BHP przy obiektach energetycznych.doc

(59 KB) Pobierz
8

8. Bezpieczeństwo i higiena pracy w obiektach energetycznych

8 - 1 Postanowienia ogólne

1.1 Obiekty z zainstalowanymi urządzeniami i instalacjami energetycznymi oraz urządzenia i instalacje energetyczne powinny być oznakowane zgodnie z odrębnymi przepisami.

1.2 Pomieszczenia lub teren ruchu energetycznego powinny być dostępne tylko dla osób upoważnionych.

Urządzenia i instalacje energetyczne stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego należy zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych.

1.3 Trasy ruchu kołowego, przejścia dla pieszych oraz drogi pożarowe na terenie zakładu powinny być oznakowane, zabezpieczone i należycie utrzymane, a ruch pojazdów zorganizowany w sposób nie powodujący kolizji.

1.4 Otwarte kanały, studzienki, zbiorniki, wykopy lub inne podobne wgłębienia w miejscach dostępnych dla ludzi na terenie zakładu pracy powinny być w sposób widoczny oznakowane znakami ostrzegawczymi, a miejsca szczególnie niebezpieczne - ogrodzone.

Powyższe znaki ostrzegawcze i ogrodzenia powinny być od zmierzchu do świtu i w razie ograniczonej widoczności oświetlone lampami ostrzegawczymi.

1.5 Otwarte kanały i zbiorniki wodne powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt i urządzenia ratunkowe (koła ratunkowe, klamry i poręcze chwytowe, zejścia) w miejscach wymagających takich zabezpieczeń.

1.6 Komory i kanały przechodnie podziemnych sieci cieplnych powinny być wyposażone w niezbędną ilość włazów odpowiednio rozmieszczonych i zaopatrzonych w sprawne pod względem technicznym drabiny lub klamry.

1.7 Komory naziemne, węzły cieplne, przepompownie powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych.

Nie wymaga się oddzielnego zamknięcia dla typowych włazów ulicznych.

1.8 Włazy do komór podziemnych powinny być zakryte pokrywami. Pokrywy włazowe do komór i kanałów po otwarciu powinny być wyposażone w zabezpieczenie uniemożliwiające samoczynne lub przypadkowe ich zamknięcie.

Wejścia do komór, kanałów i węzłów nie powinny być zastawione przedmiotami utrudniającymi swobodny dostęp do nich lub ograniczającymi swobodę ruchów w tych miejscach.

1.9 Urządzenia i instalacje pracujące z czynnikiem o temperaturze wyższej niż 600C powinny być wyposażone w izolację termiczną tak zaprojektowaną i utrzymaną, aby temperatura zewnętrzna na jej powierzchni w miejscach dostępnych nie przekraczała 600C.

8- 2 Sprzęt Ochronny

2.1 Narzędzia pracy i sprzęt ochronny należy przechowywać w miejscach wyznaczonych, w warunkach zapewniających utrzymanie ich w pełnej sprawności.

1) Sprzęt ochronny powinien być ewidencjonowany i okresowo kontrolowany.

2) Narzędzia pracy i sprzęt ochronny powinny być poddawane okresowym próbom w zakresie ustalonym w Polskich Normach lub w dokumentacji producenta.

3) Ewidencja sprzętu ochronnego powinna zawierać terminy lub czasookresy następnych prób tego sprzętu.

2.2 Sprzęt ochronny powinien być oznakowany w sposób trwały przez podanie numeru ewidencyjnego, daty następnej próby okresowej oraz cechy przeznaczenia np. napięcia roboczego.

1) Zabronione jest używanie narzędzi i sprzętu ochronnego, które nie są oznakowane.

2) Osoby dozoru powinny okresowo sprawdzać stan techniczny, stosowanie, przechowywanie i ewidencję sprzętu ochronnego oraz środków ochrony indywidualnej.

2.3 Stan techniczny narzędzi pracy i sprzętu ochronnego należy sprawdzać bezpośrednio przed jego użyciem.

1) Narzędzia pracy i sprzęt ochronny, niesprawne lub które utraciły ważność próby okresowej, powinny być niezwłocznie wycofane z użycia.

2) Zabrania się stosowania uszkodzonych lub niesprawnych narzędzi pracy i sprzętu ochronnego.

4.2.4 Zasady stosowania sprzętu ochronnego i narzędzi pracy do bezpiecznego wykonywania czynności eksploatacyjnych przy urządzeniach i instalacjach energetycznych oraz gospodarki tym sprzętem i narzędziami zawierają Polskie Normy oraz dokumentacja producenta.

4.2.5 Sprzęt ochronny powinien posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa „B” i na deklaracje zgodności z Polskimi Normami.

8 - 3 Bhp w kotłowniach i urządzeniach nawęglania

3.1. W pomieszczeniach kotłowni powinna być zainstalowana skutecznie działająca wentylacja nawiewno-wywiewna.

Zabronione jest instalowanie urządzeń mechanicznej wentylacji wywiewnej w kotłowniach o naturalnym ciągu spalin.

3.2. Urządzenia kruszące, młyny, przewody pyłowe i inne urządzenia do nawęglania powinny być utrzymane w stanie technicznym nie powodującym zapylenia pomieszczeń.

Urządzenia do mechanicznego transportu pyłu i zbiorniki pyłu powinny być szczelne, posiadać wskaźnik temperatury i klapy eksplozyjne.

Szczelność i sprawność działania tych urządzeń powinna być sprawdzana okresowo, zgodnie z instrukcją eksploatacji.

3.3. Stanowiska robocze pracowników obsługi urządzeń do nawęglania powinny być wyposażone w sprawne urządzenia łączności i sygnalizacji w zakresie ustalonym w instrukcji eksploatacji.

Urządzenia do nawęglania powinny być wyposażone w wyłączniki awaryjne!

3.4. Klapy eksplozyjne w obiegach pyłowych z pośrednim podawaniem pyłu powinny być tak rozmieszczone, aby wykluczyć możliwość spowodowania wypadku.

1) Jeżeli w wyniku wybuchu w obiegu pyłowym nastąpiło otwarcie klap eksplozyjnych, ponowne uruchomienie obiegu pyłowego młyna może nastąpić po całkowitej likwidacji przyczyn i skutków tego wybuchu.

2) Gazy spalinowe lub powietrzne nośne wydalane z obiegów pyłowych młynów na zewnątrz powinny być oczyszczane z pyłów.

3) Z pomieszczeń, w których znajdują się przewody i inne elementy obiegów pyłowych młynów, powinien być usuwany gromadzący się pył.

8 - 4 Bhp przy składowaniu i transporcie paliwa

1. Paliwa ciekłe i gazowe powinny być magazynowane tylko w specjalnie do tego celu przystosowanych i oznakowanych pomieszczeniach lub zbiornikach.

W pomieszczeniach i zbiornikach tych zabrania się używania otwartego ognia i palenia tytoniu.

2. Pomieszczenia dystrybucyjne i kontrolno-pomiarowe bez stałej obsługi oraz komory podziemnych sieci paliw płynnych i gazowych powinny być dostępne tylko dla osób upoważnionych.

3. W pomieszczeniach magazynowych paliw ciekłych i gazowych powinna być zainstalowana skuteczna wentylacja i przeprowadzana okresowa kontrola koncentracji par i gazów, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz w sposób określony w instrukcji eksploatacji.

4.1 Przepisy szczegółowe dotyczące paliwa płynnego

4.1.1 Ropę naftową i produkty naftowe, z wyjątkiem gazu płynnego, w zależności od temperatury zapłonu, zalicza się:

1) do I klasy niebezpieczeństwa pożarowego - ropę naftową i produkty naftowe o temperaturze zapłonu 230C (296,15 K),

2) do II klasy niebezpieczeństwa pożarowego - produkty naftowe o temperaturze zapłonu wyższej od 230C (296,15 K) do 610C (334,15 K) (olej napędowy do silników Diesla ma temperaturę zapłonu > 370C),

3) do III klasy niebezpieczeństwa pożarowego - produkty naftowe o temperaturze zapłonu wyższej od 610C (334,15 K) do 1000C (373,15 K).

4.1.2 Zbiorniki przeznaczone do magazynowania ropy naftowej i produktów naftowych oraz rurociągi technologiczne podlegają okresowym badaniom szczelności, za pomocą metod ustalonych w oparciu o aktualny stan wiedzy technicznej, w następujących terminach (zbiorniki i rurociągi naziemne):

1) do 30 lat eksploatacji - badanie co 10 lat,

2) po 30 latach eksploatacji - badanie co 6 lat.

4.1.3 Badaniom szczelności podlegają również zbiorniki i rurociągi bez względu na sposób ich zainstalowania przy przekazywaniu do eksploatacji i po każdym remoncie lub naprawie.

4.1.4. Zbiorniki nie eksploatowane powinny być zabezpieczone przed ewentualnym wybuchem.

4.2. Wymiary stref zagrożenia wybuchem

Dla urządzeń technologicznych, przeznaczonych do magazynowania i dystrybucji ropy i produktów naftowych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego ustala się następujące strefy zagrożenia wybuchem (Z1 i Z2):

1) pompa ustawiona na otwartej przestrzeni lub pod zadaszeniem:

a) Z1 - 1,5 m w poziomie od dławicy pompy i połączeń kołnierzowych, 1 m w górę i w dół do ziemi,

b) Z2 - 1,5 m w poziomie od strefy Z1, do wysokości 0,5 m nad powierzchnią ziemi,

2) studzienka, w której znajdują się armatura, rurociągi lub inne urządzenia o połączeniach kołnierzowych: Z1 - wewnątrz studzienki,

3) połączenia kołnierzowe armatury i rurociągów: Z1 - 1 m w górę, 1,5 m w poziomie i do ziemi,

4) studzienka zlewowa: Z 2 - w promieniu 1 m od osi przewodu spustowego,

5) zbiornik naziemny o osi głównej poziomej: Z2 - w promieniu 1,5 m od wylotu przewodu oddechowego,

6) cysterna samochodowa lub kolejowa, w której właz w czasie spustu produktu jest otwarty: Z2 - 1,5 m od włazu i płaszcza cysterny i w dół do ziemi.

g d z i e:

·          Z1 - strefa, w której mieszanina wybuchowa gazów, par lub mgieł może występować w normalnych warunkach pracy,

·         Z2 - strefa, w której istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia mieszaniny wybuchowej gazów, par lub mgieł, przy czym mieszanina wybuchowa może występować jedynie krótkotrwale.

8 - 5 Bhp przy urządzeniach gazowych

1. Podczas prac przy urządzeniach i instalacjach gazowych należy przestrzegać wymagań dotyczących ochrony przed pożarem i wybuchem.

2. W pomieszczeniach, w których znajdują się instalacje gazowe, powinna być zainstalowana skutecznie działająca wentylacja wywiewno-nawiewna.

3. W pomieszczeniach zamkniętych, w których znajduje się instalacja gazowa, należy kontrolować stężenie gazów.

4. Urządzenia do spalania paliw gazowych powinny zapewniać samoczynne odcięcie gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia i spadku ciśnienia gazu.

5. Palnik gazowy powinien być wyposażony w urządzenie zabezpieczające przed cofnięciem się płomienia do instalacji lub oderwaniem się płomienia.

6. Przed każdym palnikiem gazowym powinno znajdować się ręczne urządzenie odcinające dopływ gazu, obsługiwane ręcznie lub działające samoczynnie, z możliwością ręcznego sterowania.

7. Jeżeli paleniska gazowe sterowane są ręcznie, to urządzenia zamykające dopływ gazu znajdujące się przed paleniskiem lub grupą palników powinny być tak usytuowane, aby pracownicy obsługi mieli możliwość obserwacji płomienia zapalającego i płomienia głównego podczas wykonywania tych czynności.

5.1 Przepisy szczegółowe dotyczące zużywania gazu ziemnego

Przez użyte określenia rozumie się:

1) roboty gazoniebezpieczne - prace na czynnych urządzeniach gazowniczych i sieciach gazowniczych, przy których wydzielają się lub mogą wydzielać się ilości gazu powodujące zatrucie, wybuch lub pożar,

2) roboty niebezpieczne - prace wykonywane w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, nie wymienione w pkt 1.

Wykaz robót gazoniebezpiecznych:

1. Roboty w pomieszczeniach, w których występuje zagrożenie przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia gazu ziemnego, szkodliwego dla zdrowia ludzkiego lub przekroczenia dolnej granicy wybuchowości gazu ziemnego (43% - objętościowo).

2. Roboty na czynnych gazociągach i instalacjach gazowych.

5.2 Przepisy ogólne dla oddziałów i pomieszczeń, w których usytuowane są urządzenia lub instalacje gazowe

5.2.1 Poszczególne obiekty energetyczne, w których stosuje się urządzenia gazowe, powinny być oznakowane tablicami o zakazie wstępu osobom nieupoważnionym, a obiekty zagrożone wybuchem - tablicami o zakazie używania ognia oraz tablicami informacyjnymi o kategorii zagrożenia wybuchem i niebezpieczeństwa pożarowego, z określeniem strefy zagrożenia wybuchem.

1) Na zbiornikach z cieczami i gazami palnymi, łatwo zapalnymi lub toksycznymi powinny być umieszczone odpowiednie znaki i napisy ostrzegawcze.

2) Na urządzeniach służących do zamykania i otwierania przepływu gazu i cieczy powinny być umieszczone znaki wskazujące zamknięcie lub otwarcie przewodu i kierunku przepływu gazu lub cieczy.

3) W pomieszczeniach z urządzeniami gazowniczymi powinny być wywieszone w miejscu widocznym i dostępnym schematy połączeń tych urządzeń.

4) Na stanowiskach pracy powinny być wywieszone w widocznym miejscu i czytelne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej przy wykonywaniu określonych robót.

5.2.2 Instalacje i osprzęt elektryczny w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, powinny być dostosowane odpowiednio do kategorii zagrożenia wybuchem, określonych w odrębnych przepisach.

1) Urządzenia dźwigowe w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, służące do montażu i demontażu ciężkich elementów, powinny mieć instalację i osprzęt elektryczny w wykonaniu przeciwwybuchowym.

2) W pomieszczeniach lub ich strefach oraz przestrzeniach zagrożonych wybuchem dopuszcza się, po uprzednim usunięciu stanu zagrożenia wybuchem, stosowanie urządzeń elektroenergetycznych suwnic i wyciągów montażowo-remontowych bez zastosowania instalacji i osprzętu elektrycznego w wykonaniu przeciwwybuchowym, jeżeli suwnice te i wyciągi będą używane wyłącznie w montażu i remontu urządzeń technologicznych.

3) W miejscach zasilania energią elektryczną suwnic i wciągów powinny być instalowane wyłączniki zamykane na klucz.

5.2.3 Zabrania się wchodzenia bez odpowiednich środków ochrony indywidualnej i asekuracji przez inne osoby do wnętrza zbiorników, studzienek, kanałów lub innych urządzeń i pomieszczeń, w których mogą znajdować się gazy i pary trujące, duszące, palne lub wybuchowe albo w których występuje niedobór tlenu.

Zakaz ten dotyczy również wykopów dokonywanych przy awariach, naprawach i przeglądach gazociągów oraz instalacji gazowych.

5.3. Wykonywanie robót gazoniebezpiecznych

5.3.1 Roboty gazoniebezpieczne powinny być nadzorowane przez osobę posiadającą kwalifikacje w zakresie dozoru urządzeń energetycznych (Grupa 3) i wykonywane na podstawie:

1) pisemnego polecenia pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, określającego miejsce wykonywania robót, skład imienny brygady, środki techniczne i warunki bezpiecznego wykonywania pracy,

2) szczegółowej instrukcji uwzględniającej technologię czynności i środki techniczne niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wykonywania prac,

3) planu lub szkicu sytuacyjnego.

5.3.2 Przy robotach związanych z wykonywaniem przyłączy o średnicy nominalnej nie przekraczającej 50 mm do czynnych gazociągów o ciśnieniu nominalnym nie większym niż 0,4 MPa dopuszcza się nadzorowanie robót gazoniebezpiecznych również przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych.

5.3.3 W razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych stężeń gazów trujących w powietrzu oraz w miejscach o zmniejszonej zawartości tlenu, powinien być stosowany sprzęt ochrony indywidualnej.

5.3.4 Przy robotach gazoniebezpiecznych powinni być zatrudniani pracownicy mający odpowiednie kwalifikacje zawodowe, w tym także w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych. Spawacze powinni mieć uprawnienia do spawania rurociągów gazu.

5.3.5 Pracownicy wykonujący roboty gazoniebezpieczne powinni być wyposażeni w odzież trudnopalną, kaptury ochronne na głowę z tkaniny żaroodpornej lub trudnopalnej, rękawice ochronne, sprzęt ochronny dróg oddechowych i szelki bezpieczeństwa z linkami lub kombinezony z wszytymi szelkami bezpieczeństwa.

5.3.6 Brygady wykonujące roboty gazoniebezpieczne powinny mieć zapewnione środki łączności, odpowiednie ilości środków gaśniczych, lampy przeciwwybuchowe, przyrządy do pomiaru stężeń i ciśnienia gazu oraz apteczkę wyposażoną w odpowiednie środki do udzielania pierwszej pomocy.

5.3.7 Roboty gazoniebezpieczne powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

5.3.8 W razie zaistnienia nieprzewidzianych zagrożeń podczas wykonywania robót gazoniebezpiecznych, roboty powinny być przerwane, pracownicy wycofani do strefy zapewniającej bezpieczeństwo, a miejsca pracy zabezpieczone.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin