Techniki mnemoniczne
Scenariusz nr 9
Cele:
Uczeń:
- poznaje nową technikę pamięciową – system loci, tzw. rzymski pokój
- doskonali umiejętność koncentracji uwagi
- podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni
- wie, że emocje, które nam towarzyszą też mają wpływ na zapamiętywanie
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia zmierzające do uzyskania połączeń nerwowych pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową, np.;
- wyciągnij ręce przed siebie i spróbuj prawą ręką poruszać poziomo, a lewą pionowo
- prawą nogą rysuj na podłodze kółeczka, a lewa ręką klep się po brzuchu
- itp.
2. Nauczycielka poleca usiąść wygodnie i prosi, aby wytężyć swoją uwagę.
Opowiada następującą historię:
Popatrz na drzwi klasy. Przypatrz się uważnie. Wyobraź sobie, że na drzwiach jest pyszne, świeżo upieczone ciasto. Dokładnie obejrzyj to ciasto. Zobacz jakiego jest kształtu, jak jest udekorowane, jak pięknie i słodko pachnie. Włącz wszystkie zmysły. Dotknij je i ułam kawałek. Czujesz jakie jest ciepłe i puszyste. Zobacz jak obraca się na paterze, na której je położono. Postaraj się włączyć do tego obrazu swoje emocje. Powiedz sobie: „Ale smaczne to ciasto. Jak apetycznie wygląda. Chętnie bym go zjadł”.
Zbierz wszystkie swoje odczucia, popatrz jeszcze raz na drzwi. Teraz już zawsze, gdy spojrzysz na drzwi w klasie..., będziesz widział ciasto.
3. Teraz nauczycielka poleca wybrać punkty w klasie, w których będziemy umieszczali informacje, np.:
· drzwi
· tablica
· okno
· ławki
· szafa
· gazetka
· podłoga
· sufit
4. Ćwiczenie:
Pierwszą informacja, którą chcemy zapamiętać jest ciasto. Kolejną gąbka, więc tworzymy obraz gąbki pozostający w ścisłym związku z tablicą. Co robimy? Tworzymy obraz wielkiej gąbki leżącej na półeczce pod tablicą. Dotknijmy ją, sprawdźmy jaka jest szorstka i mokra. Teraz, gdy spojrzymy na tablicę, zobaczymy gąbkę.
Następną informacją będzie piłka. Znowu tworzę obraz piłki pozostający w związku z oknem. Wyobrażamy sobie jak wielka, łaciata, szybko kręcąca się piłka kieruje się w stronę okna i z hukiem wybija szybę. Od tej chwili, gdy spojrzymy na okno będziemy widzieli piłkę. I tak dalej umieszczamy wraz z dziećmi w poszczególnych punktach pokoju różne informacje.
5. Wszyscy razem odtwarzamy po kolei zapamiętane w taki sposób informacje.
6. Po tym ćwiczeniu nauczyciel wypisuje na tablicy różne wyrazy, np.:
· ciasto
· kapusta
· piasek
· farby
· kanapka
· radio
· pióro
· dziewczynka
i pomagając (jeśli zajdzie taka potrzeba) dzieciom, przyporządkowuje poszczególnym punktom klasy dane informacje.
7. Następnie ściera tablicę i dzieci korzystając z poznanych ścieżek dostępu przypominają kolejne wyrazy.
8. Na końcu zajęć uczniowie samodzielnie przyporządkowują podane przez nauczycielkę wyrazy do poszczególnych miejsc w klasie i zapisują zapamiętane wyrazy.
9. Samokontrola i samoocena wykonanego zadania.
Opracowała: Iwona Jacek
2
Arktyda