DOKONANIA STAROŻYTNOŚCI.doc

(53 KB) Pobierz
DOKONANIA STAROŻYTNOŚCI

DOKONANIA STAROŻYTNOŚCI część I

 

              Jest wiele dokonań starożytności. Jeden z nich to czas. Takiego wielkiego odkrycia dokonali Egipcjanie. Prowadzili obserwacje astronomiczne. Ustalili, że rok trwa 365 dni i podzielili go na 12 miesięcy. Każdy z nich ma wiele dni: styczeń 31, luty 28 lub 29, marzec 31, kwiecień 30, maj 31, czerwiec 30, lipiec 31, sierpień 31, wrzesień 30, październik 31, listopad 30 a grudzień 31. W ten sposób powstał kalendarz. Dzień ma 12 godzin. Dzień i noc mają po 12 godzin. Razem 24 godziny, czyli doba. Godzina ma 60 minut, minuta 60 sekund. Tak oto powstały godziny.

              Następnym ważnym dokonaniem starożytności są style w architekturze greckiej:

              Pierwszym stylem jest styl dorycki – składa się z podstawy, kolumny i głowicy. Charakteryzował się prostotą. Kolumny stały  bez podstawy, były niskie i grube, zaś głowica była kształtu okrągłego.

              Drugim stylem jest styl joński.  Składał się z tego samego, co dorycki. Charakteryzuje się wyższą kolumną stojącą na podwyższeniu i podstawie. Jest rzeźbiona pionowymi rowkami, a głowica ma kształt baranich rogów.

              Ostatni ze stylów, to styl koryncki. Jeszcze lepszy od swoich poprzedników. Charakteryzował się w sztuce smukłą kolumną, która była wysoka i nie gruba, stojąca na podstawie, bogato zdobiona i zakończona głowicą w kształcie liści, najczęściej laurowych. Budowano te kolumny w świątyniach i domach, ponieważ było przy nich mniej roboty, zużywało się mniej cementu i wszystkich potrzebnych rzeczy. Są bardzo piękne.

              Następne dokonanie to teatr. Wystawiono tam tragedie, dramaty i komedie. Aktorami byli wyłącznie mężczyźni, którzy odtwarzali również role żeńskie. Aktorzy zawsze zakładali na twarze maski, a na nogi koturny, czyli buty na podwyższonych podeszwach. Początkowo na scenie nie występowało więcej niż trzech aktorów. Przedstawienie odbywały się wszędzie tam, gdzie było dużo miejsca, na przykład placach targowych, rynkach. W późniejszych czasach zaczęto wznosić specjalne budowle, czyli teatry. Złą sztukę publiczność potrafiła bezlitośnie wygwizdać.

              Kolejnym dokonaniem jest pismo. Są trzy rodzaje pisma, pierwsze obrazkowe. Przykładem takiego pisma były hieroglify używane w Egipcie. Drugim rodzajem jest pismo klinowe. Było używane w Mezopotamii. Jego nazwa wywodzi się od kształtu znaków zapisywanych na mokrej glinianej tabliczce za pomocą zaostrzonej trzciny, czyli rylca.

              Kolejnym i ostatnim pismem jest Pismo alfabetyczne. Posługujemy się nim w Polsce, jak i w innych krajach. Nasz polski alfabet ma 33 litery. Tylko Chińczycy posługują się pismem obrazkowym. Ich pismo składa się z 50 tysięcy znaków. Potrzebne było nam pismo, aby nie tylko porozumiewać się mowa. Na początku pismo na papirusie, który wyrabiano z łodyg rośliny rosnącej nad brzegiem Nilu. Potem pismo na papierze. Do tej pory się na nim pisze.

              Dokonania okresu starożytności w dziedzinie nauki, sztuki, architektury, oświaty czy techniki wywarły olbrzymi wpływ na całe dziedzictwo kulturowe i ogół dorobku społeczeństw i przekazywane są i będą z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZĘŚĆ II

 

Wstęp

 

 

Starożytność jest to okres dziejów najnowszej cywilizacji. Gdy zaczynał się ten okres dziejów świat znajdował się jeszcze w okowach ostatniej epoki lodowej. Rozległa pokrywa lodowa i potężne lodowce pokrywały północną Europę, Azję i Amerykę Północną. Wszelako dalej na południe gdzie dziś jest Ameryka Sahara była zielona i żyzna. Gdy ludzie na północy marzyli w jaskiniach, w ciepłych wodach na Saharze pluskały się hipopotamy. Najdawniejsi ludzie nauczyli się jak używać ognia, by ogrzewać się i gotować oraz płoszyć zwierzynę. Od czasów, gdy byli myśliwymi i zbieraczami dzikich roślin i hodowli zwierząt. Nauczyli się również życia osiadłego, budowli domów i wsi, a wreszcie także miast. Pierwsze cywilizacje zrodziły się nad brzegami rzek, które obfitowały w szczególnie żyzne ziemie: nad Eufratem i Tygrysem. W dzisiejszym Iraku, nad Nilem w Egipcie oraz nad rzeką żółtą w Chinach. Przez pewien czas inne starożytne ludy rozkwitały nad brzegami rzeki Inaulos w dzisiejszym Pakistanie, a nieco później rozwinięto cywilizacje wyrosły w obu Amerykach. Koniec okresu starożytności liczony jest do IV/V w.n.e. – upadek cesarstwa zachodniorzymskiego.

 

DOKONANIA STAROŻYTNOŚCI

 

Do dokonań starożytności zaliczamy wiele dziedzin życia, a mianowicie:

 

è    rządy

è    kultura-teatr

è    rola sportu-igrzyska

è    budownictwo-architektura

è    osiągnięcia w dziedzinie nauki

è    prawo

è    pismo alfabetyczne, obrazkowe

è    języki

 

Rządy – Faraon w Egipcie posiadał nieograniczoną władzę – sprawował rządy despotyczne. Inaczej niż w Egipcie rządy sprawowano w Grecji. Każde miasto posiadało własną władzę i prawa. Były to miasta – państwa. W Atenach przyjęto w sposób rządzenia nazywamy demokrację, co oznacza po grecku rządy ludu. Od czasów, gdy lud ateński demokratycznie zarządzał swoim państwem minęło około 2 500 lat a mimo to słowo demokracja jest aktualne. W wielu państwach świata rządy są przez całe społeczeństwo w głosowaniu powszechnym.

Kultura – teatr – swój początek zaczął od obchodów świąt ku czci Dionizosa – greckiego ogra winnej latorośli. W starożytnym teatrze grono tragedie i komedie. Tragedie to sztuki o tematyce poważnej, a komedie to przedstawienia wesołe, żartobliwe. W dzisiejszych czasach mieści się on w budynkach. Aktorami mogą być mężczyźni i kobiety, inne są kostiumy i dekoracje, ale wiele słów i pojęć wywodzi się z greckiego teatru, np. tragedia, komedia, dramat, scena.

Rola sportu – Grecy wielką rolę przywiązywali do sprawności fizycznej. Sport rozwijał nie tylko ciało, ale również cechy charakteru. Największe znaczenie miały igrzyska w Olimpii. Igrzyska w starożytnej Grecji rozgrywano zawsze, co cztery lata. Współcześnie igrzyska nawiązują do tradycji starożytnej. W starożytnych igrzyskach w Olimpii rozgrywano konkurencje wchodzące w skład pięcioboju, czyli: bieg, skok w dal, rzut oszczepem, dyskiem oraz zapasy. Największą popularnością były wyścigi zaprzęgów konnych. W konkurencji bieg sztafetowy zawodnicy przekazywali sobie pochodnie. Zwycięski biegacz następującej drużyny zapalał ogień na ołtarzu. Dzisiejsze igrzyska olimpijskie są kontynuacją idei starożytnych. Symbolem tego jest znicz olimpijski.

Budownictwo – w architekturze starożytnej Grecji obowiązywały trzy główne style: dorycki, joński i koryncki. Najbardziej okazałe były budowane świątynie. Budynki wznoszone były kamienia. Rzymianie wzorowali się na architekturze greckiej. Budowali kopuły, cyrki, amfiteatry, łuki tryumfalne i termy. W czasach nowożytnych stawiano budowle podobne do architektury starożytnej.

Nauka – są to osiągnięcia w dziedzinach astronomicznych – Egipcjanie ustalili, że rok trwa 365 dni podzielili na 12 miesięcy a miesiąc na 30 dni. Posiadali szeroką wiedzę matematyczną, medyczną. Dokonali wiele wynalazków papier, szkło, proch strzelniczy, jedwab, porcelana. Grecy rozwijali naukę zwaną filozofią. Rzymianie natomiast zajmowali się dziedziną wiedzy zwaną prawem, czyli przepisy określające postępowanie człowieka. Prawo rzymskie było tak doskonałe, że przetrwało wieki. Zostało zgromadzone w zbiorach zwanych kodeksami. Dużo zasad prawa rzymskiego stosowanych jest do dnia dzisiejszego również w Polsce. Najstarszym rodzajem pisma jest pismo obrazkowe oraz pismo klinowe, które było trudne do nauczenia się. Dlatego poszukiwano uproszczenia i powstało pismo alfabetyczne, rozpowszechnili je Fenicjanie. Ponieważ ich kupcy docierali do różnych krajów, dlatego pismo to poznali Grecy a od nich Rzymianie. Rzymianie wzorując się na alfabecie wprowadzili alfabet łaciński. Alfabety Grecki i Łaciński przetrwały do dzisiaj. W starożytności po polarnym językiem był grecki i łaciński. Z biegiem lat powstały nowe języki, które nazwano romańskimi. Obecnie do nich zaliczamy francuski, włoski, hiszpański, portugalski, rumuński. Starożytne języki ni odeszły w zapomnienie np. pojęć łacińskich używa się obecnie w wielu dziedzinach nauki, np. medycynie, sądownictwie. Widzimy, więc, że dokonania starożytności mają duże znaczenie również w naszych czasach.

 

 

 

 

 

 

CZĘŚĆ III

 

 

Jest wiele dokonań starożytności. Jeden z nich to czas. Takiego wielkiego odkrycia dokonali Egipcjanie. Prowadzili obserwacje astronomiczne. Ustalili, że rok trwa 365 dni i podzielili go na 12 miesiecy. Każdy z nich ma wiele dni: styczeń 31; luty 28 lub 29; marzec 31; kwiecień 30; maj 31; czerwiec 30; lipiec 31; sierpień 31; wrzesień 30; październik 31; listopad 30; a grudzień 31. W ten sposób powstał kalendarz. Dzień ma 12 godzin. Dzień i noc mają po 12 godzin. Razem jest 24 godziny czyli doba. Godzina ma 60 minut, minuta 60 sekund. Tak oto powstały godziny.

 

Następnym ważnym dokonaniem starożytności są style w architekturze greckiej:

·         Pierwszym stylem jest styl dorycki – składa się z podstawy, kolumny i głowicy. Charakteryzował się prostotą. Kolumny stały bez podstawy, były niskie i grube, zaś głowica była kształtu okrągłego.

·         Drugim stylem jest styl joński. Składał się z tego samego co dorycki. Charakteryzuje się wyższą kolumną stojącą na podwyższeniu i podstawie. Jest rzeźbiona pionowymi rowkami, a głowica ma kształt baranich rogów.

·         Ostatni ze stylów, to styl koryncki. Jeszcze lepszy od swoich poprzedników. Charakteryzował się w sztuce smukłą kolumną, która była wysoka i nie gruba, stojąca na podstawie, bogato zdobiona i zakończona głowicą w kształcie liści,  najczęściej laurowych. Budowano te kolumny w świątyniach i domach, ponieważ było przy nich mniej roboty, zużywało się mniej cementu i wszystkich potrzebnych rzeczy. Są bardzo piękne.

Następne dokonanie to teatr. Wystawiano tam tragedie, dramaty i komedie. Aktorami byli wyłącznie mężczyźni, którzy odtwarzali tam również role żeńskie. Aktorzy zawsze zakładali na twarze maski, a na nogi koturny, czyli buty na podwyższonych podeszwach. Początkowo na scenie nie występowało więcej niż trzech aktorów. Przedstawienia odbywały się wszędzie tam, gdzie było dużo miejsca, na przykład placach targowych, rynkach. W późniejszych czasach zaczęto wznosić specjalne budowle czyli teatry. Złą sztukę publiczność potrafiła bezlitośnie wygwizdać.

Kolejnym dokonaniem jest pismo. Są trzy rodzaje pisma, pierwsze obrazkowe. Przykładem takiego pisma były hieroglify używane w Egipcie. Drugim rodzajem jest pismo klinowe. Było używane w Mezopotamii. Jego nazwa wywodzi się od kształtu znaków zapisywanych na mokrej glinianej tabliczce za pomocą zaostrzonej trzciny czyli rylca.

Kolejnym i ostatnim pismem jest Pismo alfabetyczne. Posługujemy się nim w Polsce, jak i w innych krajach. Nasz polski alfabet ma 33 litery. Tylko Chińczycy posługują się pismem obrazkowym. Ich pismo składa się z 50 tysięcy znaków. Potrzebne było nam pismo aby nie tylko porozumiewać się mową. Na początku pisano na papirusie, który wyrabiano z łodyg rośliny rosnącej nad brzegiem Nilu. Potem pisano na papierze. Do tej pory się na nim pisze.

 

Dokonania okresu starożytności w dziedzictwie nauki, sztuki, architektury, oświaty czy techniki wywarły olbrzymi wpływ na całe dziedzictwo kulturowe i ogół dorobku społeczeństw i przekazywane są i będą z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

             

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin