uprawa_roli..._-_sciaga.doc

(161 KB) Pobierz
Blisko 96% terytorium Polski jest położone poniżej 350m n

Blisko 96% terytorium Polski jest położone poniżej 350m n.p.m. a jedynie 2,9 leży na wysokości powyżej 500m n.p.m. Tereny rolnicze stanowią 54%teryt. Kraj, tereny leśne około 29,1. Trwałe użytki zielone obejmują swym zasięgiem 11,4 obszaru kraju; łąki 8,1%; pastwiska 3,3% -co stanowi 21,1 terenów rolniczych polski.

RODZAJE PRODUKCJI ROSLINNEJ

*polowa produkcja roślinna na gruntach ornych *produkcja ogrodnicza ( sadownictwo, warzywnictwo, kwiaciarstwo, prod. Roślin leczniczych, roślin nasiennych) * prod. roślin wodnych w naturalnych i sztucznych zbiornikach * prod. leśna .

TEORETYCZNE PODSTAWY UPRAWY ROLI

Zadaniem ogólnej uprawy roli i roślin jest: opracowanie najwłaściwszych sposobów oddziaływania rolnika na środowisko w celu stworzenia w nim optymalnych warunków dla odpowiednio dobranych roślin, objętych wspólnym systemem uprawy

. SYSTEMY PRODUKCJI ROSLINNEJ System rolniczy

jest to zagospodarowanie przestrzeni rolniczej w zakresie prod. roślinnej, zwierzęcej oraz ich przetwarzania wyceniony kryteriami ekologicznymi i ekonomicznymi.

Konwencjonalny-ukierunkowany na osiąganie zysku, oparty na technologiach zużywających duże ilości przemysłowych środków produkcji.

Ekologiczny- łączący produkcję roślinną i zwierzęcą, bazuje na środkach pochodzenia naturalnego, nieprzetwarzanych technologicznie.

Integrowany-pozwala uzyskać stabilną wydajność i odpowiedni dochód rolniczy. Łączy w sobie najważniejsze elementy rolnictwa ekologicznego i konwencjonalnego.

PODSTAWOWE ZADANIA UPRAWY ROLI* stworzenie dla roślin uprawnych korzystnych warunków w środowisku glebowym * nadanie glebie struktury gruzełkowatej * poprawienie jej wł. Wodnych powietrznych, cieplnych * uaktywnienie procesów biologicznych * nadanie roli sprawności i kultury * zwalczanie chwastów, chorób, szkodników * przykrycie resztek pożniwnych, nawozów organicznych oraz wymieszanie z glebą nawozów mineralnych * przygotowanie roli pod zasiew, czyli sadzenie * przeciwdziałanie erozji.

GLEBA jest jednocześnie najbardziej skomplikowanym i najtrudniej dostępnym do obserwacji środowiskiem i częścią ekosystemu, jest środowiskiem nieożywionym, ale składa się również z części nieożywionej( cz. mineralne 45%, subst. organiczne5%, powietrze 25%, woda 25%).

ROLA powierzchniowa warstwa gleby, na którą działają bezp. narzędzia i maszyny glebowe, grubość warstwy określają zabiegi mechaniczne i głębokość, na którą je wykonujemy.

Zależność niektórych właściwości gleby od stopnia rozdrobnienia ( dyspersji)

MAŁA DYSPERSJA: mała pojemność wodna, dobra przepuszczalność, mała zawartość składników pok., dobre fizyczne, ale złe chemiczne właściwości, gleby ciągle łatwe do uprawy, przewiewne

DUŻA DYSERSJA duża poj. wodna , zła przepuszczalność, wysoka zawartość skł. Pokarmowych, złe fizyczne, ale dobre chemiczne właściwości, gleby zimne, trudne do uprawy, nie przewiewne.

AGRONOMICZNE WŁAŚCIWOŚCI ROLI

sprawność roli- taki stan, w którym warunki życia uprawianej roślin są optymalne albo do nich zbliżone. W tym stanie wszelkie fizyczne, chemiczne i fizykochemiczne i biologiczne właściwości roli kształtują się w sposób optymalny

kultura gleby rozumie się taką jej cechę, która pozwala szybko i stosunkowo niedużymi środkami doprowadzić rolę do stanu sprawności utrzymującego się przez dłuższy czas. PLON jest miarą wydajności rośliny uprawnej, czyli ilości użytecznej masy roślinnej ( ziarna, korzeni, bulw, słomy, owoców) zebraną z jednostki powierzchni. Plon: biologiczny (ogólny), rzeczywisty( handlowy), brutto, netto PLON GŁÓWNY-roślina zajmująca pole przez większą część okresu wegetacyjnego PRZEDPLON-uprawiane aby poprawić strukturę roli POPLON- rośliny zajmujące pole po plonie głównym w celu przygotowania podłoża na następne nasadzanie sianie itd.

ZMIANOWANIEM nazywa się następstwo roślin, które uwzględnia ich wymagania i warunki przyrodnicze, siedliska oraz jest gospodarczo uzasadnione. Jeśli zmianowaniem obejmuje się określoną liczbę pól w gospodarstwie i będzie się na każdym z nich kolejno uprawiać zaplanowane rośliny uzyskując coroczne zbiory wszystkich roślin to będzie to płodozmian jest to zmianowanie zaplanowane z góry na szereg lat dla określonego obszaru gospodarstwa.

ZASOBNOŚĆ GLEBY to sumaryczna zawartość składników mineralnych makro i mikroskładników oraz próchnicy i szczątków organicznych w różnym stopniu rozkładu w glebie. Rozróżniamy zasobność naturalną oraz agrotechniczną (antropogeniczną).

Żyzność gleby

Warunkuje współudział gleby we wzroście, rozwoju i planowaniu roślin

Przejawia się w zdolności gleby do przekazywania bytującym na niej roślinom składników pokarmowych, wody, powietrza, ciepła itp.oraz  wymianie gazowej

Dzieje się to na skutek współdzianlania  określonych fizycznych, chemicznych i biologicznych właściwości gleby z innymi czynnikami ekologicznymi.

Czynnikami warunkujące określony stan żyzności gleby

Morfologiczne: właściwości makro-, mezo- i mikromorfologiczne profilu glebowego ( te w którym powstała)

Fizyczne

Chemiczne i fizykochemiczne

Biochemiczne i biologiczne – zawartość subst. Organicznej, zwł. Próchnicy

Urodzajność gleby – zdolność gleby do wytworzenia plonów, wyraża się ją plonem z podstawowej jednostki przestrzeni produkcyjnej. Ma charakter zmienny (w tym samym miejscu, czasie lub okresie wegetacyjnym plony mogą być różne na skutek różnego wpływu człowieka).

Urodzajność potencjalna

Urodzajność aktualna

Nawożenie i jego cele:

Uzyskać wyższe plony roślin

Poprawa jakości plonów

Wyższa opłacalność uprawy roślin

Poprawa zdrowotności roślin

Zwiększenie odporności roślin na niektóre choroby i szkodniki

Dostarczanie roślinom skł.pokarmowych w odpowiednich ilościach, terminach i we właściwej formie

Utrzymanie i poprawę żyzności gleby aby wzrost  i rozwój był jak najbardziej korzystny.

Niezbędne nawożenie wynika z konieczności:

Poprawy właściwości gleby, jako podłoża do uprawiania roślin

Uzupełnienia naturalnych często niedostatecznych zapasów składników pokarmowych w glebie

Uzupełnienia pobranych z plonami roślin lub utraconych z gleby skł.pokarmowych(wymywanie, uwstecznianie, ulatnianie się itp.)

Przy wyborze składnika najczęściej sugerujemy się ceną za 1 kg czystego składnika.

Fertygacja

Zalety:

- Bardziej precyzyjne dostosowanie dawek nawozowych do potrzeb danej rośliny

- Ochrona rośliny przed stresami wywołanymi nadmierną koncentracją soli w podłożu lub w glebie

- Ograniczenie zużycia nawozów i wody

- Możliwość szybkiej regulacji składu pożywki

- Większa możliwość dostosowania składu pożywki do fazy rozwojowej rośliny

- Równomierne zaopatrzenie roślin w wodę

- Wzrost plonów

- Ograniczenie zanieczyszczenia środowiska nadmiernymi dawkami nawozu

 

Gleba  a podłoże

- Podłoże – środowisko wzrostu korzeni

- Uprawy bezglebowe

- Aeroponika

- Podłoża bierne (inertne):wełna mineralna, wełna szklana, pianka polifenolowa, keramzyt, żwir(nie maja kompleksu sorpcyjnego i roztworu glebowego, nie ma skł.pokarmowych)

- Torf, plewki ryżowe, włókno

Nowe technologie :

- Uprawy bezglebowe,

- Podłoża inertne

- Fertygacja

- Układ zamknięty z recyrkulacją

Uprawy bezglebowe:

Uprawy hydroponiczne

- Bez podłoża stagnującą NFT, aeroponika

- Podłoża mineralne:wełna miner., wełna szklana, keramzyt, perlit, lawa wulkaniczna, piasek, zeolit

- Podłoża syntetyczne:pianka poliuretanowa, pianka polifenolowa, pianka aminowa

- Podłoża organiczne:torf, włókno kokosowe, kora, słoma, węgiel brunatny, trociny, włókno drzewne, łuska kokosowa, łuska kakaowa

Niehydroponiczne:

- Podłoża organiczne:torf, włókno kokosowe, kora, słoma, węgiel brunatny, trociny, włókno drzewne, łuska kokosowa , łuska kakaowa

Podłoża inertne:

- Charakteryzuja się one biernością chemiczną i mikrobiologiczną

- Nie wchodzą w reakcje chemiczne  z pożywkami

- Nie ulegają rozkładowi mikrobiologicznemu

- Nie stwarzają dogodnych warunków do rozoju patogenów w środowisku korzeniowym

-Nie mają KS(nie zachodzi sorpcja wymienna)

Zalety :

- Optymalne i stabilne warunki powietrzne

- Brak patogenów i subst.toksycznych

- Zwiększenie wydajności z jednostki powierzchni

- Lepsza jakość i ilość plonu

- Wcześniejsze i bardziej wyrównane kwitnienie i plonowanie

- Oszczędność zużycia podłoża

- Oszczędność zużycia wody  i nawozów(30-40%)

- Oszczędność zużycia energii (ok.10%)

- Możliwośc precyzyjnego utrzymania optymalnych poziomów skł.pokarmowych i odczynu w rizosferze

- Umożliwienie stosowania nawożenia w układach zamkn. Z recyrkulacją pożywki jako podstawowej technologii nie zanieczyszczającej środowisko

Wady:

- Większe ryzyko pojawienia Się  chorób rizosfery przy układach z recyrkulacja pożywki

- Większe koszty założenia i utrzymania systemu hydroponicznego

- Większe wymagania profesjonalne producenta ze względu na bardzo mały dopuszczalny margines błędu

Systemy nawożenia:

- otwarty

- zamknięty: z recyrkulacja ,bez recyrkulacji

Zalety upraw aeroponicznych:

- wyzsze plony

- optymalna ich jakość

- lepsze wykorzystanie powierzchni szklarniowej

- zwiększenie cykli uprawowych

- poprawa warunków fitosanitarnych

- wyższy poziom automatyzacji

- redukcja kosztów produkcji

- Schładzanie systemów korzeniowych

Woda i jej cechy:

Woda jest przezroczysta, bezbarwna, nie pachnie i nie ma smaku, posiada twardość ogólną powodują ją rozpuszczone węglany, siarczany, azotany, chlorki i inne zw. Chemiczne, oraz twardość węglanową wywołaną przez węglany wapnia i magnezu.

Jakość wody: Cl, Na,     S-SO4, Fe, B, Li, twardość wody `dH, Fe ogółem (Fe (OH)3), zawartość dwuwęglanów HCO3-

Zawartość składników: Stężenie hydroponiczne-zawartość składnika w pożywce, optymalna dla wzrostu danej rośliny. N-NH4 do 10% N-NO3, Cu do 2001 była norma dla wody pitnej do 0,5mg/dm3, teraz jest 1,0 mg/dm3, dla roślin 0,048, Na do 60 mg/dm3, Cl do 60 mg/dm3

Przykłady metod uzdatniania wody: stosowanie filtrów piaskowych, deskowych, stosowanie układów z odwrotną osmozą, mieszanie wody studziennej z wodą deszczową (miękka, ma mało składników), mieszanie wody wodociągowej z wodą studzienną (w zależności od źródła może być dobra ale może być też zanieczyszczona azotem)

Nawozy wykorzystywane w systemach fertygacji: Saletra amonowa N-NH4 ( 17,5%), N-NO3 (17,5%); saletra wapniowa Ca (18,5%), N-NH4 (0,8%), N-NO3 (14,7%); saletra potasowa N-NO3 (13%), K (38,2%); Siarczan potasu K (44,8%), S (17%); Siarczan magnezu Mg (9,9%), S (13%); Saletra magnezowa Mg (9,5%), N-NO3 (11%); Fosforan amonu P (26,2%), N-NH4 (12%); Fosforan monopotasowy K (28,2%), P (22,3%).

Podłoża inertne: Charakteryzują się one biernością chemiczną i mikrobiologiczną, nie wchodzą w reakcje chemiczne z pożywkami, nie ulegają rozkładowi mikrobiologicznemu, nie stwarzają dogodnych warunków do rozwoju patogenów w środowisku korzeniowym, podłoża te nie mają kompleksu sorbcyjnego ( nie zachodzi sorbcja wymienna)

Choroby gleby – Siseases of soil

- skorupa glebowa

- koleiny

- zbrylenie warstwy ornej

- podeszwa płużna

- nadmierne zagęszczanie podglebia

Skorupa Glebowa

Wytwarza się w skutek:

- Wyschnięcia uwodnionej, zagęszczonej wierzchniej warstwy gleby

- podatne gleby o dużej zawartości części spławianych ( powyżej 35% o średnicy 0,02mm)

- mała zawartość próchnicy

Skorupa Glebowa

- stawia opór mechaniczny kiełkującym roślinom

- prowadzi do nasilenia parowania wody

- ogranicza wymianę gazową między glebom a atmosferom

- sprzyja rozwojowi grzybów

Zapobieganie powstawaniu skorupy glebowej

- unikanie nadmiernego rozpylenia gleby w czasie zabiegów mechanicznych

- stosowania nawożenia organicznego

- wapnowanie gleb – wpływa na polepszenie struktury gruzełkowatej, tworzy ją

- ściółkowanie powierzchni gleby

Podeszwa płużna

Nadmiernie zagęszczona górna część warstwy podornej, utrudniająca krążenie wody i powietrza, przenikanie korzeni

Powstaje na skutek:

- Wieloletniej uprawy roli na jednakowej głębokości

- zgniatania zbyt wilgotnego dna bruzdy kołami ciągnika, płozami pługów

- na tak ubitym dnie zatrzymują się drobne cząstki glebowe wymywane z górnej warstwy

Nadmierne zagęszczanie podglebia

Powstaje poprzez:
- poruszaniu się po polu ciężkich maszyn

- duża ilość zabiegów mechanicznych

- wysoki poziom wód gruntowych

Stopień ugniecenia gleby zależy od:

- siły nacisku maszyny na podłoże

- czasu działania obciążenia

- rodzaju gleby i jej właściwości

- udziału piasku, pyłu i iłu

- zawartości substancji organicznej

- wilgotności w okresie ugniatania

Nadmierne zagęszczenie prowadzi do:

- rozpadu agregatów glebowych

- zmniejsza udział porów dużych

- zwiększenie porów małych

- zmniejszenie rozpuszczalności wodnej i powietrznej gleby

- korzenie nie przerastają zbitych warstw gleby i nie rozgałęziają się w nich

Ograniczenia w uprawie roli

Uprawa płużna: zalety

- dobre spulchnianie

- odwrócenie i rozdrobnienie warstwy ornej

- łatwość wprowadzania do głębszych warstw gleby resztek pożniwnych

- wyrównanie zawartości składników pokarmowych w całej warstwie ornej

- system czystej, starannej uprawy roli

Orka

- orki zasadnicze: podorywka, orka siewna, orka przedzimowa

Zabiegi doprawiające rolę:

- włóknowanie

- bronowanie

- kultywatorowanie

- wałowanie

Uproszczone systemy uprawy

- minimum uprawy, czyli uprawa zminimalizowana

- siew bezpośrednie – bez uprawy roli, czyli uprawa zerowa

Uprawa zminimalizowana

- uproszczenie zmianowa, nawożenia, siewu, pielęgnacji i zbioru

- spłycenie uprawy płużnej stosowanie aktywnych narzędzi do uprawy roli

- stosowanie płytkiej uprawy bez orkowej

- stosowanie głębokiej uprawy bez orkowej

Siew bezpośredni – uprawa zerowa

Sposób przygotowania pola

- siew w scierń

- siew w czarne pole

- siew w mulcz

- siew w rośliny okrywowe

Sposób umieszczenia nasion

- siewnikiem talerzowym

- siewnikiem rotacyjnym

- siewnikiem kultywatorowym

- siewnikiem kombinowanym

Siew w ścierń

- po usunięciu z pola plonu ubocznego w postaci słomy, łodyg lub liści

- chwasty oraz zielone części roślin niszczy się herbicydami, odpowiednio dobranymi do gatunku chwastów i rośliny uprawnej

Siew w czarne pole

- gdy pozostałości po zbiorze rośliny przedplonowej, a wiec słomę, łodygi, ściern itp. spala się

- zaletą jest uzyskanie czystej wolnej powierzchni, na której latwo można dokonac siewu oraz wyraźnie zmniejszyć liczby nasion chwastów zdolnych do kiełkowania, a także niektórych szkodników

- wadami są, obniżenia aktywności biologicznej w 2 – 3 cm warstwie gleby i niebezpieczeństwo niesienia się ognia

Siew mulcz

- gdy pozostałości resztek roślinnych rozdrabnia się i pozostawia na polu

- zaletą tego sposobu jest zapobieganie parowaniu i zachwaszczaniu, ale jednocześnie pojawiają się trudności wynikające z konieczności zastosowania specjalnego siewnika, który będzie przed umieszczeniem nasion usuwał na bok mulcz, oraz koniecznośc dokonania rozdrobnienia pozostałości roślinnych

Siew w rośliny okrywowe

- gdy na polu, na którym mamy zamiar wykonać siew znajdują się rośliny zapobiegające wodnej lub wietrznej np. ( lucerna, koniczyna czy trawa )

- przed siewem lub po jego wykonaniu stosujemy odpowiednio dobrane herbicydy niszczące warstwę okrywową

Warunkami wprowadzenia siewu bezpośredniego do praktyki:

- brak czasu lub możliwości organizacyjnych, aby przeprowadzić uprawę roli

- brak wystarczającej ilości ludzi do prac polowych lub deficyt mocy pociągowej

- obawa przed erozją lub nadmiernym przesuszaniem gleby

- brak możliwości prawidłowego wykonania podstawowej uprawy roli, ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne

- warunki ekonomiczne

Podstawowe warunki, jakie muszą być spełnione, aby siew bezpośredni dal oczekiwane rezultaty to:

- specjalny siewnik

- urozmaicony asortyment herbicydów

- odpowiednie nawozy mineralne i środki ochrony roślin

- właściwie dobrana gleba i stanowiska

- właściwy gatunek, a nawet odmiana rośliny uprawnej

Kryteria jakimi musi odpowiadać gleba, aby mogła być obsiana metodą siewu bezpośredniego

- pole powinno być prawidłowo zdrenowane i o dużej przepustowości wodnej

- gleba powinna być : strukturalna, nie podlegająca zamulaniu, zaskorupieniu

- gleba powinna być : aktywna biologicznie,  zasobna w makro i mezofaune glebową oraz o właściwej porowatości

Siew bezpośredni nie może być wykonywany na dwóch kategoriach gleb

- na glebach zlewnych, nieprzepuszczalnych, oglejonych, ilastych lub gliniastych, o małej zawartości substancji organicznej

- na glebach piaszczystych lekkich, nie strukturalnych o małej zawartości substancji organicznej i zbytnio zagęszczonych

Siewnik do siewu bezpośredniego powinien posiadać:

- zdolność rozcinania lub rozgarniania resztek po żniwnych w taki sposób, aby nasiona trafiały wprost w glebę

- możliwość równoczesnego umieszczania nawozów mineralnych i nasion w taki sposób aby nasiona były oddzielone warstwą gleby od nawozów mineralnych

- możliwość regulacji głębokości umieszczania nasion, odpowiedniej rozstawie redlici ilości wysiewu

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin