyrazu RODZINA
rodzina, urodziny, dom, rodzice, kapcie, rodzeństwo, rodzinka, herbatka, rodzinny, rodzynek, rodzinnie, urodzić się
7. Uzupełnianie wyrażeń odpowiednimi formami wyrazu rodzinny
8. Ocena uczniów
9. Podsumowanie dnia
Uczniowie kończą rozpoczęte zdania:
Kocham ................................................................................
Pomagam ..............................................................................
Opracowała: mgr Alina Dawidziuk – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Połoskach
ewusia76