wiosną - rodzi się życie..doc

(29 KB) Pobierz
Izabela Frankowska

Grupa wiekowa: 6 latki

 

 

„Wiosną – rodzi się życie” – scenariusz bloku integralnego

 

Cele:

dzieci powinny: - znać charakterystyczne oznaki wiosny;

-         wypowiadać się nt wiosny, Wielkanocy oraz rodzącego się życia

-         rozpoznać głosy: kury, kurczaka, koguta;

-         rozwiązać zagadki słowne, wzrokowe i słuchowe;

-         porównywać wygląd jajek: przepiórcze, kurze, kacze, indycze, strusie;

-         czytać tekst metodą sylabową, układać wyrazy z rozsypanki literowej;

-         ruchem i gestem zilustrować muzykę;

-         wykazać się inwencją twórczą w pracy plastycznej;

-         zgodnie uczestniczyć w zabawach;

-         odczuwać zadowolenie z wykonanej pracy

-         dokonać samooceny pracy;

 

Metody:

-         elementy pedagogiki zabawy,

-         improwizacja ruchowa,

-         słowne: objaśnienie, zagadki,

-         oglądowe: pokaz obserwacja,

-         czynne: zadań stawianych do wykonania.

 

Środki i materiały dydaktyczne:

-         5 pudełek oznaczonych cyframi od 1 do 6,

-         koszyk z kurczakami oznaczony cyfrą 6

-         zawartość 1 pudełka: balony, jajko przepiórki, rebus;

-         zawartość 2 pudełka: tekst zapisany za pomocą kolorowych sylab, rozsypanka literowa dla każdego dziecka, rebus, jajko kurze;

-         zawartość 3 pudełka: czapeczki, rebus, jajko kacze;

-         zawartość4 pudełka: balony, flamastry, nitki do zawiązania balonów, krzyżówka, jajko indycze;

-         zawartość 5 pudełka: czapka, opaska na oczy, rebus, lusterko, jajo strusia;

-         płyta „Wesoła szkoła sześciolatka”

-         koszyk i pisanki dla każdego dziecka;

 

Przebieg:

 

1. Powitanie

-         dzieci „promyczki” wyskakują z siadu;

-         „Promyczki słońca pozdrawiają się” – wspólny uścisk dłoni nad głowami;

2. Wprowadzenie do zajęcia, krótka rozmowa.

 

W sali rozmieszczone są pudełka oznaczone cyframi od 1 do 6. Nauczycielka posiada sześć rymowanek. Aby odszukać pudełka trzeba przeczytać rymowankę o cyfrach.

 

3. pudełko 1zawartość 1 pudełka: balony, jajko przepiórki, rebus;

-         ćw. oddechowe: nadmuchanie balonów

-         ćw. słuchowe: rozpoznawanie głosów kurczaka, kury i koguta,

-         zaśpiewanie piosenki „Kogucik”

-         rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka przepiórki

4. pudełko 2zawartość 2 pudełka: tekst zapisany za pomocą kolorowych sylab,

-         dzieci odczytują tekst zapisany kolorowymi sylabami;

-         układanie wyrazów z rozsypanki literowej: baranek, pisanki

-         rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka kurzego;

5. pudełko 3 –  zawartość 3 pudełka: czapeczki, rebus, jajko kacze;

-         improwizacja ruchowa przy muzyce: „Taniec kurcząt w skorupkach”;

-         rozwiązanie zagadki słownej i obserwacja jajka kaczego;

6. pudełko 4  -  zawartość4 pudełka: balony, flamastry, nitki do zawiązania balonów, krzyżówka, jajko indycze;

-         ozdabianie pisanek (balonów) flamastrami

-         rozwiązanie krzyżówki

-          obserwacja jajka indyczego

7. pudełko 5 zawartość 5 pudełka: czapka, opaska na oczy, rebus, lusterko, jajo strusia;

-         zabawa ruchowa przy piosence „Kogucik” pt. „Kto zapiał?”

-         rozwiązanie rebusu i obserwacja jajka strusiego

-         porównanie wszystkich jajek: ustawienie od największego do najmniejszego

8. pudełko 6 – kryje żywe kurczątka – dzieci obserwują wygląd, sposób poruszania się, wydawane dźwięki kurcząt.

9. Samoocena dzieci – dzieci, które są zadowolone ze swojego udziału w zajęciu wkładają pisanki do koszyczka. 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin