Mięśniaki macicy.doc

(924 KB) Pobierz
Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

artykuł lek. med. Joanny Pabich
Rozpoznanie mięśniaków macicy umożliwia badanie ginekologiczne, badanie USG, laparoskopia, a ostatecznie badanie histopatologiczne materiału tkankowego pobranego w trakcie operacji

Przyczyny powstania mięśniaków w macicy nie są do końca poznane. Upatruje się ich w zaburzeniach neurowegetatywnych, np. w zaburzeniach prawidłowej produkcji i przemian niektórych substancji wydzielanych w układzie nerwowym.

Wiadomo, że mięśniaki częściej (choć nie jest to regułą) pojawiają się u kobiet, które nie rodziły. Praktycznie także nie występują przed okresem dojrzewania. Po klimakterium (okres wygasania czynności jajników u kobiety, zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia) nie tworzą się także nowe guzy, a istniejące już nie powiększają się lub nawet ulegają zmniejszeniu. Wiąże się to z niskim poziomem estrogenów - hormonów wytwarzanych przez jajniki w okresie dojrzałości płciowej.


Zresztą właśnie zależność między dużym stężeniem estrogenów w organizmie kobiety a wzrostem mięśniaków jest najczęściej podkreślana jako powód mięśniaków.

Niepokojące powikłania

Mięśniaki macicy w swojej początkowej fazie wzrostu rzadko powodują dolegliwości. Wystąpienie objawów jest zależne od ich umiejscowienia, liczby i wielkości. 15-20% kobiet mających mięśniaki nie zgłasza żadnych dolegliwości. Pozostałe skarżą się najczęściej na obfite, ze skrzepami krwi, bolesne i przedłużone krwawienia miesięczne, na nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych.

Objawy te tłumaczy się trudnościami z obkurczaniem się ścian macicy, wydłużonym gojeniem się miejsc po złuszczonej błonie śluzowej po miesiączce oraz zaburzeniami hormonalnymi często współistniejącymi z mięśniakami. Poza tym mogą pojawić się bóle w dole brzucha, uczucie ciała obcego lub parcia w tej okolicy. Dolegliwości te są wynikiem ucisku guzów na narządy sąsiednie. I tak mięśniaki, uciskając na pęcherz i cewkę moczową, mogą spowodować zaleganie moczu, zapalenia tych narządów i napadowe nietrzymanie moczu (wyciekanie moczu kropelkami z przepełnionego pęcherza). Ucisk na moczowody może doprowadzić nawet do wodonercza i zaburzeń czynności nerek. Wynikiem ucisku na odbytnicę są zaparcia, rzadko nawet niedrożność jelit. Niekiedy występują bóle o charakterze rwy kulszowej. Nieprawidłowe i obfite krwawienia powodują ponadto niedokrwistość. Pacjentki mogą wtedy odczuwać osłabienie, duszność, przyspieszenie tętna, bóle głowy. Znacznego stopnia anemia może nawet doprowadzić do niewydolności układu krążenia.

Jakie to zmiany?

Mięśniaki często współistnieją z patologicznymi rozrostami i nowotworami błony śluzowej macicy. Guzy macicy, które rozwijają się po menopauzie (ostatnia w życiu miesiączka) lub ciągle rosną, rzadko są mięśniakami.

Przede wszystkim nie zwlekać

Mięśniaki nie leczone ulegają zwyrodnieniu, często martwicy, rozmiękaniu, zakażeniu, rzadziej zwapnieniu lub zwłóknieniu. Stan taki wywołuje duże dolegliwości bólowe, objawy tzw. ostrego brzucha i inne dolegliwości ogólnoustrojowe niekiedy zagrażające życiu. Dzieje się tak również wtedy, gdy nastąpi skręcenie szypuły mięśniaka umieszczonego w jamie brzusznej. Mięśniak, który znajduje się w jamie macicy, może wywołać silne skurcze podobne do porodowych, krwawienie i uwidocznić się w pochwie. Mówimy wtedy o tzw. mięśniaku rodzącym się.

Najlepiej operacja

Mięśniaki macicy są najczęściej występującymi (95%) guzami łagodnymi narządu rodnego u kobiet.

Mięśniaki są zmianami łagodnymi, leczy się je zazwyczaj dopiero wtedy, gdy powodują dolegliwości. W większości przypadków jest to leczenie operacyjne. Guzy nie powodujące objawów należy obserwować. Wskazane są wówczas kontrole u ginekologa co 3-4 miesiące. Oczywiście są wyjątki od tej reguły.

Operację trzeba przeprowadzić mimo braku dolegliwości w następujących przypadkach:

·         gdy guz szybko rośnie (podejrzenie nowotworu złośliwego);

·         gdy mięśniak jest bardzo duży (większe ryzyko powikłań);

·         gdy nie można wykluczyć guza jajnika (alternatywą jest wykonanie laparoskopii);

·         gdy mięśniak ma długą szypułę i jest bardzo ruchomy w jamie brzusznej (możliwość skrętu szypuły z dalszymi konsekwencjami);

·         gdy mięśniak macicy jest przyczyną niepłodności lub nawykowych poronień i porodów przedwczesnych;

·         gdy stwierdza się macicę mięśniakowatą podczas operacji wykonywanych z innych powodów. Operacja jest metodą leczenia z wyboru. Można ją wykonać przez pochwę lub drogą brzuszną. Wskazania do określonego typu operacji ustala się w zależności od wieku chorej, wielkości i umiejscowienia guza oraz od rodzaju dolegliwości.

Mięśniaki bo z tkanki mięśniowej

Mięśniaki macicy są zbudowane z mięśni gładkich (mięśni działających niezależnie od naszej woli i wchodzących w skład wielu struktur organizmu, m.in. naczyń, dróg moczowych, narządu rodnego) i tkanki łącznej. Są zazwyczaj okrągławymi tworami, dobrze ograniczonymi, mogącymi osiągać w niektórych przypadkach bardzo duże rozmiary. Ponad 90% guzów wychodzi z trzonu macicy.

Początkowo wszystkie mięśniaki rozwijają się w trzonie macicy, który równomiernie się powiększa. Guzy te mogą być pojedyncze lub mnogie. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Mówimy wtedy o macicy mięśniakowatej. Może ona wówczas sięgać nawet do łuków żebrowych.

Różne rodzaje

Mięśniaki w zależności od umiejscowienia dzieli się na:

·         śródścienne (rozrastają się w ścianie macicy);

·         podsurowicówkowe (rosną w kierunku błony surowiczej pokrywającej macicę od strony jamy brzusznej);

·         podśluzówkowe (rozwijają się w kierunku błony śluzowej wyścielającej jamę macicy od strony pochwy).

Jeśli mięśniak łączy się z trzonem macicy tylko pasmem tkanki łącznej, jest określany jako uszypułowany. Mięśniak rosnący na długiej szypule w jamie macicy może uwidocznić się w pochwie.

Czasem wystarczą hormony

Mimo że zasadniczą metodą leczenia mięśniaków macicy jest operacja, w niektórych przypadkach potrzebne może okazać się stosowanie hormonoterapii. Leczenie hormonalne umożliwia opóźnienie lub niekiedy zrezygnowanie z operacji. Dotyczy to:

·         kobiet tuż przed menopauzą;

·         pacjentek, które ze względu na inne choroby (np. niewydolność układu krążenia, znaczna niedokrwistość, wada serca) nie mogą być operowane.

Przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów należy wykonać diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy (nazywane przez pacjentki "czyszczeniem macicy"), żeby wykluczyć przede wszystkim raka tego narządu. Warunku tego należy ściśle przestrzegać szczególnie w przypadku nieprawidłowych krwawień z narządu rodnego i złego wyniku badania cytologicznego.

W leczeniu mięśniaków stosuje się również napromieniowanie. Jest to metoda stosowana bardzo rzadko i w wyjątkowych sytuacjach.

Zabiegi przezpochwowe

W tych zabiegach w rachubę wchodzi tylko wycięcie całej macicy, nie większej niż pięść, bez przydatków (jajników i jajowodów). Ten rodzaj operacji jest preferowany u starszych kobiet, które często skarżą się dodatkowo na objawy obniżenia i wypadania narządu rodnego (m.in. uciążliwe dla pacjentek wysiłkowe nietrzymanie moczu). Warunkiem jest oczywiście wykluczenie obecności guzów jajników. Mięśniaki, które uwidaczniają się w pochwie, można usunąć bez wycinania macicy.

Operacje brzuszne

W czasie operacji drogą brzuszną można wyłuszczyć mięśniaka lub usunąć całą macicę. Wyłuszczenie samego mięśniaka jest operacją oszczędzającą, pozwalającą na zachowanie płodności i zajście w ciążę. Dlatego u kobiet młodych, bezdzietnych (jeśli tylko warunki na to pozwalają) przeprowadza się ten rodzaj operacji, licząc się nawet z możliwością nawrotów. U kobiet, które rodziły, łatwiej jest zdecydować się na usunięcie macicy, szczególnie jeśli guzy są duże i powodują obfite krwawienia z dróg rodnych.

 

Mięśniaki nie takie straszne

Te niezłośliwe guzy macicy może mieć każda kobieta i w każdym wieku. Początkowo nie dają żadnych objawów. Wtedy nie wymagają leczenia. Trzeba je jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego.

Cierpi na nie co piąta kobieta po 35 roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne - najczęściej bowiem mięśniaki występują u kobiet, u których stwierdza się wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Ale z drugiej strony nie każda kobieta tzw. wysokoestrogenna ma mięśniaki. Z kolei guzki rosną szybciej, kiedy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych lub gdy zażywamy niektóre leki hormonalne. Natomiast po menopauzie mogą się zmniejszyć. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości (od babki po wnuczkę itd.), choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.

Większe i mniejsze

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.
W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

·         podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej,

·         śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz,

·         podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.

Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku).

Nieprawda, że:

·         mięśniakami najbardziej zagrożone są kobiety między 30 a 45 rokiem życia. Kobiety w tym wieku częściej chodzą do ginekologa, dlatego statystycznie częściej stwierdza się u nich mięśniaki.

·         po menopauzie mięśniaki mogą same zaniknąć. Z wiekiem dochodzi do fizjologicznego zmniejszenia narządu rodnego, w tym również mięśniaków. Jednak one nadal istnieją.

Sygnały z brzucha

Czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości. Podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Mogą to być bóle podbrzusza albo przypominające rwę kulszową, pojawia się uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Niekiedy prowadzą do zalegania lub nietrzymania moczu, innym razem są przyczyną przewlekłych zaparć, a nawet niedrożności jelit.
Podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Objawy te tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki. Obfite, długie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii i niewydolności krążenia. Kobiety odczuwają wtedy osłabienie, bóle głowy, mają duszności i przyspieszone tętno.
Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.
Podśluzówkowy uszypułowany - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się (rodzi się) do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze, podobne do porodowych.
Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

Najpierw diagnoza

Już na podstawie objawów ginekolog może podejrzewać mięśniaki. Ale do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie ginekologiczne i wynik przezpochwowego badania ultrasonograficznego. USG powinno być wykonane przez ginekologa ultrasonografistę i w sprawdzonym gabinecie - wtedy jest wiarygodne. Po wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy i jajniki oraz określić rodzaj, a także wielkość mięśniaków (badanie jest w stanie wykryć nawet bardzo małe guzki, kiedy nie dają one żadnych objawów).

Czy i jak leczyć?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie stanowią bowiem niebezpieczeństwa dla zdrowia. Trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Złośliwieją zaledwie w 0,2-0,5 proc. przypadków. Również nie wszystkie te, które powiększają się szybko, są guzami złośliwymi. Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne. Ale hormony nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium, np. uderzeniami gorąca, bezsennością czy osteoporozą, które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

Czas na zabieg

Mięśniaki najczęściej usuwa się w czasie operacji brzusznej, w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). W przypadku małych guzków podsurowicówkowych uszypułowanych czasami można zastosować metodę laparoskopową. Zwykle jednak za pomocą laparoskopu usuwa się je “przy okazji”, np. podczas usuwania torbieli. Laparoskopii mogą się poddać jedynie kobiety zupełnie zdrowe. Przeciwwskazaniem do zabiegu są bowiem m.in. nadciśnienie tętnicze, schorzenia neurologiczne, otyłość, zaburzenia krążenia, żylaki i problemy endokrynologiczne. Pozycja, w jakiej się go wykonuje - głową do dołu - jest niebezpieczna dla kobiet, które mają nadciśnienie tętnicze czy schorzenia neurologiczne, ponieważ powoduje przekrwienie mózgu.
Niekiedy mięśniaki podśluzówkowe rodzące się do pochwy można usunąć od jej strony. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim dożylnym.

Zabieg i już po nim

Niezależnie od zastosowanej metody mięśniaki usuwa się po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu (przed 14 dniem). Najpewniej kobieta nie jest wówczas w ciąży, ponadto w tych dniach mniejsze jest krwawienie zarówno w czasie, jak i po zabiegu. Po operacji brzusznej ze szpitala wychodzi się zwykle już w czwartej dobie od zabiegu, po laparoskopii - drugiego dnia, po usunięciu mięśniaków od strony pochwy - po upływie doby. Czas rekonwalescencji jest sprawą indywidualną każdej kobiety. Ale zwykle po miesiącu wraca się do formy i zapomina, że operacja w ogóle miała miejsce.

Dla każdej co innego

Zakres operacji w dużym stopniu zależy od wieku, wielkości mięśniaków i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Może polegać na wyłuszczeniu mięśniaków (jednak nie gwarantuje to, że nie pojawią się nowe) albo na częściowym lub całkowitym usunięciu narządu rodnego. Nie powinno się wycinać całej macicy, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zasada jest taka: usuwa się tylko to, co jest chore. Kobieta musi wiedzieć, co w wyniku operacji zyska, a co straci i podjąć decyzję, czy akceptuje proponowane leczenie.

·         U kobiet, które jeszcze nie rodziły, i u tych, które chcą mieć dzieci, wykonuje się operacje oszczędzające, czyli usuwa się mięśniaki, zachowując całą macicę. W czasie ich wyłuszczania może jednak dojść do otwarcia jamy macicy. Wtedy trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami uniemożliwiającymi zajście w ciążę. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i kobieta może próbować zajść w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po operacji mięśniaków należy do tych wysokiego ryzyka i wymaga częstszych niż zwykle wizyt u ginekologa, a gdy doszło do otwarcia macicy - rozwiązanie następuje za pomocą cesarskiego cięcia. Poród siłami natury grozi bowiem pęknięciem macicy.

·         Jeżeli kobieta w okresie przed menopauzą ma duże guzy, obfite miesiączki i dobrą cytologię (I lub II grupę wg klasyfikacji Papanicolau), proponuje się usunięcie trzonu macicy, ale pozostawienie szyjki. Gdy wyniki cytologii nie są dobre, usuwa się też szyjkę. Jeśli kobieta nie przekroczyła 47 roku życia, można pozostawić również jajniki, pod warunkiem że nie ma zmian i w czasie operacji pobrano z nich wycinki.

·         Kobietom ok. 50 roku życia, zarówno tym, które jeszcze mają regularne miesiączki, jak i tym, które weszły w okres klimakterium, usuwając mięśniaki (niezależnie od tego, czy usuwa się tylko trzon macicy czy macicę z szyjką), proponuje się również usunięcie jajników, ponieważ w tym wieku ich funkcja w organizmie zanika. Po operacji wprowadza się hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

·         U kobiet, które ukończyły 60 lat, przy okazji usunięcia mięśniaków usuwa się najczęściej cały narząd rodny.

A może embolizacja tętnic?

Wykonuje ją wciąż niewiele ośrodków w Polsce. Polega na wywołaniu wokół mięśniaka zakrzepicy, w wyniku której dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do guza. Do tętnic macicznych wprowadza się cieniutki cewnik, przez który najpierw podaje się środek cieniujący (kontrast), a następnie tzw. preparat embolizacyjny PVA, który zamyka naczynia zaopatrujące mięśniak w krew. W ten sposób można usuwać jeden lub kilka mięśniaków jednocześnie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle następnego dnia po embolizacji pacjentki wracają do domu. Na skutek niedokrwienia mięśniaki zmniejszają się średnio o połowę po trzech miesiącach od zabiegu i o 70-80 proc. po pół roku. Czasami jednak wypadają do jamy macicy i wtedy trzeba usunąć je operacyjnie. Zabiegi wykonuje się w przypadku mięśniaków nie uszypułowanych, nie większych niż 5-10 cm. NFZ nie finansuje embolizacji. Za zabieg trzeba więc zapłacić z własnej kieszeni.

W ciąży

Nic się z nimi nie robi - rosną wraz z rozwijającym się płodem. Gdy mięśniaki są tak usytuowane, że nie stanowią przeszkody - kobieta może rodzić siłami natury. Jeśli natomiast mogłyby spowodować jakieś komplikacje w czasie akcji porodowej, wtedy wykonuje się cesarskie cięcie. Mięśniaki można usunąć najwcześniej pół roku po porodzie. Jeśli jednak nie dają żadnych dolegliwości, nie jest to konieczne. Trzeba się natomiast pozbyć mięśniaków przed zajściem w kolejną ciążę.

autor: Magdalena Moraszczyk (miesięcznik "Zdrowie")
konsultant: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog-położnik

 

Komentarze (118) :

operacja mięsniaków

Nie wiem dlaczego lekarze nie usunęli Ci tego mięsniaka.Ja miałam operację 28 sierpnia br. w Krakowie na Kopernika i miałam usunięte 4 mięsniaki-dwa z nich miałay ponad 10 cm a pozostałe ponad 5,5 cm.I jakoś się dało i macica została.Więc nie rozumiem o co chodzi.

bobo | 23.09.2009 godz 12.Wrze

mam 51 lat i obfite krwawienia już ponad tydzień , zaczyna kręcić mi się w głowie. Byłam u lekarza miesiąc temu i stwierdził u mnie mięśniaka ok. 50 mm oraz zmianę 30 mm w przydatkach prawych. Mówi, ze trzeba usunąć macicę. nie wiem co robić . po pierwsze boję się a po drugie chciałabym trochę odwlec pójście do szpitala z uwagi na sprawy rodzinne

kasia | 10.09.2009 godz 20.Wrze

operacja

witam! czytam czytam moze ktos mi powie co zrobic w mojej sytuacji? mam30 lat i jestem 10 dni po operacji wyluszczania miesniaka -dodam ze ma 7cm na 4cm -tak tak ma tyle bo mi go nie usunieto !!!! po badaniu usg lekarz wyslal mnie do szpitala ,tam zrobili mi podstawowe badania przed zabiegiem no i zawiezli na blok operacyjny - jak sie obudzilam po operacji lekarz stwierdzil ze nie mogli mi go usunac bo jest za duzy a bez mojej zgody nie moga usunac mi macicy - czemu nikt ne wpadl na pomysl zapytania o zgode przed zabiegiem ? i co mam teraz zrobic ? chcialabym jeszcze miec dzecko ,wyslali mnie do domu jakby nigdy nic !!! otworzyli, zaszyli ,dali zwolnienie z pracy i do domu

jagoda 36 | 05.09.2009 godz 14.Wrze

torbiel krwotoczna na jajniku

4miesiace temu dostalam hormony i nie ma zadnej poprawy jest jeszcze gorzej torbiel sie powiekszyla zamiast zmalec .dostalam skierowanie na usuniecie chcialabym sie dowiedziec jak taka operacje sie wykonuje strasznie sie boje narkozy i ciecia .Jesli ktos juz cos takiego przerzyl niech mi opowie o tym Z gory serdecznie dziekuje

viola | 04.09.2009 godz 22.Wrze

do zuzy

Niestety nie powiedział nic więcej jak tylko,że w Poznaniu wykonują laparoskopie.Ale udam się do Poznania i dowiem się wszystkiego i wtedy dokładnie mogę odpowiedzieć na twoje pytanie.

zuza | 04.09.2009 godz 20.Wrze

do violi

viola...mam pytanie...czy mogłabyś napisać namiary do lekarza u którego byłaś?mam podobny problem a zupełnie nie wiem do jakiego lekarza się udać.bedę wdzięczna za pomoc.

viola | 04.09.2009 godz 12.Wrze

mięśniak

Czytałam wypowiedzi dotyczące operacji mięśniaka,a ja właśnie wróciłam od ginekologa i mówił o usunięciu przez laparoskopie.Mam pytanie czy któraś z kobitek miała taki zabieg?Jestem z okolic Poznania i zaproponował mi szpital na ul.Polnej.

lorina | 30.08.2009 godz 17.Sier

usuniecie macicy

DROGIE PANIE PRZED ZABIEGEM USUNIECIA MACICY PROSZE ZAPYTAC SIE LEKARZOM JAKIE SA KONSEKWENCJE PO USUNIECIU MACICY : MAM 42 lata I MAM DUZE MIESNIAKI NIE PODEJME SIE OPERACJI BEDE WALCZYC JAK JEST TO MOZLIWE BEDE PROBOWAC DO ROZNYCH LEKARZY ZWRACAM SIE DO LEKARZY GINEKOLOGOW POMOZCIE KOBIETOM ; ALE NIE USU´WAJAC MACICE JEZELI JEST TO NIE POTZREBNE NIE ROBCIE KOBIET KALEKAMI MAMY PRAWO WALCZYC O NASZA MACICE

Mona | 27.08.2009 godz 09.Sier

do Wiki

Może być endometrioza albo cokolwiek. Pewnie nic strasznego. Zamiast się zamartwiac idz lepiej do lekarza.

Wiki | 26.08.2009 godz 23.Sier

Plamienie

Mam 56 lat.Dzisiaj zauważylam ,że plamię krwią.Martwię się strasznie,Co jest tego przyczyczną??

dorota 31lat | 25.08.2009 godz 15.Sier

mięśniaki

wlasnie wróciłam z urlopu z Polski tam też robiłam badania kontrolne i bam dowiedziałam się,że mam liczne mięśniaki w macicy największy ma 3cm.Lekarz proponuje mi założenie wkładki za,którą muszę słono zapłacić nie jest to do końca 100% później to tylko nóż.czy ktoś miał taką sytuację?Bo nie wiem co teraz mam robić nie chcę być okaleczona kobieta.Czu istnieją inne możliwości?

malinka | 22.08.2009 godz 23.Sier

zgadzam się z Niną

Nino zgadzam się z twoją wypowiedzią. Lekarzom najłatwiej proponować wycięcie macicy mięśniakowatej i po problemie. Czy interesuje ich co Kobiety czują po operacji? Czy proponują opiekę psychologa aby złagodzić ból psychiczny? Mam 38 lat, od kilku miesięcy mam mięśniakowatą macicę, która rośnie w zastraszającym tempie, do tego endomedrium, krwawię od 5 tygodni non stop. Lekarz powiedział, że trzeba gada wyciąć i po problemie - a moja psychika dopiero będzie miała problem - kocham moją macicę i będę o nią walczyć, na operację zawsze jest czas jak zawiodą wszystkie dostępne metody leczenia. Czy Ktoś może mi podać adres lub telefon do kliniki lub lekarza z Lublina gdzie wykonują embolozację? Czy taki zabieg wykonuje Ktoś w Katowicach? Będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam wszystkie Kobiety - bądźmy silne.

VELVET | 17.08.2009 godz 12.Sier

miesniaki

No to widze, ze problem dotyka wielu z nas. Mam 34 lata, wlasnie wrocilam od ginekologa, stwierdzila u mnie jednego miesniaka 1,61cm. Pani Doktor powiedziala, ze narazie nic z tym nie bedziemy robic tylko obserwowac. Zastanawiam sie na co czekamy... Nie mam dzieci, a bardzo bym chciala miec w niedlugiej przyszlosci. Czy nie mozna nic z tym zrobic juz teraz? Czy nie ma sposobu,zeby jakos to leczyc?

popi | 13.08.2009 godz 22.Sier

mięśniak

to co przeczytałam to szok.ja mam stwierdzonego mięśniaka 2.5/2 cm i w tym rozmiarze już 2lata.jeden lekarz powiedział ze szybko usunąć a drugi zapisał tabl. antykoncepcyjne Yasminelle.bałam się o wagę i ogólnie.mięśniak nie rośnie a schudłam przez 1/2 roku 10kg.czuje się fantastycznie.bez problemów z obfitym krwawieniem.pigułki nie gryzą a usuwaćmacice zawsze mogę.mam 34 lata i ciesze sie że mam córke. pigułki zawsze można odstawić.próbowałam i nic się nie powiększyło.może jedynie mocniej krwawiłam ale nie krwotocznie.

Ania | 31.07.2009 godz 10.Lip

mięśniaki

Witam wszystkie Panie. Przeczytałam komentarze i jestem przerazona. Mam 28 lat, pół roku temu wykryto u mnie 3 mięsniaki, nie byłam jeszcze w ciąży a bardzo pragnę być. Lekarz przypisał mi hormony, które zmniejszyły mi bóle i krwawienia. 3 dni temu byłam u innego lekarza, powiedział, że konieczne jest usunięcie jednego "podczas deliktanej operacji", zdziwił się, że biorę hormony ponieważ moga powiększyć mięsniaki. Dziś powtórzyłam USG- moje mięsniaki urosły. Jestem przerazona, ponieważ każdy mówi co innego, do ilu jeszcze lekarzy powinnam się udać? Pochodzę z Warszawy, któraś z Pań zna dobrego lekarza to bardzo proszę o pomoc. ŻYCZĘ WSZYSTKIM DUŻO ZDROWIA I SIŁY, KTÓRA POZWOLI PRZETRWAĆ CIĘZKI OKRES W ŻYCIU....

joanik | 20.07.2009 godz 20.Lip

do zmartwionego

miesniaki utrudniają zagniezdzenie sie zaplodnionego jajeczka w macicy, badz doprowadzają do poronien - (chyba, ze dzieciątko znokautuje miesniaka) poniekąd wiec maja wplyw na utrzymanie ciazy- ale nie są przyczyną bezplodnosci.

Ela | 20.07.2009 godz 10.Lip

do zmartwionego

Nie koniecznie.

ZMARTWIONY | 19.07.2009 godz 21.Lip

PYTANIE

POWIEDZCIE MI CZY PRZEZ TE MIESNIAKI MOZNA BYC NIEPLODNYM? BEDE WDZIECZNY

maria43 | 15.07.2009 godz 21.Lip

dzięki dla Ewy28 i joanik

Bardzo Wam dziękuję za dobre słowa , staram sie nie myśleć o czekającym mnie zabiegu . Chodzę do pracy , a że lubie to co robie to nie myslę w pracy o moim problemie. Póki co przyjmuję od miesiąca orgamentil i nie mam miesiączki , jednak tyję potwornie mam wrażenie , że puchne w oczach staram sie patrzeć na swoją posturę z przymrużeniem oka , śmiejąc się sama z siebie , że trzeba będzie w pracy poszerzyc drzwi , jednak przyznam sie Wam ,że jest to śmiech przez łzy... Wierzę mocno , że skoro się udało tylu kobietom przez to przejść to jak słusznie napisała "joanik" , niech wezmą sobie ten chory narząd , a ja zacznę normalnie dalej żyć ... Pozdrawiam bardzo ciepło z nad naszego pięknego Morza Bałtyckiego :)

joanik | 15.07.2009 godz 13.Lip

d...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin