BIOS.DOC

(720 KB) Pobierz
2

2.Ustawienia i  konfiguracja  w programie SETUP



Programy SETUP w rożnych komputerach  mogą nieznacznie różnić się od siebie, ale przeważnie wyglądają tak.

                             Główne menu  SETUP-u



a) CPU SOFT MENU – pozwala w prosty sposób  na dokonywanie ustawień związanych bezpośrednio z procesorem, jednak nie wszystkie płyty główne to menu posiadają. Przeważnie takie menu posiadają płyty bezworkowe, to znaczy że ustawianie taktowania procesora odbywa się w SETUP-ie. Przechodząc w dalsze ustawienia CPU SOFT MENU pojawia się nam okno menu gdzie konfigurujemy:

                       Menu CPU SOFT MENU

·        CPU NAME IS –pokazuje nam typ procesora zainstalowanego w naszym systemie. W tym przypadku jest to procesor Intela Celeron .

·        CPU OPERATING SYSTEM – w tej opcji mamy możliwość ustawienia parametrów procesora ( User Define – sami decydujemy o wszystkim lub ustawiamy Auto-program SETUP ustawia za nas wszystko sam). W przypadku gdy zdecydujemy się na konfiguracje manualną, musimy sami wpisywać dalsze wartości i parametry procesora.

·        EXTERNAL CLOCK – ustawiamy częstotliwość taktowania procesora.

·        MULTIPLIER FACTOR – mnożnik np. 4,5 dla Celerona.

·        AGPCLK/CPUCLK – częstotliwość taktowania portu  dla karty graficznej AGP, np 2/3prędkości zegara.

·        CORE VOLTAGE – ustawia się tu napięcie zasilające jądro procesora. I tu możemy zdecydować się na ustawienia automatyczny(CPU Default) lub sami możemy zdecydować jakie ma być napięcie. Zmiana napięcia zasilającego ma sens jedynie w ograniczonych przypadkach ,kiedy np. chcemy uruchomić procesor z prędkością szybszą od nominowanej. Zawsze przy tym powinniśmy pamiętać, by zmiana napięcia nie była większa niż 10% wartości nominalnej(w praktyce oznacza to maksymalną zmianę o około 0,2V).



b) STANDARD CMOS SETUP - w tej części programu SETUP  znajdziemy informacje o zainstalowanych komponentach: dyskach twardych i napędzie dyskietek, ilości pamięci, karcie graficznej. Tu ustawiamy datę i godzinę zegara systemowego. Jeśli wpiszemy niewłaściwe parametry lub są one nie prawdziwe, komputer nie będzie mógł odczytać i zapisywać danych z tych urządzeń.

                                  Menu  STANDART CMOS SETUP

·        Date, Time - w tych polach możemy ustawić datę i czas systemowy. Podajemy bieżącą datę dla podtrzymywanego baterią lub akumulatorem zegara czasu rzeczywistego. Data jest określana tutaj w formacie amerykańskim (mm:dd:rr). Niektóre wersja BIOS-u pozwalaja na przejście na standard międzynarodowy (dd:mm:rr).

·        IDDs HDDs - sekcja ta służy do skonfigurowania dysków twardych IDE, które mogą być obsłużone poprzez kontroler IDE na płycie głównej. AWARD zaleca ustawienia we wszystkich polach wartości Auto. W tym przypadku BIOS w trakcie testów POST sam rozpoznaje parametry zainstalowanych dysków. Rozwiązanie to jest najprostsze i nieocenione w przypadku zastosowania wymiennych dysków twardych instalowanych w "szufladach" - w tym przypadku system sam będzie rozpoznawał fakt włożenia dysku i ustawiał jego parametry. Ustawienie takie też posiada pewna niedogodność w postaci wydłużonego czasu ładowania systemu, a w chwili posiadania czterech dysków czas ten się wydłuża. Pomimo możliwości podłączenia do kontrolera IDE CD-ROM-u, nie ustawia się tu żadnych parametrów pozostawiając None. To samo dotyczy to dysków innych niż IDE.

Możliwe ustawienia

Opis

Zalecane ustawienie

Auto

Automatyczne rozpoznawanie dysku

X

User

Parametry dysku zdefiniowane przez użytkownika

-

None

Kanał IDE nie wykorzystany

-

Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, aby samodzielnie skonfigurować sobie parametry twardych dysków musimy wypełnić następujące pola.

TYPE

W nowych BIOS-ach opcja ta nie istnieje, w starszych można wybrać jeden z 45 predefiniowanych zestawów parametrów

SIZE

Przybliżona pojemność dysku wyliczona z liczby sektorów, głowic i cylindrów.

CYLS

Liczba cylindrów

HEAD

Liczba głowic

LANDZ

Cylinder parkowania głowicy. Wartość ta jest niezauważana przez nowe kontrolery EIDE, bowiem kwestia parkowania głowic należy wyłącznie do dysku twardego. Pomimo iż liczby wpisywane do tego pola nie odgrywają żadnej roli, niektóre wersje BIOS-u nie akceptują liczby innej niż wprowadzonej do pola CYLS (lub 0).

PRECOMP

Stała wartość przypisana dyskowi. Jest to wartość prekompresji (Write Precompensation). W starszych dyskach wartość, która wyznaczała cylinder powyżej którego układy wzmacniaczy zapisu modyfikowały prąd podkładu. Było to konieczne bowiem nie stosowano jeszcze zapisu strefowego i na każdej ścieżce była stosowana ta sama ilość sektorów. Wartość określana w tym polu jest ignorowana przez nowego typu kontrolery EIDE. Pole to można pozostawić puste, jeżeli Setup żąda jakiejś wartości można ją ściągnąć z IDE HARD DISK DETECTION.

SECTOR

Liczba sektorów na cylinder

MODE

Tryb pracy dysku

LBA

Dyski zgodne ze specyfikacją LBA (Logical Block Adressing), pozwalają ominąć ograniczenie liczby cylindrów, głowic i sektorów. Zalecane jest te ustawienie dla innych dysków, których pojemność przekracza 528MB.

LARGE

Dyski duże niezgodne z LBA posiadające więcej niż 1024 cylindry. Jeśli BIOS nie podjął pracy z ustawieniem LBA powinnieśmy spróbować tej opcji.

NORMAL

Dyski, dla których liczba odpowiednio cylindrów, głowic i sektorów wynosi poniżej 1024, 16 i 63. Ma zastosowanie dla dysków o pojemności mniejszej od 528MB.

AUTO

BIOS automatycznie wykrywa właściwy tryb

Parametry te możemy spisać z tabliczki znamionowej, która w formie nalepki jest umieszczona na obudowie dysku, bądź też można wykorzystać opcje automatycznego rozpoznawania dysków twardych. Zapis MODE nie jest istotny dla dysków starszego pochodzenia.

·        Drive A, B - Tutaj możemy zdefiniować podłączone czytniki dysków elastycznych. Rzadko spotyka się już stacje dyskietek wielkości 5,25", przewodzą tutaj  3,5". Posiadacze obydwu typów FDD mogą skonfigurować sobie małą stację jako A, a dużą jako B. Jest możliwa również biosowa zamiana stacji (A<=>B) poprzez Swap Floopy Seek w menu BIOS FEATURES SETUP.

Możliwe ustawienia

Opis

Zalecane ustawienie

None

brak zainstalowanego FDD

wg posiadanego urządzenia

360k , 5.25 in

ustawienie zależne od zainstalowanego czytnika

720k , 3.5 in

1.2M, 5.25 in

1.44M, 3,5 in

2.88M, 3.5 in

 

·        Floopy 3 Mode Support - Funkcja ta istnieje w niektórych BIOS-ach, którą powinniśmy uaktywnić jedynie w przypadku specjalnej 3,5" stacji dyskietek o pojemności 1,2MB (standard japoński).

Możliwe ustawienia

Opis

Zalecane ustawienie

Disabled

jeśli stacji takiej nie posiadamy

X

Enabled (lub Both)

stacja zamontowana

-

Drive A

stacja zamontowana jako A

-

Drive B

stacja zamontowana jako B

-

·        Video - Opcja ta definiuje zainstalowaną kartę graficzną. Obecnie wszystkie karty graficzne są zgodne z EGA/VGA.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin